Avatar uživatele
Registrovaný

Douby

Co dělat po vytržení zubu?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat , co mám a nemám dělat po vytržení pětky zubu nahoře, kdy můžu začít jíst a pít a jestli si mám nějak dávat pozor na vzniklou díru po zubu.

Odpovědí: 5 | Upravil/a | Před 3063 dny

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Damiana

Kromě zásady nejíst 3 hodiny po výkonu, je jednou z nejdůležitějších věcí nekouřit po dobu 48-72 hodin od vytržení zubu, protože kouř může bránit hojícímu procesu a způsobit tak mnohá další rizika. V prvních dnech je rovněž důležité udržovat danou oblast tak čistou, jak je to jen možné, podporovat tak hojení a zabránit vzniku infekce. Při čištění zubů je nutné dbát zvýšené opatrnosti v okolí vytrženého zubu. Při žvýkání potravy je nutné nezatěžovat postiženou oblast a pokud možno zabránit vniknutí potravy do rány. Po každém jídle by měl následovat výplach úst teplou slanou vodou. Při bolesti a otoku se doporučuje přiložit balíček s ledem na tvář po dobu 15 min, pak na 15 min odložit, a takto to opakovat několik hodin. Také pomáhá cucat kostku ledu. Slabé krvácení lze utlumit přiložením čajového sáčku, u závažnějšího a déle trvajícího stavu je nutné kontaktovat lékaře.

 2Nominace 0 | Před 3063 dny Nahlásit
Avatar uživatele
Pokročilý

auluk

To vám měl říct zubař, ale pokud vám ještě nedával někam plombu, tak snad nic, já jsem normálně po vytržení zubu mohla jíst všechno.

 0Nominace 0Upravil/a | Před 3063 dny Nahlásit
Avatar uživatele
Bronzový

IK

Zubař ti to určitě řekne než tě pustí z ordinace, když ne tak se zeptej.
Doporučuje se studené, ale mně se právě po zmrzlině kterou doporučují obvykle díra zanítí, takže myslím že je lepší něco bez cukru. Dělá mi dobře studený a hořký čaj, po něm odezní umrtvení a nezačne mě to tak bolet jako po zmrzlině.

 0Nominace 0 | Před 3063 dny Nahlásit
Avatar uživatele
Stříbrný

suaeda

Bezprostředně po vytržení zubu jsem obvykle moc hlad neměl. A pokud ano, tak jsem si dal raději tekutější stravu bez nutnosti kousat. Nedoporučuji pít a kloktat heřmánek. Rychle hojí a je lépe, když se čerstvá rána vyčistí sama. Druhý den pokud to již nebolelo jsem jedl normálně.

 0Nominace 0Upravil/a | Před 3063 dny Nahlásit
Avatar uživatele
Pokročilý

Petra09

Hlavne to nevyplachuj at se ti rana zahoji co nejdriv a jist se muze tak za 2h po vytrhnuti ale ze zacatku spis jidlo co neni namahani na kousani a kousej vic na druhou stranu ale tak do 4 dni by to melo byt zahojeny.

 0Nominace 0 | Před 3063 dny Nahlásit

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví