Kepler

Jaký je rozdíl v tom, jestli člověk něčemu věří, nebo nevěří?

Nejde jen o náboženskou víru. Umírají i ti, co něčemu věří, mají stejně podělané nebo šťastné životy jako ti, co nevěří…

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak tohle je můj čistě subjektivní dojem, ale mám pocit, že věřící lidé jsou více pasivní. Nemají ten správný „drajv“ (chceš-li „tah na bránu“), prostě typy „ve vleku“. Faktem je, že na jednu stranu je víra velice POHODLNÁ, ale stejně tak s sebou přináší spoustu zbytečného balastu, kterým se jedinec zbytečně zatěžuje, což v konečném důsledku vede k efektu „nula od nuly pojde“ – a to v tom NEJLEPŠÍM případě. Obvykle víra přináší více negativ, než pozitiv, ale jak píši – je to jen mé pozorování a můj závěr. :)

Jak jsem již párkrát zde psal, tak mi přijde LEPŠÍ Boha HLEDAT, než v něj slepě věřit. Ostatně i kdyby měli věřící pravdu s tím, že Bůh CHCE, abychom v něj věřili (bez důkazu), tak pro mě by TAK malicherný pánbíček s dětinskou touhou „hrát si na schovku“ (s ohledem na jeho neomezené možnosti a schopnosti) byl prdlajs autoritou a v tu ránu se řadím do šiků Světlonoše. ;) :)i

Jestliže Bůh existuje (a nečiní se z nějakého nám nepochopitelného důvodu zřejmým), tak k tomu i jistě existuje důvod a pro lidi by z toho vyplývalo jediné – HLEDAT HO, nikoliv se spokojit s pouhou vírou, že existuje. Ale to je na dloooouhý rozbor, každopádně rozdíl mzi „věří-nevěří“ je podle mne DOST zásadní. :)

Další odpovědi
Roman71

Otázkami navazujícími jsou:

  1. Čemu věřím a na základě čeho?
  2. Dalo to mému životu hlubší smysl? (Je hodnotnější?)
  3. Jsem díky tomu, čemu věřím, šťastnější a spokojenější?
  4. Co prospěšného mi to nyní i do budoucna přinese?
  5. jak tím, čemu věřím, mohu někomu pomoct k lepšímu životu?

Protože nejen chlebem je člověk živ, to čemu člověk věří (nemám teď na mysli náboženskou víru) má velký vliv na život, hodnoty a psychický stav člověka.

Je v tom velký rozdíl a celkem významně se to promítá do života člověka.

Kelt

Tak to je velký rozdíl. Protože víra je vlastně takový filtr, který rozhoduje, co je pro nás důležité a co ne. Je to takový kompas. Když věříme, že to dokážeme, tak to dokážeme a když věříme, že to nedokážeme, tedy když nevěříme, tak to nedokážeme. Je to třeba patrné na vyléčení pacientů pomocí placeba, všem dali stejnou neškodnou látku, asi cukr a jedněm řekli, že je to zaručeně spolehlivé – tam se vyléčilo 75%, a další skupině řekli, že testují něco nového a že to možná pomůže – tam bylo 25 % uzdravených. Nebo případy, kdy zdravý člověk zemřel jen proto, že jiný řeknul zaklínadlo – nebo druhý měl nějaký problém, kdy mu lékaři nemohli pomoci a on se uzdravil. Víra je základ. Víra v úspěch dělá úspěšné lidi. A víra se třeba zkouší chozením přes rozžhavené uhlí. Tedy pouze změnou přesvědčení udělám to, co se mi zdá nepravděpodobné.

hapiky

Ten, kdo v nic nevěří. postrádá nadšení a kde není nadšení přichází nuda.

marci1

Ti, co nevěří, ať už je to víra v sebe, v dobrý život, uzdravení, či cokoliv jiného, mají zřejmě život smutnější, těžší, komplikovanější. Samozřejmě to automaticky neznamená, že budou mít celý život jen šťastný a bez problémů. Lehčeji ale zřejmě překonají starosti a problémy, se kterými se setkají a znovu budou věřit. 🙂
Jak pravil C.G.Jung: Je důležité, že máme tajemství a tušení něčeho nepoznatelného. Naplňuje to život čímsi neosobním, numinósním. Kdo to nezažil, přišel o něco důležitého. 🙂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

A není víra i to: ničemu nevěř a spoléhej jen na sebe?

aliendrone

Kepler>>> Ne, to není VÍRA (už ze samotného výroku plyne, že NEVĚŘÍŠ NIČEMU), nýbrž celkem pragmatická úvaha dotažená k operativnímu závěru. ;)

Kepler

Nějak se nám to uzluje. Měl jsem asi upřesnit, že nevěřím ničemu, co se do mně snaží sypat zvenčí. Takže zbývá jen můj obývák, kterému říkám mozek.

Ametyst

🙂 Keplere, ale věříš, že Donald Trump je zlý, žejo??? 🙂 Kdy sis ho poslechl?

Kepler

Tady to není o víře, za něj hovoří skutky a to co občas řekl, byla toho plná média.

hapiky

Ten potom věří jen sám sobě a to není také to pravé ořechové.

Kepler

Nemusí být to pravé, ale být může. Aspoň to na nikoho nemůžu svádět a zklamat se. Přiznám se ale, že vydat se do rukou lékařů mi občas pomohlo. Bez víry v přežití bych možná nepřežil.

aliendrone

Kepler>>> A OPRAVDU jsi VĚŘIL, že přežiješ? NEBO jsi v to JEN DOUFAL? ;) :D :D

Kepler

No jo, doufal. Ale byl jsem v klidu.

aliendrone

Kepler>>> Však také jiný přístup nemá cenu. Totiž… MYSLÍM, že kdybys to nepřežil, tak by ti to pak bylo celkem logicky šumák, co ty na to? ;) :D :D