autacek

Kde se nachází duše? V hlavě, nebo v srdci?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit rozdíl mezi pojmy duše a duch. Starší teorie duši umilsťovaly do srdce.

Duše je něco jako „vánek“, po smrti se oddělí od těla a odletí do nebe nebo do pekla. Nad duší drží ochranu Bůh otec, syn a Duch svatý.

Duch – něco, co umožňuje člověku přemýšlet , je to vlastně rozum, něco , co funguje v našem těle, jako vyšší nervová činnost, vytváří myšlenky, tedy naše „duchovno“.. Spojuje člověka l s Bohem.

Duch je něco, pomocí něhož se projevujeme svými názory, rozumem, zatímco duše je pojem náboženský.

Duše je tedy celý jedinec, ne jen něco uvnitř, co přežívá smrt těla. Duše je synonymem pro život. . Pokud má člověk duši, dýchá – slovo je odvození od výrazu dech.

Podle významu slov, historické mluvnice atd.

--

„Duše“ a „duch“ jsou vzájemně propojeny, ale dají se oddělit (Židům 4:12). Jak duše, tak duch poukazují k nehmotné stránce člověka.

„Duše“ je základem lidské existence, ta z nás činí to, čím jsme"

.Používá se ppjem živá duše – živý člověk, mrtvá duše – ten, kdo nežije. takže z toho pohledu – člověk žije, pokud mu pracuje srdce a mozek.

„Duch“ je ta část našeho lidství, která nás spojuje s Bohem"

https://www.got­questions.org/Ces­ky/rozdil-duse-duch.html

Další odpovědi
Vojta24

Předně definujte duši a pak můžete hledat její místo. Jak tu ale pročítám některé odpovědi (nejen u této otázky, ale obecně jakékoliv, která připouští přihlouplý duchovní výklad) jsem opravdu rád, že náboženská dogmata byla striktně odstřižnuta od našeho vzdělávacího systému. Na tomto webu se s klidem vydávají za fakta, skutečně komické. Při té představě, že dětem vtloukáme do hlav přinejmenším neprůkazné nesmysly o nesmrtelné duši poletující kolem pod ochranou boží ruky mi naskakuje husí kůže, neměli byste se stydět za to, že děláte hlupáky i z dalších generací, které měly šanci se od náboženských báchorek už jednou pro vždy osvobodit 🙂. Pardon za upřímnost.

quentos

Podle „Hovorů s Bohem“ N. D. Walsche ani tam, ani tam, ale kolem těla. Není to tak, že by tělo obsahovalo duši, nýbrž naopak.

anonym

Pokud duší myslíte vlastní vědomí, tak v mozku. Jakkoliv srdci přisuzujeme nějakou emotivní úlohu, je to jenom pumpa …

Kelt

Myslím, že není důležité, kde se duše nachází, hlavní je, že ji člověk má a musí si dávat pozor, aby mu ji čert nesebral. Jinak má 4 duše v autě, 2 na jízdním kole a pod. Jinak je to stejné, jako hledání bodu G. Po letech hledání to najdete u zcela jiného člověka.

Eelis

v kole například z auta 🙂

anonym

Pacienti kteří prodělali transplantaci srdce zjevně nepřichází o duši, naopak taková lobotomie vás ji může zbavit jedna dvě …

annas

Dáše je něco nehmotného, záleží na tom, zda je člověkl věřící, nebo nikoliv.

Jsou různé pohledy. Také podle etymologie – duše, duch = dech, takže pokud člověk dýchá, potud žije.

atd.