Martinoska

Jak rozlišit činnostní a stavová slovesa?

Například:
Otázka na činnost. Co dělám? Stojím.
Otázka na stav. Co se děje se mnou? Stojím.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"Slovesa stavová jsou utvořena většinou od substanci životných a pojmenovávají děj podle činitele (otrok > otročit, pán > panovat, voják > vojákovat), řidčeji od substanci neživotných a pojmenovávají děj podle okolnosti (tábor > tábořit, trůn > trůnit, hnízdo > hnízdit);

Slovesa činnostní jsou utvořena od názvů neživých substancí, a to podle prostředku děje (mast > mastit, buben > bubnovat), podle jeho výsledku (křivda > křivdit, smrt > usmrtit) nebo . podle přidávaného objektu (hnůj > hnojit, ryby > zarybnit, sedlo > (o)sedlat). Malá skupina sloves je tvořena od názvů dějů tzv. transpozicí (nazývanou zpětná): válka > válčit, rachot > rachotit.

https://www.czechen­cy.org/slovnik/DE­SUBSTANTIVN%C3%8D%20SL­OVESO

Transpozice v jazyce = přenesení (přenášení) jazykového prostředku (zprav. slova) z jedné jazykové kategorie, vrstvy, roviny do jiné, např. z jednoho slovního druhu do druhého (původní bylo podst. jméno válka, z něj později vzniklo sloveso válčit). Zpravidla to bývá iopačně .- nejdříve sloveso a z něj vznikne podst. jméno

Podle https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=transpozice+

Slovesa vyjadřují činnostní nebo stavový příznak podstaty jevu. (substance) Tento příznak vykazuje závislost na čase.

Také záleží na kontextu, jak je kdo vyhodnotí. Mohou být dějová i stavová.

Když sloveso spát je stavové, není to stejné jako stát? Pozor na stát se.

Otázka na činnost. Co dělám? Stojím – jsem v klidu, nevyvíjím žádnou činnost..Na rozdíl kreslím, zpívám atd.

Aby šlo o činnost, musela byste sloveso stát rozvít, nebo přidat předponu např. postávám. Tedy změnit mluvnický stav.
,

Otázka na stav. Co se děje se mnou? Stojím – jsem v klidu.

Stojím – nestojím – Jen stavová slovesa mohou být změněna předponou ne-, .pokud jde o okamžitý stav,..

Ale při jiné formulaci , tedy i čase, může být i sloveso stavové činnostní.

Muž byl včera neoholený = stav, v němž se nacházel. V daný okamžik. vypadal neoholeně, protože mu nerostou vousy rychle, tudíž se neholil, protože vousy nedosáhly určité délky. pro nutnost holení.