Avatar uživatele
Kura

Může mě zaměstnavatel trestat za špatnou práci kolegy ?

V zákoníku práce je jasně napsáno : Osobní ohodnocení je nenároková složka platu.
Jasně, chápu.
Ale dále je tam napsáno : osobní ohodnocení vyjadřuje kvalitu práce určitého zaměstnance a lze jej odebrat pouze při zhoršení kvality práce zaměstnance.
Což přece neopravňuje zaměstnavatele, aby krátil osobní ohodnocení všem zaměstnancům ve firmě, když se nesplní měsíční kvóta, kterou má nastavenou firma.
Nebo ano ?
Prostě je možná kolektivní vina ?
Budete pracovat vedle člověka, který na to kašle, ale budete potrestáni oba stejně a vám to nebude vadit ?

A takový ty bláboly, že mám jít jinam si nechte vy zlaťáci od cesty, už máte zlatou, nemusíte odpovídat opravdu na všechno.

Zajímavá 0 před 86 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Jediný, kdo tady mele bláboly, jsi Ty.

V zákonu č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, se slova „osobní ohodnocení“ vůbec nevyskytují.

V zákoníku práce nic o osobním hodnocení a jeho korelaci s „kvalitou práce“, prostě a jednoduše, není.

Výkon závislé práce zaměstnancem, na základě pracovní smlouvy, je smluvní právní vztah, který se, primárně, řídí zásadou disponibility smluvních stran potud, pokud není něco přikázáno, nebo zakázáno, platným právem, a ano, tím je zejména zákoník práce. Ale nejen on, pramenů práva je, poněkud, mnohem více.

Zaměstnanec má právo na zaručenou mzdu, a k tomu má vždy právo na minimální mzdu; obojí mu musí vyplatit zaměstnavatel v hotovosti k rukám nejpozději v měsíci, který následuje po měsíci, ve kterém zaměstnanec práci vykonal. K tomu má, samozřejmě, zaměstnanec právo na zákonné příplatky, například za práci v noci, nebo za práci ve ztíženém pracovním prostředí atp., no a případně na cestovní náhrady.

Zbytek je věcí smluvního ujednání: jestliže jste se se zaměstnavatelem dohodli na vyšší mzdě, než je mzda zaručená, pak je, jen a pouze, vaší věcí, na jakých podmínkách se dohodnete, za jakých podmínek bude tzv. nenárokovou složku mzdy zaměstnavatel vyplácet. Dohodli-li jste se, ku příkladu, že nenároková složka mzdy bude vyplácena na podkladě tzv. ekonomických výsledků společnosti, mezi což lze subsumovat i splnění nějakého objemu výroby nějaké komodity v nějaké kvalitě, pak nejsou-li splněny podmínky, zaměstnavatel tuto nenárokovou složku, prostě a jednoduše, vyplatit nemusí. Je to naprosto a komplexně legální a je jen věcí Tebe, zda na takovou smlouvu přistoupíš. Nemusíš, jo, nemusíš, tuhé člověčenství i robota byly zrušeny a zaměstnanec má právo dát kdykoli výpověď i bez uvedení důvodu! 🙄

Jo, tady není lampárna, ani zpovědnice, stížnosti všeho druhu sem nepatří.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262

Upravil/a: Filip84

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Zákoník práce opravdu hovoří o tom, že osobní ohodnocení zaměstnance má souviset s jeho individuálním výkonem. Pokud by tedy zaměstnavatel snížil vaše osobní ohodnocení pouze na základě špatného výkonu vašeho kolegy, je možné, že by to bylo v rozporu se zákonem.

Nicméně, situace může být komplikovanější, pokud jde o plnění celkových cílů firmy nebo týmu. V některých pracovních pozicích může být součástí kontraktu či pracovních podmínek určitý podíl na „kolektivní výkonnosti“, kde plnění cílů týmu, oddělení nebo firmy ovlivňuje odměny všech členů.

Pokud máte podezření, že jste byli nespravedlivě či nezákonně potrestáni, doporučuji se poradit s odborníkem na pracovní právo nebo se obrátit na odborovou organizaci (pokud jste jejími členy).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Jestli může, tak to nevím ale pokud jsem se kdy v ČRdeli opravdu snažil, byl jsem zpravidla vždy odměněn stejně jako i ti kteří na to kašlali a to je VELIKÁ PRAVDA prozrazující mnoho o této zemi a zejména pak v tom můžeš najít VELIKOU PRAVDU o povaze národa ČRdele (pokud nad tím chceš hlouběji dumat). A ne, nezmění se to tak brzy, neboť ti již za minulého režimu vstoupili do strany, staly se komunisty a hlásali správnost jejich idejí, tak titíž zde ROZHODUJÍ DODNES!!! A co hůř (v ohledu na časovou osu), také zde plodili potomky a VYCHOVALI. Děkuju.

(v TEXTU BUDE PÁR CHYBEK ALE PŘEKOUŠEŠ TO.) (Sorry za caps)

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Disraeli

Možná může, ale asi by neměl. ;) :D Přístup to samozřejmě nejspíš není dobrý a nedává moc smysl.

Možná záleží na profesi nebo v jakém jste postavení. Zda jsi pracovně výše než ten kolega (pokud třeba vedeš nějaké oddělení), zda ho zaučuješ, zda za něj odpovídáš. V takovém případě bys snad mohl být potrestán za chyby kolegy. Nemusíš být třeba ani vedoucí nebo toho kolegu zaučovat, ale třeba pokud je to nějaká fabrika a pár lidí pracuje na jednom větším stroji nebo v určité prac. kategorii, tak za tento úsek může odpovídat jeden člověk – nemyslím vyloženě mistra ale jednoho z těch pracovníků (s tím, že nemusí být vedoucí, ale třeba jen pracovně starší, nejzkušenější atd)… ale to pak musí být jasně stanoveno, že má hlavní odpovědnost.

Pokud se někteří jedinci, něčeho dopouštějí, dělají chyby, tak zaměsntavatel může v jistém smyslu potrestat i celý jejich kolegy. Ale nikoli individuálně, ale kolektivně. Tzn. pokud je to kolektivní vina (vícero jedinců, i když ne všichni), tak si to odnese celý kolektiv – třeba změn pravidel, zpřísněním podmínek, odebrání výhod, apod. Ale neměl by samostatně trestat toho jednotlivce, který za nic nemůže (místo těch, kteří za to můžou nebo spolu s nimi – POKUD to není rovnou celý kolektiv). Může tedy tímto potrestat i ty, kteří za nic nemohou, ale musí to být všichni zaměstnanci (nebo alespoň všichni zaměstnanci z toho určitého oddělení).

Ale nevím, To je můj předpoklad a zkušenosti… Jinak bude důležitá prac. smlouva a náplň práce (jako i přesná chrakteristika té práce, vymezení odpovědnosti, přesných povinností aj), pracovní řád (atd) a taky zákony… takže by to chtělo spíše odbornější radu. A mě se zákoník práce aj. procházet nechcou. ;)
Pokud ti však jde vyloženě o klektivní odebrání fin. ohodnocení, výhod, benefitů/prémií, tak to se podle mě může. Nasere to, ale může. Pokud je to kolektivní (a nikoli individuální) „trest“, tak ano, děje se to. Nesplňují se kvóty, dělá se plno chyb atd.? Pak to může odnést celý kolektiv. Nemusí to být třeba jen jako trest, ale jako nutnost apod. Podobně v jiném případě: firma má problémy, velké nákaldy, prochází změnami, krizí? MŮŽE propouštět. Je to fér a nenasere to? Jasně, že to není fér, ale nenzamená to, že zaměstnavatel nemůže… I když se to řídí podle pravidel, zákonů, podmínek a přesných postupů.
Takže v tomto případě si myslím, že zaměstnavatel může. Ale kdyžtak zkus nějakého poradce/odborníka, který to detailnějc prohlédné a lépe posoudí.

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Můžeš se s zaměstnavatelem soudit,. Po skončení soudu, je vhodná doba pro hledání nové práce.
A nezapomeň dát vědět kdo vyhrál.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Disraeli: Hodně záleží na tom, jak je to, buďto, v kolektivní smlouvě (většinou), nebo v platovým výměru, případně spíš v nějakém interním předpisu zaměstnavatele.

Nějaký peníze navíc podle „ekonomických výsledků společnosti“, nebo něco podobnýho, jsou docela častým jevem, a to i ve firmách, nebo na pracovních posicích, kde to ten zaměstnanec nemůže ovlivnit absolutně nijak, třeba si vezmi fabryku na výrobu převodovek a zaměstnance na posici pomocná síla v kuchyni: jak ten může ovlivnit kvalitu výroby převodovek, nebo třeba ani ne kvalitu, ale to, jestli se podaří převodovky udat, nebo získat zakázky na převodovky? Kuchař prosím, když navaří žrádlo, jak když posílá nepřítel. Ale pomocná síla? Že umyje dobře, nebo blbě, hrnec od vejvaru? Tak když ho umyje blbě, kuchař jí pojebe, jak Saxanu, no a umyje ho znovu.

Toto je prachobyčejné „vyblití se“, nic víc, nic míň. Život v módu oběti. 🤷🏽‍♀️🙄😃

Avatar uživatele
Disraeli

Asi to tak bude. ;) :D

Možná, že někdy se to nějak dá ovlivnit. Třeba odbory jsou někdy docela svině (vůči zaměstnavatelům). 😃 Připadámi, že někdy si toho mohou dovolit až moc..
Ale co já vím, to šlo vždycky tak trochu mimo mě (nepřímo), o něco takového jsem se staral jen, když jsem opravdu musel. Jinak to není můj obor zájmů.

Avatar uživatele
Filip84

Disraeli: Odbory!? 😂😂😂

Málo kdy. V lepším případě jsou s to vyjednat něco málo navíc. U nás, ovšem, není až tak výjimečné, že odboroví předáci dostanou od představenstva, tak jako na tajňáka – pod rouškou tmy, „všimné“, aby si „všimli“, že když ušporuje firma nějakej ten million ročně (nebo desítku millionů, stovku millionů – podle velikosti firmy), tak jim přistane na oučet „děkovné“ ve výši, která je pro firmu pořád marginální (no desítky tisíc z millionu, stovky tisíc z desítek až stovek millionů), no a taky nemusí tolik makat – víš co! 🤷🏽‍♀️

Protože odborový předák má, u nás, zvláštní ochranu podle zákoníku práce, to za prvé. Nemůžeš ho jenom tak propustit, musíš to konsultovat s odborovou organisací, atd. Potom, funkce v odborech je placená. Jasně, odboroví předáci se stěžují, že těch hodin měsíčně je placeno málo, ale tak to by museli být úplně blbí, aby se přiznali, že tam šoupou nohama za průměr, že? 👌 No a potom, já to znám třeba mezi řidiči, často je odborovým předákem někdo, kdo to s kulatou lopatou až tak velice moc neumí, zato to umí s análním horolezectvím. 😅

Ne, ne, dobrý odbory u nás jsou Columbova manželka! 👌😅

Avatar uživatele
Disraeli

😅

Avatar uživatele
Kura

Moc se díváš na émerický filmy kde se mluví o odborech a pak si myslíš, že je to i tady. U nás jsou odboroví zástupci obyčejní zaměstnanci, tady to nefunguje v současné době jak za komančů nebo jak v émerice. Za komančů a nebo v émerice nebo blíže v dojčlandu, to funguje tak, že kdo je v odborech odvádí 1% mzdy na poplatcích za činnost odborů, u nás jsou odbory placené státem a kdo je v odborech platí všimné 100 Kč měsíčně. Bohužel i ten kdo neplatí, tak se z toho má dobře, když odbory vyjednají zvýšení mzdy pro celou firmu a potom tihle dokážou vyřvávat, že mu zvýšila mzdu firma a né nějaký odbory. Jsou to jen duševní mrzáci, kteří nechápou ani hovínko z toho co se děje. A odborového zástupce (ne předáka) může zaměstnavatel vyhodit úplně stejnými prostředky jako každého zaměstnance. Trošku důvtipu a je pryč. Jenomže když je ve fabrice dostatek lidí, tak ho někdo nahradí. A „všimné“ ? To mě ještě nikdy nikdo nenabídnul. Čekal jsem to, ale nikdo nikdy nic. A víš proč ? Protože by fabrika dostala takovej flastr, že by mohla akorát zavřít bránu. Jo a ano, je to tady stále stejné, ozvou se akorát ti, kdo mají ty svoje odznáčky zlatý, stříbrný, platinový a já nevím jaký a pak se z toho asi uděláte bo co, prostě jen blábolíte a blábolíte na každou otázku a hovínko z toho. Nejlepší odpovědi jsou tady od BOTA. Díky alespoň za něj.

Avatar uživatele
Disraeli

Nj. 😅
Ale koho to se*e (mě ne, tebe asik) ;) 😅

Nový příspěvek