Kryšpín

Jak se nazve člověk, který se necítí ani jako muž ani jako žena?

Narodil se do mužského těla a nehlásí se k mužskému ani ženskému pohlaví, žádá, aby byl veden jako neutrál, je to oficiální pohlaví, neb zatím výjimka? NYNÍ to řeší NS.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ačkoliv by se mohlo zdát, že pojem „třetí pohlaví“ je produktem moderní doby, není tomu tak. Třetí pohlaví, vymykající se tradičnímu dělení na muže a ženy, známe již nejméně 4 tisíce let. Dnes můžeme zmíněný pojem použít například pro ženy ze severu Albánie, které před celou vesnicí složí slib cudnosti, načež je jim dovoleno se oblékat a chovat jako muži a jsou také tak oslovovány.
Pojem „třetí pohlaví“ se dnes běžně užívá pro označení lidí, kteří se podle vlastního přesvědčení či norem společnosti neřadí do kolonky „muž“ ani „žena“. Z právního hlediska uznává zmíněnou kategorii pouze několik zemí, například australský Nový Jižní Wales či Německo.
https://www.sto­plusjednicka.cz/a­ni-zena-ani-muz-co-presne-znamena-spojeni-treti-pohlavi

Další odpovědi
annas

V archivu je podobná otázka. a několik dalších.
Proč je batole z Kanady oficiálně bez pohlaví?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-je-batole-z-kanady-oficialne-bez-pohlavi

Dovíte se, že vrozené pohlaví se liší od sociálního.

"Většina těchto lidí se označuje za transgendera.

Transgender žena žije dnes jako žena, ale byla považována za muže, když se narodila. Transgender člověk dnes žije jako muž, ale byl považován za ženu, když se narodil.

Někteří transsexuálové se identifikují jako muži či ženy, nebo jako kombinace mužů a žen. Existuje celá řada pojmů, které lidé, kteří nejsou zcela muži nebo úplně ženy, používají k popisu své genderové identity, jako například non-binary nebo genderqueer.

Je důležité si uvědomit, že pokud je někdo transgender, nemusí nutně znamenat, že má „třetí pohlaví“. Většina transgenderů má genderovou identitu, která je buď mužská nebo ženská, a musí se s nimi zacházet jako s jakýmkoli jiným mužem nebo ženou atd. "

Co na to psychiatr Cyril Cyril Höschl: "Kolik máme pohlaví a čím je vnímání vlastního genderu dáno?

Nejprve se trochu popasujme s terminologií a s nepřesnostmi překladů. Pro to, co v češtině označujeme jako pohlaví, jsou v angličtině nejméně dva významné termíny: gender (používá se typicky ve vztahu k sociálním a kulturním spíše než biologickým rozdílům mezi mužem a ženou) a sex jakožto jedna ze dvou hlavních kategorií (samec-samice), do nichž dělíme lidi a mnohé další živé bytosti na základě jejich rozmnožovacích funkcí.

Jak se však kdo cítí z hlediska subjektivně psychologického a kulturního, to je jiná věc a zde se v poslední době ustálilo několik pojmů, které definují jemné odstíny v prožívané pohlavní identitě.

Patří k nim trans-gender („přechýlení“), cis-gender (opak trans, tj. nepřechýlení), cross-dresser (dříve transvestit), vámi zmíněná „gender dysphoria“, což je vlastně nespokojenost se svou identitou, jež se dá s předpokládaným pohlavím uvádět do souladu třeba za pomoci hormonů nebo i chirurgicky a zastánci její kodifikace jakožto poruchy poukazují na to, že v opačném případě by medicínskou pomoc těmto lidem nehradila pojišťovna, takže by na tom jakožto „normální“ byli vlastně hůř, a mnoho dalších. Jeden z „klíčů k určování pohlaví“ ve smyslu genderu uvádí 63 (!) pohlaví definovaných kombinacemi tělesných proporcí (Muž, Žena, Hermafrodit), osobnostních rysů (M, Ž, MŽ) a sexuální orientace (preference – M, Ž, MŽ). Takže třeba kombinace tělesně M, osobnostně MŽ a preferencí M je androgynní homosexuální muž. Androgynní zde znamená rovnocenné vyjádření mužských i ženských osobnostních rysů (MŽ).ek pojmů, které definují jemné odstíny v prožívané pohlavní identitě. " atd.

https://www.re­flex.cz/clanek/ve­da/89332/cyril-hoschl-kolik-mame-pohlavi-a-cim-je-vnimani-vlastniho-genderu-dano.html

Jak se jedinec nazývá, vyplyne z textu.

elkon

Módní záležitost v poslední době. Najednou se vyrojilo hafo podobných magorů, aby se zviditelnili.

led

Sú 3 základné typy ľudí:
muž – s mužským pohlavím
žena – so ženským pohlavím
3.pohlavie -
„Norrie May-Welby, z Austrálie, je prvým človekom, ktorý je oficiálne uznaný ako bezpohlavný. Norrie sa narodil ako muž, ale začiatkom deväťdesiatych rokov si nechal zmeniť pohlavie na ženu.“
„Austrálske pasy už v súčasnosti umožňujú zapísať si do kolónky "pohlavie“ písmeno „X"" https://hnonli­ne.sk/svet/501­372-australcania-sa-mozu-identifikovat-ako-osoby-bezpohlavne
Takáto bola vlastne aj "Dáša“ zo seriálu „Most!“

k tomu možno počítať
Intersexuál,
v běžné řeči známý také pod pojmem „lidský hermafrodit“, je člověk, jehož vnitřní nebo vnější pohlavní orgány jsou odlišné od typicky mužských či ženských.Tento jedinec může mít navenek pohlavní orgány jednoho pohlaví, avšak jeho vnitřní orgány mohou být pohlaví opačného. Jedná se tedy o jedince s biologickou kombinací mužských a ženských pohlavních orgánů. Moderní medicína se často setkává s případem, kdy určení genitálií není jednoznačné. Pro přesnější definování intersexuality existují 4 jednotlivé podoby."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Intersexu%C3%A1l

Nie je to nič nového, v histórii možno nájsť takých ľudí od staroveku až dodnes. Módnym sa to zdá, pretože v súčasnosti sa začína aj na nich pozerať ako na ľudí a nie duševne vyšinutých jedincov.

marci1

Třetí pohlaví?

dubraro

Neutro. Asexuál.

led

elkon,
nie je to nič nového, v histórii možno nájsť takých ľudí od staroveku až dodnes. Módnym sa to zdá, pretože v súčasnosti sa začína aj na nich pozerať ako na ľudí a nie duševne vyšinutých jedincov.

dubraro,
oni sú schopní sexuálneho života, len ich psychika sa nezlučuje s ich fyzickým organizmom.