Bortolo

Jak se spolehlivě zajistit na své stáří, abych se nemusel spoléhat na státní důchod?

Nedávno na mě vyskočila reklama s textem, abych se zajistil na stáří v podobě Dlouhodobého investičního produktu, že se jedná o nějakou novinku s potenciálem solidního zisku. Kamarád zase hovořil o Doplňkovém penzijním spoření, že mu jej založili v jeho bance, ale mě to přijde jako dost konzervativní spoření, ale zase zaměstnavatel přispívá, tak bych tam tu 300 klidně dával. Nebo jít cestou investování? Jak to vidíte vy, asi bych už nad tím měl přemýšlet, jsem narozeným v devadesátkách a důchody budou asi dost bídné.

Nejlepší odpověď
df

jít do investičního produktu

Dokud můžeš, tak vydělej a kup nemovitosti na pronajímání. Potom kup zlato a nějaké umělecké výtvory. A máš

Další odpovědi
Rokio

zvolit kombinaci penzijka, investičního produktu a komplexního investování

Doporučuji doplňkové penzijní spoření, kvalitní investice a rozumně šetřit. Také diverzifikuj své investiční portfólio.

Disraeli

zvolit kombinaci penzijka, investičního produktu a komplexního investování

Vše pro to, aby to něco přineslo, pokud to něco přináší, takže klidně i třeba penzijko, investiční aj. spoření. I ony drobné aktivity a pomůcky mohou k něčemu být. Některé však mohou být v konečném důsledku zanedbatelné (vedle investic a řádně spravovaného majetku).

Pokud se tomu alespoň trochu věnuješ (investování, ale i třeba podnikání, obchod – i když jen bokem) a navíc pravidelně a dlouhodobě, tak něco jako obyčejný starobní důchod a jeho výše, bude vedle toho velmi mizivé a zanedbatelné, že to ani nebudš potřebovat. A to může (a měl by) každý. Opravdu NENÍ těžké se zaopatřit, KDYŽ člověk rozumí financím a umí jich využívat. Jenže oni na to kašlou; pak si akorát ztěžují.
Spoléhat se jen na důchod (a nějaké jeho doplňkové/drobně podpůrné možnosti) by byla obrovská chyba a naivita – snad v kterémkoli státě, jeho režimu a momentální situaci. Musí se počítat s nejistotou i se změnami (do budoucna). Jenže nikdo neočekává a nepřededvídá radikální změny – jedno, jestli k lepšímu nebo horšímu. Ale i jen při politikaření a hospodaření některých států je jasně vidět, kam jejich měna a budoucnost financní/trhu směřují; z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.

Safast354

zvolit kombinaci penzijka, investičního produktu a komplexního investování

Za mě je nejdůležitější určit si, co vlastně v penzi chci dělat, co chci mít. Jsou na místě otázky jako například, chci mít vyřešené bydlení, nebo radši procestuji svět? Kolik peněz na to budu potřebovat? atd… Až budu vědět kolik peněz budu potřebovat vím jak na tom pracovat. (jsem schopný na to ve stávající práci vydělat? nebo uvažovat o nějaké rekvalifikaci či podnikání?)
Co se investic týče peníze vyhrazené na penzi a nic jiného bych uložil do DPS a DIPu. U DPS se od 1.7. tohoto roku mění minimální příspěvek na nárok na státní podporu na 500 (podpora bude 100). U DIPu ovšem pozor na vstupní poplatky, někteří „poradci“ je mohou tak „napálit“ že výhodnost je pak velmi diskutabilní. (nikdo nechce aby pracoval zadarmo, to ne, ale vše má své meze).
Velice důležité je také dle informativní důchodové aplikace ČSSZ zjistit s jakou výší důchodu bych mohl počítat.
Velice opomíjené nicméně důležité je také vytvoření rezervy někde na spořícím účtu dohromady s životním pojištěním. (z důvodu, kdyby se něco semlelo, abych do peněz nemusel sahat v případě nějakého průseru). (ps.: tím životním pojištěním myslím skutečně dobře nastaveno dle IOLDP ČSSZ, ne nějakou sra*ku kterou pojišťovák či „poradce“ vysmrkne bez mrknutí od stolu).

Emefej

zvolit kombinaci penzijka, investičního produktu a komplexního investování

Pepa25

Z variant jsem si nevybral, protože mám kombinaci penzijka a investičních produktů jiných než DIP. Otázka je celkově mírně zavádějící: jde o dotaz na DIP nebo spoření na důchod obecně? Přiznám se, že až jsem v oboru profesionál, tak výhodnost DIPu jako novinky ještě nemám nastudovánu, navíc řada bank svlj DIP ještě nespustila. Mám k němu ale trochu nedůvěru, přijde mi to jako výsledek lobby IS a OCP proti penzijním společnostem.

Safast354

Je jedno jestli je to výsledek lobby či ne, nicméně je super, že je daňově uznatelný bez spodního limitu, zaměstnavatel na něj může přispívat a já jakožto investor si sám mohu zvolit variantu zajímavější než u penzijních společností, což z něj dělá super produkt na penzi. Nicméně tím nijak nevyvracím výhodnosti stávajících DPS.