LukynLokunik

Co znamená „stp. dist. ATC et pedis I. sin“? Je to v oboru chirurgie, to vím, ale něco s vazy?

Neví to tu někdo?

Nejlepší odpověď
cochee

stp. = stav po
dist. = distorze, podvrtnutí
ATC = Articulatio talocruralis, kloub hlezenní (laicky: kotník)
et = a (spojka)
pedis = 2. p. slova „pes“, noha
l. sin, správně l. sin., lateris sinistri = levá strana

Další odpovědi
Edison

S el. to nesouvisí. To bych poznal. Že by něco z geo.? To bude něco s ŘLP (podle toho ATC).

Hele, tohle jsou věci, na které se máš informovat u svého lékaře. Ten je povinen ti všechno vysvětlit tak, abys tomu rozuměl.

Schluker

Podvrtnuty kotnik. Nejlepe by odpovedel lekar, my preci jen jejich zkratky moc nezname..

Edit: boha jeho dyt vis co to je, ptas se na to ve starsi otazce.. takze vis ze jaou to potize s vazy pod kotnikem.. achjo..

Bobek 2

stp. = status post (stav po…) – viz https://www.zkrat­ky.cz/stp./22525
dist. = distorsionem – 4. pád slova distorsio = zkroucení, v případě kotníku podvrtnutí
ATC = articulatio talocruralis = hlezenní kloub, de facto kotník
et pedis I. sin – té zkratce nerozumím úplně přesně, ale „et“ je latinsky slučovací spojka „a“ (která mi tu nedává moc smysl), pedis je druhý pád od slova „pes“, které znamená nohu, a „sin“ bude asi zkratka slova „levý“, čili „sinister“ (ve druhém pádě „sinistri“). Tomu „l.“ nerozumím, přestože základy latiny znám a v Google taky trochu hledat umím. Možná ten chytrolín z diskuse by to uměl vyložit přesněji.

Čili bych tomu rozuměl nějak jako „stav po podvrtnutí levého kotníku“.

Edison

Bobek 2:

  1. Ten chytrolín z diskuse není lékař.
  2. Lékař to napsal pacientovi a pacient se měl lékaře zeptat, co to znamená.
  3. Je spousta zdrojů, které lze využít.

Víš… přijde mi zbytečné OPISOVAT věci, které jsou mnohokráte vysvětleny, zdrojů je dostatek, mnohdy i přímo na tomto serveru. Nechápu vůbec tvou odověď, když už je tu, mimochodem lépe, než od tebe, zodpovězena.

Edison

Krom toho existuje takový mocný nástroj: GOOGLE!!!

Čili opět: UTFG – https://www.go­ogle.cz/search?q=stp­.+dist.+ATC+et+pe­dis+I.+sin&ie=utf-8&oe=utf-8&lr=lang_cs