Pepa25

Proč jen příjmy důchodců a politiků letos rostou nad 10 %?

Všichni ostatní zaměstnanci, kteří na výše uvedené vydělávají, pěkně ostrouhají, jen důchodci + 18,5 % (8 od června, 5 od září a dalších 5 od 1.1.) a ústavní činitelé +13,5 %. Osobně si nestěžuju, ale +10 % si nemůžu vyjednat ani omylem …

Nejlepší odpověď
da ny

OROTOŽE SOUKROMÉMU SEKTPRU, to v tomto zřízení STÁT NENAŘIZUJE Není v zákoně.
Jistě jste postřehl, že v průběhu posledních 30 lt se poměr výdělků, mezi státním a soukromým sektorem různí. Jednou „přeplácejí“ soukromníci, jindy stát ;D
Ještě před p. Maláčovou, byla výše minimálních mezd ostudná.
Důchody byly ZMRAZENY PŘES 10 LET (NAPOSLEDY Kalousek). Jejich zákonná valorizace se VRÁTILA do zákona nedávno (za Babiše). Státním zaměstnancům poslední 2 roky byly platy zmrazeny.
Zda zaměstnavatel může/chce přidat zaměstnancům, je v jeho kompetenci. Stejně tak ODMĚNY, zejména na konci roku. U soukromníka vydělávají zaměstnanci především jemu, do jeho kapsy a na státní zákonné odvody/aně.
Soukromé (i zahraniční) firmy poskytují zaměstnancům mnohé BONUSY. Často v desítkách tisíc. To státní zaměstnanci nemívají (na lékárnu, cvičení, cestovné, plavání, brýle, elektronika, karty na nákupy atd. atp. Jinde prostřednictvím RH a FKSP)
). FA Bosch (Č. Budějovice), např. zaměstnance, který nechyběl 10 let (OČR, DPN), dokáže dát jednorázovou odměnu 40 – 50 tisíc. To od státu čekat nelze.,
CHLUP MUSÍ BÝT SCHOPEN A OCHOTEN POSTIT zaměstnavatel (právnická osoba, OSVČ. s.r.o., podnikatel) nebo mu musí šlápnout zaměstnanci, na kuří oko :) Pokud zaměstnance potřebuje, zaplatit umí!!! Hlavně žádané profese.
Očekávat nějako spravedlnost nebo rovnost nelze ;D
Zaměstnanec nejmenovaného potravního řetězce (často nevyučený v oboru, nebo vůbec)ú vydělá 27 tisíc Kč. Vysokoškolák ve zdravotnictví (nemocnice), v nelékařském oboru má sotva 20 – 24 tisíc v soukromém sektoru (státní jsou jen FN). Je to správně? Oba pracují pro soukromý sektor.

Další odpovědi
Dvorní šašek

Je to tak nastavené. Důchodci tvoří nemalou část voličské základny a údajná důchodová reforma se snížila na občasné přidávání peněz nad rámec valorizace, tak, aby si je politické strany pojistily. Bohužel Fialova vláda nezměnila politiku předešlých let, levicový koncept ekonomické politiky razí vesele dál, přitom stát bobtná a praská ve švech. Hlavně, že to vláda ví, ale nic nedělá (stejně tak nijak nepracuje na eliminace inflace, byť pár kroků kvituji – nezastropování cen potravin apod., však vidíme, jak si Orbán sní, co si v Maďarsku na(za)vařil).

Já to přidávání těm lidem přeju, ale vadí mi ta nesystémovost, amatérismus a totální ignorace, co se bude později dít dál. Mělo by se jasně říct, že lidé si musí řešit vše privátně, kromě státních zaměstnanců, kteří mají (i pod rádoby pravicovou vládou) své jisté a nemusí se více snažit. Kde je snižování byrokracie, úřadů, nastavování diety ze strany státu? Jak to, že se vyplatí jít do státního a soukromý sektor je dnes naprosto mimo pozornost společnosti? Přitom privátní sektor je hnacím motorem státu.

V tomto kontextu je úplně jedno, jestli se politici přidávají o % více nebo méně, princip je jinde – stát neumí hospodařit s penězi a vláda k situaci přistupuje tak levicově (ve většině případů), že se s tím nic dělat nebude = soukromý sektor se bude sužovat (protože náklady na státní aparát roste) a státní sektor bude jen dál bobtnat.

df

Kvůli inflaci a tomu, že jde o erární peníze. Ale to ty víš, takže je to stežování, i když říkáš, že ne.

Drap

Co dostali důchodci je dáno zákonem. Navíc neostali ani korunu. Důchody se zvyšují díky inflaci. Politici ti si přidávají sami od sebe, ať je na tom hospodaření státu jakkoli.

orwell

To je přece jednoduché. Důchodci říkají: „Když vy nám nepřidáte, my vám neumřeme!“ 🙂 A politici cítí, že se blíží turbulentní doba zavánějící minimálně dalším převratem, tak si musejí ještě stihnout nahrabat. Co kdyby nestihli v pravý čas převléknout kabátky a museli od válu? Představa, že by takový politik, který fyzickou práci neokusil po celých 30 let a při téměř nulové odpovědnosti pobíral plat i několik set tisíc měsíčně, by náhle musel jít makat třeba někam do „kolbenky“… To musí být pro něj natolik zdrcující, že by raději umřel. Proto je třeba se pojistit, aby k tomu nemohlo dojít. Nejlépe zakoupit nějakou usedlost v klidných končinách světa (ono se to nikdy nemele všude na celém povrchu Země) a kdyby bylo nejhůř, tak zmizet po anglicku. No, a na to je potřeba mít prašule, hodně prašulků.
Ještě k těm důchodcům: zajímavé je, že se neustále mluví o jejich stoupajících důchodech, ale téměř se nemluví o tom, jak inflace cvičí s jejich celoživotními úsporami. A není to jenom za posledních pár let. K tomu je třeba ovšem dozrát a dožít se zmíněného důchodového věku. Bylo by velmi zajímavé poslechnout si dnešní mladé, až z nich budou poloslepí a polohlušší hůlkoplazi, žeroucí hrst prášků denně.

mosoj

Tvůj problém.

aliendrone

Bohužel tohle nedokáži vysvětlit Podle mého dnes již zastaralého a neprogresivního chápání ekonomiky je k tomu jediný důvod, který mne napadá. Tedy „to víš, havloidní dem(ent)okracie“. 😕

K da ny – NIKDY jsem neviděl „přepláceného zaměstnance“ v soukromém sektoru. Tedy přinejmenším v té jeho části, která je závislá na VLASTNÍM generování zisku (všelijací ti dotovaní veleumělci a vůbec parazité do toho nespadají). Tudíž si všechny ty bonusy (lékárna, plavání apod.) ZASLOUŽÍ, nedostanou je „ze zákona za nic“ jako zaměstnanci státu, ale MUSI si na ně vydělat USILOVNOU PRACÍ!

Jo to takový státní úřední hejhula třeba na ministerstvu spravedlnosti, který ani NEVÍ co je to OPRAVDOVÁ práce se „chudák dře od osmi do čtyř“ (leda ve snu do 4!), a pak si zajde dolů do sauny, aby se z toho „ukrutného pracvýkonu zregeneroval“. Ale počítám, že nevíte, jak vypadá sauna pro zaměstnance ministersva spravedlnosti (a především KOLIK stála a stojí její provoz). každou chvíli „prodloužený víkend“ (u soukromníků něco takového prakticky NEEXISTUJE) atd. To roboši v řetězci sice „dostávají bonusy“ jako stravenky (ostatně stejně jako ministerší úředníci) si po práci místo do sauny zajdou tak akorát do DRUHÉ práce, pokud chtějí s takovou mzdou vyžít.

Ono se to TĚŽKO posuzuje, nelze posuzovat stejným metrem globálkapitalis­tické subjekty, jako je řetězec a „běžné“ soukromníky (střední a menší firmy či OSVČka). A stejně tak to platí i pro státem financovaný sektor. Moc se mi nezdá, že by VŠ pobíral nějakých 27000Kč, když i zdravotní sestra MÁ VÍC (určitě přes 30, spíš blízko ke 40000, nwm, tohle mě nezajímá). Leda by pracoval na „pozici vrátný/uklízeč“, ale tam je to pochopitelné. 😉 🙂

Pořád říkám, že havloidní dem(ent)okratický stát je nepřítel každého neparticipujícícho občana (a pro ty SLUŠNÉ [zákona dbalé atd.] TO PLATÍ PŘINEJMENŠIM DVOJNÁSOBNĚ)! 😕

Já tedy SOUHLASÍM s tím, že přidání 13,5 % ústavním darmožroutům je SPROSŤÁRNA pro tento SPROSTÝ systém typická. 😕

elkon

Důchodci si na své důchody vydělali svou prací během produktivního věku. A navíc odváděli mimo jiné i na důchod.

plebs

Politici a osoby hrající si na politiku by měli jít příkladem poté by prostý lid nádeníci a důchodci lépe pochopili válku pomoc UA i budování kapitalismu a tím omezení nemožnost zvyšování přijmů grošů.

aliendrone

mosoj>>> Jsem v šoku, že projednou musím s Pepou25 SOUHLASIT! ANO, JE TO PROBLÉM NÁS VŠECH, a zejména těch, kteří na to musí VYDĚLAT PRACÍ! A i když nějaké platy ústavních darmožroutů jsou jen pakatel v celkovém promrhaném a rozkradeném budgetu, tak pokud bys byl jedním z těch, kteří na to „musí vydělat“ (na „ty ostatní), tak bys takový blábol nevypustil z pusy. KAŽDÁ, i ta nejposlednější korunka SE POČÍTÁ! SVého času u nás dokonce platilo příslovi, že i dnes neexistující "Halíře dělají talíře“! 😕

Pepa25

mosoj: automatické valorizace jsou problém nás všech, protože to nadmíru zatěžuje státní rozpočet
drap: chápu, jak to vzniklo, ale proč je to tak nespravedivě nastavené, to je trochu jiná otázka …
da ny: rozdílu mezi státním a soukromým sektorem rozumím. Ani státním zaměstnancům ale nerostou palty automaticky o inflaci. Jen ústavním činitelům (protože na sebe nezapomenou) a důchodcům.