annas

Vypadávají vám slova? Myslíte na svůj mozek tím, že jej stále trénujete, vždyť on přece myslí na všechno ostatní?

Více se dovíte v odkazu

"Když si někdo ve vyšším věku hůře vybavuje výrazy, které chtěl použít, neznamená to, že hloupne, že se jeho myšlení zpomaluje, že to signalizuje zdravotní problémy. Velké množství informací a zkušeností způsobuje, že začínají hůře hledat slova, která jim připadají nejsprávnější, nejvýstižnější. Musí proto déle přemýšlet.

Ale to nesouvisí se zhoršováním funkcí mozku," tvrdí v jedné ze svých prací“ profesorka Lorraine Tylerová"

https://www.i60­.cz/clanek/de­tail/21911/vy­padavaji-vam-slova-nedeste-se-nejde-o-alzheimera

A. Stane se vám občas, že něco chcete říct, víte přesně co, jenže v tom okamžiku si nejste schopni to správné slovo vybavit?

B. Je proto dobré si uvědomovat, že

1. „každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu dvacet nebo osmdesát. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý. — Henry Ford

https://citaty­.net/citaty-o-stari/

2. „si vůbec nevzpomínám, že bych zapomínal“. – autor neuvedený

https://www.fi­.muni.cz/usr/jku­cera/xcitaty.htm

3.„je skutečně mnoho lidí, kteří pouze čtou, aby nemuseli myslet. Zapomínám většinou to, co jsem četl, stejně jako to, co jsem jedl, ale vím tolik: obojí přispívá k udržení mého těla a mého ducha.“ – Lichtenberg

http://algernon­.webzdarma.cz/ci­taty/citaty_mys­lenky.htm

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/11/21/15/21/bra­in-1845940_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
led

Radšej si premyslieť a hovoriť pomaly, než tárať rýchlo.

„každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu dvacet nebo osmdesát. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý. — Henry Ford… Mala som šťastie, že moja vyše polstoročná „pracovná kariera“ bolo neustále učenie. Jednoducho som nemala čas mentálne zostárnuť.

Další odpovědi
dudu

Stává se mi to docela často, ale na druhé straně coby starý sklerotik jsem šťastný člověk, protože mám všechno na co si jenom vzpomenu.

Kepler

Ano, že si momentálně nemůžu vzpomenout na nějaký výraz nebo jméno, se mi v posledních letech stává čím dál častěji. Ani bych neřekl, že je to přemírou informací, i když to tak u někoho může být. Rozhodně svůj mozek netrénuju, ba se ani nenutím moc přemýšlet a dávám mu spíš odpočinek. Beru to jako přirozený proces stárnutí, mozkové buňky odumírají a neobnovují se, synapse se ztrácejí. Moc se mi líbí neznámý autor, jen bych ho trošku parafrázoval: vůbec si nevzpomínám…, sakra, jak jsem to jsem to vlastně chtěl…no, nic. Příště.

Kelt

Ano, okolí vás sleduje a hledá chyby. Ve všem v chování, oblečení, ve vyjadřování a když nemůžete najít nějaký vhodný výraz, tak jste pomalejší, nemyslí vám to a pod. Měl jsem třeba telefonický hovor v angličtině, hodinu jsme si něco vysvětlovali, ale bylo mi vytýkáno , že dělám intonační chyby a pod. ale přitom jsme se domluvili.
Nebo někteří lidé používají při rozhovoru určitá slova – pravda, také a podobně a také je nedsuzuju, že jim to nemyslí.

Drap

A/ bohužel je to občas tak
B1. Ano, plně souhlasím. Problém je jen v tom, že vše co bych se chtěl ještě naučit už nestihnu.
2/ A proč ne. Díky tomu že zapomínám objevuji u stejné věci stále něco nového a nepřetává mně to bavit.
3/ Bohužel už čtu o hodně méně než dříve. Většinou už jen hlavně odborné knihy. A kupodivu, vše nezapomenu.

paul1

Stává se to i mně. Vzhledem k mému věku je to možná i normální, ale snažím se mozek procvičovat. Procvičuji i tělo (prokrvení těla zlepšuje i činnost mozku). Mozek je třeba denně
zatěžovat – procvičovat, aby „nezakrněl“. Nové neurony vznikají v šedé kůře mozkové. Vznikají
v hippokampu, tedy ve struktuře zapojené do učení a pamatování. Bylo ale dokázané, že tyto nové buňky je nutné zapojit do procesu výučby, jinak dojde k jejich zániku. Je ale nutné se učit pokud možno něčemu úplně novému, tehdy se vytváří nová spojení v mozku (tzv. synapsie).
Výborné je učit se cizí jazyk, tu je podnětem každé nové slovo. Na procvičení mozku je také
výborné žonglování, např. se třemi míčky.
11.3. doplňuji: Žonglování rozvíjí spolupráci pravé a levé hemisféry mozku a přispívá k růstu šedé
kůry mozkové

zjentek

Ann, to mozek si na sebe musí myslet sám, s tím buhužel nehneme. U nás se říká, že vajco nemá učit slepicu. něco na tom možná je, i když… Je sice pěkné, že na něj (na ten mozek) BUDU MYSLET, určitě je to gesto, ale s tímhle mu IMHO moc nepomůžu, bohužel.

Ametyst

🙂 Když je člověk sklerotik, může číst stále jednu knížku dokola a vždycky je překvapený, jak to dopadlo. To samé s filmem.:-)
Když člověk žije v cizině, spousta slov se mu vypaří, nepotřeboval je celé desítky let. Potřeboval uspět v jazyce té země, kde žil. Tohle Češi ne vždycky chápou a považují špatnou češtinu za pózu: omyl. Ať si to zkusí.

zjentek

Souhlas s Ametyst. Znám někoho v letech, kdo prožil více než polovinu života různě po světě a teprve zbytek ZDE. Ranou pod pás a obrovským negativním zásahem do důstojnosti člověka z příkladu je chování jemu vlastní společnosti, jíž je občanem, která jej nyní hodnotí jako podivína a zjevného pitomce.

Ametyst

Zjentek: To je hnusné. Chudák, kdo se vrátí ze světa, myslí si, že se vrací domů, ale zatím do nepřátelského prostředí, které nejen že nepomáhá, ale ještě závidí, ani neví, proč.

led

dudu
nádherná definícia šťastného človeka.