huxa

Může si člověk uříznout končetinu?

Jistě jste to v nějaké hororové scéně filmu viděli-člověk je někde připoutaný a jediné co má je pilka na železo. Nemá ovšem dost času či inteligence a tak si uřízne končetinu (SAW, The walking dead, …), je toto ovšem vůbec možné?
Mám doma více druhů pilek na železo a i po pěti tazích se sílou není člověk ani škrábnutý. Pilka na kosti vypadá velmi podobně, ovšem i ta není úplně identická a zde bychom narazili na další problém-umrtvení.
Ve většině filmů si končetinu zaškrtí-musí kus nad místem řezu a tak riskují embolii. Přesto kost si tímto neumrtví a kdo byl na odběru kostní dřeně (jehla o tloušťce „jen“ 1mm) si určitě pamatuje danou bolest, takže při řezání své kosti by člověk s největší pravděpodobností omdlel a vykrvácel.

Dělám někde chybu v úsudku a je to možné? Jak by to šlo reálně provést? Šlo by jinak bez moderní technologie a pomoci další osoby si amputovat končetinu (třeba při nekróze v divočině)?

Odpovědi
quentos

Přijde na to, co myslíš tou „moderní technologií“.
Četl jsem článek o tom, jak si chlap omylem uřízl ruku cirkulárkou a byl ji schopen zvednout a dojít s ní do nejbližší nemocnice, kde mu ji po mnohahodinové mravenčí práci znovu přišili.

autacek

Tak určitě, ty neznáš tento song:

Na břehu Niagáry, stojí mrzák starý,
na svou pravou ruku vzpomíná.
Jak stál u soustruhu, jak tam strčil ruku,
když mu náhle spadla do klína.

Jak stál u vrtule, strčil do ní kule,
jak mu vrtule kule utíná..

Kepler

Je pravda, že vlci chycení do pasti si končetinu uhryzali, aby se dostali na svobodu. Ale člověk by to v reálu asi nedokázal, i kdyby nějakou tu pilku měl. Tvé předpoklady jsou logické. V extrémních případech by snad autoamputaci provést mohl, ale jen těžko by ji přežil.

huxa

quentos-to jsem právě myslel tou moderní technologií. A samozřejmě by se dali brát jako možnost nějaké velmi silné drogy, ikdyž i zde by nejspíš mozek nezvládl ten nápor bolesti.

Edison

Quentosi, enže on je rozdíl končetinu useknout, nebo ji oddělit jinou RYCHLOU technologií, třeba tou cirkulí časově na „cink“ a pižlat to pilkou na železo, nebo na dřevo několik desítek minut.

jáára

Useknutý prst ani nekrvácel, tak ti nevím.

Edison

O tom přeci píšu. Tyhle rychlý děje jsou diametrálně jiný, než to pižlání.