Rokio

Znamená slovo mánie mimo jiné i vášeň?

Pokud je tím pádem někdo maniak, tak je vášnivým člověkem?

Vášeň může být kladná i záporná. Špatnou vášní je kupříkladu pijácká či hráčská vášeň. Dobrá vášeň může být sběr poštovních známek, sport či hromadění peněz.

Předem vám děkuji za odpovědi a přeji vám hodně zdraví a pěkné jaro!

Nejlepší odpověď
annas

Rokio, zřejmě se vám otázka vložila 2×.

Jenže v této máte chybnou odpověď od Filipa. V určité situaci se mánie stává vášní
či naopak. . Jde o synonyma ,. ¨

Protože Filip nevkládá odkaz, nemůžete si správnost ovwěřit .
¨
Uvádím jazykový zdroj,

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/v.

ttps://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/mánie?

A,. mánie

mánie

1. (psych., med.) duševní choroba projevující se dlouhodobou vzrušenou náladou, nadměrnou aktivitou ap.
střídání deprese a mánie
propadnout mánii
záchvat mánie
2. vášnivá, až chorobná zaujatost, vášeň
sběratelská/sázková mánie
mánie po pořádku

B,. vášeň –

1. prudká touha po něčem, silná záliba v něčem; předmět této touhy
sběratelská/lovecká vášeň
vášeň pro sport/ke sportu
pracovat s opravdovou vášní
Její vášní bylo divadlo.
2. prudké, rozumem těžko ovladatelné citové hnutí
být zaslepen vášní
klidný výraz, prostý všech vášní
٭slepá vášeň = rozumem nekontrolované prudké hnutí mysli
٭krotit vášně = uklidňovat situaci, tišit něčí zuřivost nebo hádku
3. prudká, zejm. milostná náklonnost, láska
Láska přerostla ve vášeň.
vášeň k ženě
zamilovat si koho s celou vášní

Doplňuji etymologii z Rejzkova Etymologického slovnoíku. ZK nj ronwšž vyplývá, že mánie a vášeň jsou synonyms.

vášeň, vášnivý, vášnivost, vášnivec. Stč.esky vášně ‘návyk, zvyk, náklonnost, záliba dobrá i špatná, choutka’, hlorno. lulžickyx waš ne ‘temperament, nálada’, polsky . waśń ‘hádka, spor, hněv’, strusky. vasnь ‘drzost’, v jilhoslovanštíně. chybí. Praslovanské *vasnь lze spojit s řeckým hekō̺n ‘dobrovolný, rád’, avesta vasō ‘podle přání’, chetilcky . u̯ek- ‘chtít, požadovat’, vše z indoevriooskéího e. *u̯ek̸- ‘chtít, přát si’ Jiný výklad vychází z *vad-sn- a spojuje s :vadit

manie – chorobná vášeň k něčemu’,
maniak, maniacký. Z lat. mania z ř. maníā
‘šílenost, zuřivost, nadšení’ od maínomai ‘šílím, zuřím, jsem roznícen’

Další odpovědi
Filip84

Ne.

Mania (latinae) znamená mánii, šílenství.

Vášeň je latinsky passio (genitiv singular passionis).