fyziq

Význam slova pokora a soudnost

Jaký je význam těchto slov?

Nejlepší odpověď
MK44

Pokora – skromnost, uvědomování si vlastních mezí až podřízenost nebo i poníženost (závisí na kontextu). Opakem je pýcha, nafoukanost, vyvyšování se nad jiné, považování sebe sama za „dokonalého“. Ale v některých případech i pouhé zdravé sebevědomí – zase závisí na kontextu.

Soudnost – emočně vyrovnaný duševní stav, znalost míry, rozvážnost. Schopnost vyhodnotit (posoudit) situaci, zvážit svůj postup a jeho důsledky. Schopnost jednat adekvátně situaci. Opakem je podlehnutí emocím, přílišnost v jednání, unáhlenost, zaslepenost, ztráta „zdravého rozumu“.
viz též: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-soudnost

Další odpovědi
anonym

pokora – smířlivost, mírnost, smířenost
soudnost – uvážlivost, rozvážnost, schopnost hodnotit

Rose Ha

A soudnost, to ridi ego, kdyz jestě neumime byt pokorni , pak mame moznost výbéru a zaleži jak moc budeme hodnotit a z jakého uhlu. Bolavý clověk mnoho soudnosti nemůže mít, neb bolest mu vnimani zaslepý. Vlastně soudnost je cesta k pokoře.

Rose Ha

Pokora dle mého je prostě pozorovat vse jako film, neb nam nepřísluši nic hodnotit, pokud nejsem tázan. Vnimam pokorou žiji vsechny stromy, rostliny ptaci. Pokora je sila ducha, nepredbihat moudrost božství. Pokorný člověk je silný svym duchem. Neni to ponízeni, protoze dobře si je vědom, že jen božstvi je nad nim, ostatni jsme rovni . Hm je to naročné pro ego byt a zit jen srdcem ne hlavou.