Pepa25

Je to důkaz fašismu na současné Ukrajině?

Na stránce elektronických peticí webu ukrajinského prezidenta někdo 1.5.2023 založil pezici „Za zavedení státního vyznamenání „Řád Stepana Bandery““ (viz odkaz v diskusi). Podepsalo ji 700 lidí. Petici by muselo podepsat 25 tisíc lidí, aby se jí vůbec někdo zabýval. Ruské weby tuto skutečnost uvádí jako důkaz, že "fašismus je nyní hlavní evropská ideologie " (citace z telegramu D. Medveděva).

Odpovědi
Filip84

Nemyslím si to.

Jak už to v životě bývá, jedna věc je reálná postava, skutečný člověk, Stepan Andrijovyč Bandera, druhá věc je voják, „Führer“, Stepan Andrijovyč Bandera, třetí věc je, co o reálném člověku a vojákovi Stepanu Andijovyči Banderovi ví ten který konkrétní Ukrajinec, Rus, Polák nebo kdokoli jiný, no a úplně jiná věc jsou příčiny toho, proč 700 lidí (což je, mimochodem, na Ukrajinu, jako u nás cca 150 lidí – z cca 11,000,000, to je, prosím pěkně, 0.0014% obyvatelstva – vzorek jak noha, jak dvě nohy! 👌😅) se podepíše pod petici za vyzdvihnutí soudruha Bandery.

Protože, náš zdejší hlavní bandita, Don Rokio de la Kaufland y Znojmo, presidente del club de autistas de Czecoslovaquia y patrón de los pasos de peatones y controlador de maquina de cafe y bandido de monedas de los carros, se tady nedávno ptal cosi kolem Führera, že jako jestli to taky – náhodou – nebyl ne až tak hrozný člověk (nebo tak něco, detaily jsou nepodstatné). A já znám ještě jednu podobnou pacientku s hlavou (podobnou ale jinak, ona to má skrze obrnu), která taky kolem Führera někde četla, že to byl, vlastně chudák / sympaťák / nejlepší přítel Israelitů / Cikánů (nebo tak něco), protože jí balil chlapec „bílá síla“, no a tak holka, chudák, po obrně – víš co. 🤷‍♀️😅

Lidé se rozhodují v zásadě na základě myšlení, nebo v zásadě na základě cítění a lidem, kteří se rozhodují na základě cítění, nemá žádný smysl předkládat fakta k uvážení. Nemá, oni je nechtějí znát, jim to „ruší kruhy“, obtěžuje je to – není vhodné občanky a občany obtěžovat! No a z toho zbytku, který se rozhoduje v zásadě na základě myšlení, je třeba odseparovat pacienty s hlavou (diagnostikované či nediagnostikované, to je dokonale nepodstatné), protože jim ta hlava sice šrotuje, jak 127 sovětských počítačů první generace, to ano, ale mají v ní kurwitka a viry, takže výsledek je stejně 🤪, no a samozřejmě, že oni to poněkud nevidí. A i u toho – fysiologického a relativně racionálního – zbytku musíme počítat s tak přirozenými lidskými vlastnostmi, jako je kognitivní zkreslení, apriorismy, výchova etc. etc etc., a až pak bychom mohli říci, že je na Ukrajině – tolik a tolik – fašistů, a pořád se bavíme na Ukrajině, nebavíme se o Evropě. Mohli bychom vésti dialog na thema, jest-li Ukrajina také Evropa, či-li nic, no, v každém případě je to maximálně tak jeden ze států Evropy, ne?

Přesně takto se dělá demagogie! 👌🤪🤓🙄

Drap

Záleží jak kdo to bude chápat. Já si pamatuji vyprávění několika lidí, kteří mněli tu čest potkat se s jeho oddíly. Osobně to považuji za jasný příklon k fašismu a k postupné fašisizaci celé Ukrajiny. Ovšem jsem přesvědčen, že někteří lidé jako třeba pan Hřib, pan Novotný a větší část naší vlády to bude považovat za připomenutí hrdiny.

EKSOT123

Záleží ke kolika lidem se petice dostala. Více vypovídající je např. počet ULIC nazvaných po Banderovi. Těch bylo k loňsku na Ukrajině přes 500 a počet PAMÁTNÍKŮ. Ten se mi nepodařilo zjistit, ale už v roce 2013 jich bylo přes 40, nyní jsou to patrně také stovky.
To je opravdu otřesné. Švagr je z Volyně a dosud má odtud kontakty. O hrůzách banderovců se u nich vedly dlouhé debaty při každém setkání a nyní se to tam exponenciálně vrací.
Však nezanedbatelná část obrovských investicí USA do ukrajinské „demokracie“ šla právě na podporu kanadských i místních banderovců. Potřebovali tam rozdmýchat vosí hnízdo. Podobně, jako se za I. WW Němcům podařilo zasadit v Rusku Komunismus. Tomuto se naši novináři téměř nevěnují, jakoby celý konflikt nastal až „anexí“ Krymu. Samozřejmě, pokud začneme až Krymem, je snadnější hodit všechnu špínu na Rusy. Ale pokud banderismus kritizují Rusové, měli by si zamést sami doma. Stalinismus, který tam byl v posledních 30 letech téměř potlačen, je tam prý nyní opět na vzestupu.

paul1

Je pravda, že se nějaké náznaky fašismu objevují v každé krajině. O Ukrajině to platí taktéž.
Ale to se právě hodilo do propagandy před vznikem války. K tomu patřilo zesměšňování Ukrajiny (jako o krajině na okraji zájmu u-krajina) a další kroky (Deset stádií genocidy podle Gregoryho H. Stantona).

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Ten_stages_of_ge­nocide

Zdroj: https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-svet/ukrajina-pul-roku-valky-rusko-korupce-fasismus-armada-zelenskyj_2208240­500_jgr

Ametyst

Možná se při tom kácení soch sovětských osvoboditelů ( talibanci také ničí sochy) v rámci přepisování dějin, že 2. světovou válku začal Sovětský svaz, a koncentráky osvobodili Němci.

Filip84

Navíc, mezi fašismem a nacionalismem je, z povahy věci, nesmiřitelný rozpor; vysvětlím.

Nacionalismus, ze své podstaty, povede k omezení moci korporativismu, protože jakýkoli nadnárodní (cizí) prvek když ne přímo vytěsní, tak ovládne nacionální stát – viz. např. body 13., 14., 16. a 17. programu NSDAP (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Program_NSDAP). E contrario, fašismus je vrcholem korporátní oligarchie.

Nejsme ve 20. ani 30. letech 20. století, kdy byli s to korporátní bonzové subvencovat nacionalisty ze strachu z rozšíření bolševické revoluce z Ruska. Oni velmi dobře věděli, že kdyby NSDAP tu válku vyhrála, že by v Říši (což by ale byla většina Evropy, ne-li celá! 😅) velmi rychle skončili, a to nikoli hezky.

Takže nazývat příznivce Bandery, a případně banderovce, fašisty je absolutní nesmysl, mezi fašismem a nacionalismem prostě není žádné rovnítko.

Pepa25

https://petiti­on.president.gov­.ua/petition/191554