Monasteri

Co je to zívání?

Chtěla bych se zeptat co způsobuje zívání při únavě? Co se stane a proč ho právě únava vyvolává?

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Zívání můžeme označit jako neúmyslné či mimovolní aktivita, při které dochází k širokému otevírání úst a je doprovázena hlubokým vdechem. Podle výzkumů se zívání prokázalo již u jedenáctiměsíčním plodu. U zívání však nejde pouze o pohyb úst, jak se na první pohled zdá. Jde o celou sérii svalových pohybů – vdechem se vzduch dostává do plic, ty se roztáhnou, břišní svaly se napnou a bránice se stlačí směrem dolu.

Nakonec výdechem se plíce opět dostanou do normálního objemu. Fyzická anebo psychická únava je spouštěčem, díky kterému dochází ke vzniku zívání, a to v důsledku nízkého svalového napětí a nesprávnému poměru dopaminu a serotoninu, které přenášejí nervové vzruchy v centrálním nervovém systému. Zívání tak dodá do krve více kyslíku a zároveň povzbudí vylučování serotonínu a sníží produkci dopaminu.

Jinými slovy:

v důsledku únavy člověk dýchá mělce tudíž má mozek méně kyslíku. Zíváním si tělo automaticky vezme to, co potřebuje, aby mohlo fungovat.

Zdroj: http://www.ce­lostnimedicina­.cz/zivani.htm