DoTazatel

Zajímá se tady někdo o filosofii?

Je jedno o jakou anebo jestli jen okrajově…

Einstein:
„Jak se může vzdělaný člověk vyhýbat starým Řekům… Vždy jsem měl daleko větší zájem o ně než o vědu.”
To prosím řekl člověk, který se ve vědě celosvětově proslavil a dalo by se říct, že byla náplním celého jeho života.

Jak myslíte, že si dnes stojí filosofie, jaký je o ni zájem (nemyslím studium na škole, ale jne tak pro sebe, např. přečíst si nějakou fil. knihu)?
Když pomineme to, že ve starověku bylo filosofií myšleno vlastně všechno vědění, všechny vědy, literatura atd. Prostě láska k moudrosti. V takovém případě by se dnes zajímal o „filosofii“ snad každý, když by tím bylo myšleno všechno vědění.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ano

Už ne tak často, ale něco si občas oživuji, pojmy třeba z knihy Úvod do světa idejí. Jde o překlad z angličtiny.

Jindy procházím Neffů Filosofický slovník

Ještě jsem si vzpomněla na Sofiin svět od Gaardera

Další odpovědi
Jack 12323

Ano

bauerlukin

Ano

Přečetl jsem Chválu bláznivosti od Erasma, Eseje od Montaigna, a Hovory k sobě. Nicméně mám raději osobní rozvoj a knihy od N. Hilla, A. Puddicomba, , R. Sharmy, Stephena Coveyho, N. D. Walsche… A k tomu třeba Malého prince, životopis Benjamina Franklina, nebo pohádky od Andersena, zejména jsem si oblíbil Ošklivé káčátko. Tam je taky velká moudrost.

Totiž, myšlenky z Hovorů k sobě mi nějak nesedly, tak jsem čtení filozofie prozatím zanechal. Možná, že jazyk, kterým píšou dnešní autoři je lépe pochopitelný než jazyk, kterým psali filozofové za dávných časů.

V seznamu knih mám ale ještě Eseje od Emersona.

zjentek

Ano

Mě nebaví chodit do práce, po ní se o ní bavit v hospodě, o víkendu si pustit fotbal a v důchodu přesvědčovat sebe a okolí, jak byl tento přístup k životu správný a důležitý. Čili za mě ano. Intuitivně tuším, že lidský život se dá prožít i jinak, třeba filozoficky.. (;

Kelt

Ano

Ano, součástí zkoušky byly i zkoušky z MLF a občas se dostane ke mně informace o jiných filosofických směrech, o kterých se nehovořili. Přece slavní vědci byli především filosofové. Už původ filosofie je fileo – milovat, sofia – moudrost, láska k moudrosti.

dudu

Jiná

Na škole jsem měl možnost si rok „přičichnout“ k filosofii i psychologii. Dnes se mně pro život užitečnější jeví znalosti týkající se lidského chování, mentálních procesů a tělesného dění, Filosofii považuji za složité rozebírání banálních dějů a situací.

zjentek

Dudu, fakt si napsal „tělesné dění“? Tak tenhle předmět já znám! Jmenovalo se to PROCESY A ZAŘÍZENÍ. (;