Saurus

Jak namíchat tyrkysovou?

Chtěli bychom si jednu místnost vymalovat na tyrkysovou. Zbude nám zelená a modrá a chceme je upotřebit, tak bychom je chtěli smíchat aby vznikla ta tyrkysová, ale nevíme jaký poměr a jestli to takhle doma vůbec jde… Děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
Damiana

Podle mne bys v první řadě měla přidávat obě barvy do základní bílé. Samotná zelená s modrou smíchané dohromady, to bude jen ošklivá – nijaká, hodně tmavá. Hezká tyrkysová je vždycky jasná. Jen musíš udělat dostatečné množství nebo potom znát přesný poměr výsledného odstínu – to abys ho trefila, když ho nebude dostatek.
Další možností je nechat si barvu podle vzorníku namíchat přímo v prodejně.

Další odpovědi
Kohut57

Ne každá modrozelená je hezká tyrkysová. Záleží jaké barvy máš konkrétně. Zelený chromoxid ohnivý + ultramarin modrý+ přiměřeně lomený bílou, tak to může být. Vždy záleží na pigmentu, jeho kvalitě a chemickém složení. Většinou to jsou levné náhražky a z těch uděláš mícháním barvu jen metodou pokusu a omylu.

štamgast

Je to na rozhraní, zkus dát nejdřív nanečisto trochu půl na půl a uvidíš.

hanny 2

Zkusit půl na půl a pak přidávat jednu nebo druhou a doladit na požadovaný odstín.

anonym

Specialista na barvy nám frnknul na dovolenou, takže od něj dnes rozumy nezískáme. Jeho filozofii znám ale dobře (párkrát jsem dostala důkladné „školení“).
Chcete-li mít opravdu pořádnou barvu, tak to svěřte odborníkům. Koukat na vymalovanou zeď budete dalších pár let. Vyplatí se koupit barvu originál namíchanou, nebo si ji nechat namíchat ve specializované prodejně. Znám i takové, kde Vám právě ze zbytků dokáží namíchat to, co si skutečně přejete.
Můžete se sice snažit sami, ale podle ostatních odpovědí vidíte, že nikdo v přílišný úspěch nevěří.

anonym

Tyrkysová se míchá přibližně jeden díl modré a dva díly zelené, samozřejmě závisí jakou mají dotyčné barvy sytost. Postup je asi takový, nalít si do kbelíku modrou a pak tam postupně dodávat zelenou a promíchávat, když uš se bude zdát, že je odstín správný, tak udělat vzorek a nechat zaschnout, některé barvy při zasychání světlají, jiné zase tmavnou. Kdyby byl výsledný odstín moc sytý, tak stačí přidat bílou.
U toho poměru vycházím, že obě barvy jsou podobně syté (mají podobnou chromatičnost), jestli je jedna světlejší než druhá, tak bude poměr jiný.