kurec

Dalo by se žít bez amygdaly?

Nejlepší odpověď
Daidal

Žít jako existovat, asi jo. Ale žít jako skutečně, plnohodnotně žít, to asi ne.
Pokusy byly na zvířatech a jedním z výsledků bylo třeba, že ta zvířata ztratila strach. Ale ona amygdala zodpovídá za emoce všeobecně (a člověk má podstatně víc emocí) a za další věci. Taky do jisté míry paměť a pudy. A bez paměti člověk existovat nemůže ani se učit (takže pokud by se tak někdo narodil nebo o to nějak v dětství přišel, tak vysoce pravděpodobně by se vůbec nenaučil chodit, mluvit nebo uvažovat. Schopnost osvojovat a pamatovat si věci by nebyla).
Ty experimenty byly prováděny pouze na zvířatech, takže nelze říct, co by se stalo člověku, kdyby mu to odstranili. Protože mozek člověka je podstatně vyvinutější než u zvířat/savců a pracuje komplexně. Takže odstranění jedné takové části mozku by pro člověka mělo nejspíš katastrofální do­pad.

Existoval by, jakože by přežíval. Jedl, spal, možná chodil (těžko říct, možná že chodit by nedokázal). Asi ještě hůř jako plaz (nejzákladněj­ší/nejprimitiv­nější mozek suchozemských tvorů – a to je právě ta amgydala). Ale ona je pro funkci (i přežití) zvířat i lidí podstatná. Funkce savčího mozku je závislá na amygdale/plazím mozku a bez nich by pochopitelně nemohl fungovat lidský mozek (neokortex + obě tamty části).
Krom jiných věcí by asi nejspíš přišel i o čich a chuť. Zřejmě by ztratil i úplný zájem o rozmnožování, vyhledávání partnera. Byl by asi tak na úrovni ryby. Kdyby se (třeba dospělému) člověku vyřízla amygdala, tak by tam všechny ty ostatní i vyvinuté části mozku zůstaly, ale byly by dost možná k ničemu, protože by bez amygdaly nefungovaly. Fungoval by jenom naprostý základ (jako u ryb) – a to dokonce možná i bez čichu, chuti a pohlavního pudu (a všech ostatních pudů).
Otázkou je, jak dlouho by takový jedinec přežil. Existoval by, potřebu jídla by asi měl, ale nebezpečí by nejspíš nevnímal ani další věci. Prostě by nefungoval.
Ale nejsem neurolog ani jiný vědec. Tohle je jen má domněnka, jak by to bylo.

Další odpovědi
paul1

Možná ano, ale život by byl asi chudobnější.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Amygdala

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.