Kelt

Jaké doklady dostane cizinec, který získá české občanství?

Pokud si nějaký cizinec vezme za manželku českou ženu, tak získává české občanství, občanký průkaz apod. A co když je z nějaké země, kde se nepoužívá latinka, ale jiné písmo. Jaké bude mít uvedené jméno v českých dokladech? A co když má jméno, které foneticky zní v češtině divně, komicky nebo vulgárně? To bude mít takto napsané česky v dokladech? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Disraeli

U většiny zemí jsou podmínky pro získání občanství. A je jich dost, záleží na způsobů nabytí toho občanství, ale co se týká ciiznce, který chce získat občanství, tak musí projít řadou náležitostí. Minimálně musí většinou ovládat jazyk (a prokázat to v nějakých testech). Často musí plnit i jiné testy, jako například o znalosti té země, její historie, systému, součanosti nebo zaplatit poplatek za získání občanství. Dále trvalý pobyt v té zemi a pokud ten stát neumožňuje více občanství, musís se ten člověk toho minulého vzdát… což může jít automaticky s nabytím toho nového (jinde jsou možné dvojí, trojí a vícero občnaství – i čtvero a pět… Česko umožňuje dvojí).
Podmínek k udělení je víc a samozřejmě i způsobů nabytí, ale vždycky se musí něco splňovat, takže ty tvoje „problémy“ jsou dávno předem vyřešeny. A „sprosté“ jméno nebude nějak časté… osobně si ale myslím, že to asi nic důležitého, nebdue to ani žádnou překážkou (ostatně ten člověk za to své jméno nemůže ani za to, jak je v jiných jazycích vnímáno). Je to prostě jeho jméno. Každopádně si ho může změnit, to taky není nic nemožného.

Kdo by u všech všudy stál o české občanství? :D Já se ho letos v létě vzdávám…
Když se budeš chtít stěhovat třeba do Ománu a chtít jejich občanství, taky musíš znát jejich jazyk a používat jejich písmo a splnit různé podmínky… znalsot jazyka/písma je však nutnost.
Mimochodem tvůj příklad není přesný. Pokud si cizinec/cizinka vezme Češku/Čecha, nedostane automaticky české občanství, musí o něj požádat a je možné, že k němu pak budou shovívavější a některé přísnější podmínky k nabytí mu prominou, ale stále musí nabýt občanství některým ze způsobů, mj. třeba že už tam dlouho trvale bydlí a podobně. A pokázat též plno náležitostí. V některých zemích je získání občanství snazší, jinde je to složitější – a třeba i dlouhodobé, nákladnější atd… Většinou to však není jen tak a minimálně znalost jazyka, trvalý pobyt a znalost tohos státu, jsou vyžadovány (jakož většinou i zaměstnání/příj­my).

V Česku je „zelená karta“ určena pro cizince k dlouhodobému pobytu z hlediska (důvodu) zaměstnání. „Green card“ v USA je možné získat mj. i sňatkem – ale ani to neznamená získání občanství, jen získání legálního dlouhodobého či trvalého pobytu pro cizince… Lidi si to často pletou a z amerických filmů si myslí, že k nabytí občanství stačí, když se ožení/vdají a mají vystaráno (nejen v USA, myslí si, že třeba i v jejich státě to tak funguje). Zelená karta nerovná se občanství a ani svatba neznamená získání občanství. V NĚKTERÝCH státech to možné je, stačí k tomu jen bydlet tam, vzít si někoho z té země a automaticky dostaneš občanství (ale takových států asi moc nebude). Já vím třeba o Španělsku, že tam je to možné.
Sňatek ve většině zemí může jen usnadnit a urychlit proces nabytí občanství pro cizince, ale automatický není skoro nikde.

Tady máš plno infa, co se nabytí občanství v Česku týká: https://www.mvcr­.cz/clanek/ude­leni-statniho-obcanstvi-ceske-republiky.aspx
https://www.mzv­.cz/nicosia/cz/vi­za_a_konzular­ni_informace/stat­ni_obcanstvi/jak_lze­_ziskat_statni_ob­canstvi_ceske­.html
Dobrý přehled i na wiki: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C3%A1tn%C3%AD_ob%C­4%8Danstv%C3%AD_%C­4%8Cesk%C3%A9_re­publiky#Nab%C3%BD­v%C3%A1n%C3%AD_st%C3%A1t­n%C3%ADho_ob%C4%8Dan­stv%C3%AD

Další odpovědi
da ny

Například z azbuky má známá i její manžel z Ukrajiny v dokladech příjmení i jméno psané latinkou.
Matrika ruské „Š“ (začátek příjmení), počeštila na „S“. Nic nenamítli, mají S.
Vietnamci mají v dokladech a na kartičkách ZP jména psaná latinkou.“Nguyen“ atp. :)
Předložené, platné doklady, před zhotovením českých dokladů, budou muset mít jistě úřední překlad do ČJ.
Spolužačka (v ČSSR) byla Naděžda Birjukovová, soused Bulhar byl Lalev.
Ukrajinští lékaři mají doklady psané latinkou ;D

Martin 79

@Disraeli Vzdáváš se českého občanství? Jsi normální?

Filip84

Bože, to jsou otázky:

Pokud státní příslušník jiného státu (slovo „cizinec“ mezinárodní právo nezná) se stane (lhostejno proč a jak) občanem České republiky, tak, de lege lata, je povinen vlastnit občanský průkaz, je-li starší 15-ti let. Vlastnit rodný list není povinné, mít trvalé bydliště není povinné, cestovní pas také poněkud není povinné vlastnit.

Že je, někdo, něco povinen de lege lata činit automaticky neznamená, že tak činit bude. Takže nejjednodušší odpověď na takto položenou otázku je: nemusí získat žádné, může získat naprosto všecky, co každý jiný občan České republiky.

Pokud se někdo jmenuje tak, že se to zapisuje azbukou, cyrilicí, korejským písmem, nebo třeba obrázkovým písmem, tak na všech dokumentech se to transliteruje do latinky, to se netýká jenom nějakého rodného listu, OP či CP, ale např. i rozhodnutí soudů či státních orgánů.

Jinou otázkou ovšem je, jak by takový člověk fungoval – bez OP, bez rodného listu, bez průkazu pojišťovny, bez místa trvalého pobytu. Zpravidla se to, proto, všecko vyřídí, ale není to nezbytně nutné a povinné.

Disraeli

https://www.re­py.cz/mesto-a-urad/urad-mestske-casti-praha-17/odbory-a-oddeleni/odbor-obcansko-spravni/sluzby-obcanum-3

Jinak k té první větě, co jsem napsal… jasně, že všechny země mají podmínky pro získání občanství, ale chtěl jsem napsat, že většina zemí má plno podmínek, aby bylo občanství cizincům uděleno. Žadatelé o občanství už většinou v té zemi bydlí a dokoce tam z hlediska zákonů musí bydlet určitou dobu (pár let), aby mohli zažádat o občanství (krom těch vyjímek).
A k otázkám: samozřejmě, že občanku bude mít ten cizinec v češtině a v českém jazyce, popřípadě uzpůsobeno tak (to jméno), aby to odpovídalo češtině, tzn. mohou být mírně „počeštěná“. Upraveno tak, aby to vyhovovalo a splňovalo podmínky českého jazyka, jmén, atd..

Disraeli

Ještě něco k trvalému pobytu: https://infoci­zinci.cz/trva­ly-pobyt/trvaly-pobyt/

Disraeli

a co se týká počeštění jmén cizinců: https://sever­.rozhlas.cz/po­cesteni-jmena-ceka-cizince-kteri-zadaji-v-cesku-o-obcanstvi-prinasi-radu-6839084