Rokio

Je pravda, že vesmír není nekonečný?

Nejlepší odpověď
paul1

Těžko říct, ale nekonečný asi je, i když se neustále rozpíná a rychlost rozpínání se dokonce zrychluje.

Zdroj: https://www.do­tyk.cz/magazin/je-vesmir-nekonecny-30000823.html

Další odpovědi
Drap

Doposud se nikomu nepodařilo prokázat opak.

aliendrone

Je OHRANIČENÝ, zakřivený sám do sebe. Jak? To se MOŽNÁ dovíme kolem roku 2035. Pokud se ptáš ve smyslu „dorazit nějak na jeho konec“, tak nedorazíš, v tomto ohledu nekonečný je. Stejně jako když budeš chodit dokolečka po kružnici, tak nikdy nedojdeš na bod, kde kružnice „končí!, jako třeba u úsečky. Nemusíš dokonce ani nikdy dorazit do výchzího bodu viz výše. Jakkoliv se zdá, že vesmír by měl "mít konec“ (logicky – když se „rozpíná“), tak pokud bys šel v čase z5 (k jeho počátku), dostaneš se do stavu, kdy neplatí klasické zákony fyziky. ani Einsteinova relativita, ale výhradně kvantová teorie. A ta (což nejspíš nevíš) se bez času v pohodě obejde (čas je v ní jen parametr). Tutíž když ti „zmizí čas“ ještě před tím, než se dostaneš na „počátek vesmíru“, nemá smysl určovat časové terminý jako „počáítek“ nebo „konec“. Musíš se spokojit s tím, že čas se emergentně vynořil (vznikl) za určitých podmínek, které panovaly ve vesmíru a teprve od té doby můžeme s ním operovat.

(Moje oblíbené tvrzení je, že vesmír vznikl maličký okamžik PO SVÉM VZNIKU. Nebo také STRAŠNĚ DLOUHO po svém vzniku, jenže jak tu dobu změřit, když čas ještě NEEXISTUJE? Tak proto. ;) :D)

Hele, je to dobrá otázka (až se divím – Rokio?), ovšem stejně tak jako je její položení lehoučké, tak naopak je extrémně těžká k zodpovězení. Všechno co v tomto směru ve skutečnosti máme jsou pochopitelně JEN DOMĚNKY. :)

_Bůh_

To se zeptej Daniela Nekonečného.

df

Myslíš si, že někdo zná pravdu? Nebo nevíš na co se máš ptát? Dej si studený obklad.