Rokio

Jaký je význam slova mišuge?

Kromě významu bych se vás chtěl zeptat, kdy toto slovo vzniklo a jaký byl pohled lidí na lidi, kteří byli nazýváni tímto pojmem?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je v archivu. Všimla jsem si až dodatečně.

„Jaký je rozdíl a původ mezi slovy mišuge a mešuge?“
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-a-puvod-mezi-slovy-

Mišuge, ale i mešuge – nespisovný výraz = bláznivý, vyšinutý, potrhlý.

Původ. z německého meschugge, t/v přes argot (maschugge , ,meschügge aj.) z jiddiš mešugge nebo mešuggo, to z hebrejského mišege = z šaga = mýlit se, nebo provinit se.

Podle SNČ, s. 248.

Jiří Rejzek uvádí expresívní původ z jidiš jako expresívní výraz. S hebrejštinou má slovo jen stejný kořen.

Bobek 2,

opět původ bez odkazu. Je ze zdrojů vidět, , že uvedené slovo se utvořilo z hebrejského slovesa a přetvořené se dostalo do jazyka jidiš, pak němčiny, odtud do češtiny.

Zatímco hebrejština je jazyk semitský, jidiš je germánský jazyk Jazykem středoevropských Židů nebyla hebrejština, ale jidiš. = židovská němčina.

Další odpovědi
Edison

Není to mišuge, ale mešuge… Asi podobný, jako misch-masch. A vemsi, že toto psal basic jednoho úžasného 8b počitače.

Bobek 2

Častěji se to píše mešuge, ale ani mišuge není špatně. Znamená to bláznivý, ujetý, potrhlý, popletený. Je to z hebrejštiny. Pohled lidí na takové lidi byl pochopitelně vždycky různý, tak jako dnes. My dnes máme židovské prostředí spojené spíš se specifickým druhem moudrého nadhledu a humoru.

Wikislovník pro ilustraci významu slova uvádí právě takový mikropříběh:
"Josele, malý, chudý a ošklivý by se rád oženil, a tak příjde ža šadchnem. „Ale ta holka musí být mladá, krásná a mít peníze.“ Šadchn soucitně: „Koukni, Josele, kdyby si taková holka chtěla vzít takovýho jako ty, tak by musela asi bejt mešuge.“ Josele ochotně svolí: „Smí bejt mešuge!“
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/me%C5%A1uge

Bobek 2

Honem to běž zase nabonzovat adminovi, že je tu „původ bez odkazu“, ale to snad proboha ví skoro každý, co znamená „mešuge“ a že je to z hebrejštiny. Pokud to tady netapetuji doslovným a často zbytečným kopírováním celých pasáží ze zdroje, tak nemá smysl, abych tady vyjmenovával všechny slovníky, které tu notorietu zmiňují. Autoři SNČ fakt to slovo neobjevili ani nepřišli s žádnou novou a převratnou tezí o jeho původu ani významu.

Že to slovo prošlo přes jidiš, němčinu a poté přes argot jsem nezmiňoval i proto, že to z hlediska otázky není podstatné.