nyjono

Dosáhnete na „důstojný“ život v ČR?

Inspiroval mě přiložený článek.
Píše se v něm, že člověk v ČR potřebuje na důstojný život průměrně 30 tis / měs.

https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/fakta-data-kolik-v-cesku-stoji-normalni-zivot-a-proc-na-nej-polovina-lidi-nedosahne-200092#source=hp&seq_n­o=2&utm_campa­ign=abtest196_dis­cussion_timeli­ne_varB&utm_me­dium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Nejlepší odpověď
Hlada

Všechno je jinak

Je to hloupá bulvární slátanina. Už jen použití pojmů „normální“ a „důstojný“ je blbost sama o sobě. Jestli někdo spotřebuje sám pro sebe něco kolem 20 tis, tak není chudý, ale finančně negramotný. Nebo obráceně, jestli takovou spotřebu považujeme za hranici chudoby, tak patříme mezi několik nejbohatších zemí na zeměkouli.

Další odpovědi
_Bůh_

ANO - v pohodě

Se mi líbí, jak v zemi, ve které se posledních 100 let v zásadě nezměnil počet obyvatel, pořád řešíme nájmy a hypotéky. Za 100 let by člověk čekal, že už všichni budou mít postaveno. Však dříve byly i výměnky jako samostatné malé stavby. Někteří jsou skutečně pomalejší než želva. Někteří zkoušejí argumentovat zahraničním kapitálem, ale přeci – kdo by prodával své bydlení.

S penězi vyjdu, ale zase nejsem zaměstnanec. Když se člověk nechá zaměstnat, tak se nemůže divit, že žije od výplaty k výplatě.

K této diskuzi bych ale uvedl 2 věci, které by někoho mohly zajímat:
1️⃣ Příjmová nerovnost – tzv. Gini koeficient – jsme 2. (!) na světě v rovnosti příjmů. To znamená, že si u nás každý na nějakých těch 30 tisíc Kč přijde. V jiných zemích jsou větší rozdíly v příjmech, zejména v USA. Jasně, máme tu lidi, kteří berou 50, 80, 100, 150 tisíc Kč měsíčně – ale těch je málo, a statisticky ve srovnání se světem jsme skutečně na světové špičce v rovnosti příjmů.

2️⃣ Majetková (nikoliv příjmová) nerovnost – zde už je to o něčem jiném, v majetkové nerovnosti jsme 4. „nejhorší“ v Evropě. Podle dat z roku 2021 vlastní 1 % nejbohatších Čechů 36 % veškerého majetku v zemi. V průměru má tak každý z nich cca 30 mil. Kč. Současně to je více majetku, než kolik vlastní spodních 90 % dohromady (!). Tudíž většina bohatství je mezi horními 10 % Čechů, zejména pak mezi 1 % nejbohatších, z čehož polovinu vlastní tisícina procenta nejbohatších.

Suma sumárum, nelze se dívat pouze na příjmy, ale také na majetek. Například akcie mohou růst na hodnotě, člověk bohatne, současně se mu navyšuje hodnota nemovitostí, ale jako příjem vykáže 0,– Kč.

Rokio

ANO - jen tak tak

Drap

Všechno je jinak

elkon

Všechno je jinak

Bez ohledu na článek (ani jsem ho nečetl), nepotřebuji dosáhnout, já důstojný život žiju.

jirka F

ANO - jen tak tak

paul1

Všechno je jinak

jáára

Všechno je jinak

_Bůh_

nyjono: S tou anketou ti to moc nevyšlo. Musíš jim tam psát jen ANO nebo NE, když jim dáš tu jinou možnost, tak ti jí zaškrtnou, a nevíš vlastně nic 😁

Pepa25

Dnes má 30 tisíc běžně řidič autobusu nebo prodavačka v Kauflandu …

_Bůh_

Hlada: Proč by člověk neutratil 20? Však jídlo, benzin, energie, zvířata, děti… vše něco stojí. Hlavně ta děcka 😁

nyjono

_Bůh_
Máme ale lidi, kteří berou třeba taky 500 nebo 800 tis měsíčně.

ten který je

Nebo taková paní Zagorová.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=rCQJJGr-q98

_Bůh_

Tací se už z Česka přemístili do Švýcarska:)

nyjono

Příspěvek smazán administrátorem.