Nuk nuk

Komu patří naplavená kukuřice?

Otázka je spíše pro zajímavost, ale popíši situaci. Před cca měsícem se tady strhla bouře, padaly kroupy a byla silná průtrž mračen. Voda strhla zeminu z pole až na náměstí, val bahna provalil jedné paní plot a de facto jí zničil zahradu i s úrodou. Posléze ještě bláto zavalilo trať a cestu podél ní. Jenže na splaveném poli v tu dobu už byla zasetá kukuřice. Ta teď vzešla a vesele roste tam, kam ji voda odnesla. Paní má teď místo jahod a cibule zahradu plnou kukuřice, ta roste i podél trati.
Komu patří kukuřice, jestliže ji má paní na svém pozemku, ale zasel ji jednoznačně majitel pole na ten svůj? A jak je to s kukuřicí ve veřejných prostorách?

Nejlepší odpověď
mosoj

Co spadne na tvůj pozemek je tvoje. Předpokládám že to platí i když to připlave.
Jenom neříkej, že pozemek nikdo nevlastní i ten zdánlivě veřejný. Takže podle práva to patří vlastníkovi pozemku.

Další odpovědi
Drap

Kukuřice je toho, komu patří pozemek na kterém roste.

Nuk nuk

Mosoji, rozumím poznámce. Ano, ty veřejné prostory patří přinejmenším městu, a vezmu-li v potaz konkrétně tuto situaci a to, kde všude ta kukuřice teď roste, pak nejspíš i Českým drahám :) Ale mě šlo spíš o to, jak tahle kuriozita vypadá právně. Osobně se nechystám paběrkovat, ale zbytek obyvatel tohoto města půjde, to si pište :)

zjentek

Právně by to měl majitel pole vyčistit. Všechno, za své náklady a hned. Později by mohl žádat náhrady těchto škod.
Ad mosoj- není to pravda, co ti domů připlave, není tvé. Když ti tam připlave souseda auto, je souseda, měls tomu zabránit, pozemek zabezpečit. Navíc, každej zdatnej hasič by si pak mohl sousedovic vůc na pozemek třeba „nastříkat“, žejo.