Savier

Zítra mě čeká stresová situace. Jak se uklidnit?

Čeká mě vyšetření na urologii (ornitologii). Jak se mám uklidnit? Už ráno jsem dostal panickou ataku. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Rokio

Ornitologie je věda, která zkoumá ptactvo.

Zkus se dobře vyspat a ráno se nestresuj kvůli každé maličkosti.

Další odpovědi
elkon

Klídek, na urologii jsem byl kdysi třikrát za rok. A to se opakovalo 10let. A taky jsem se nezbláznil. Buď nad věcí.

Tonda Káňa

Tak na to nemysli…

Drap

Klid, vyšetření jako každé jiné, oni ti tam neublíží.

michalds

Projdi si kolem dokola 10krát Havířovský kruháč. Třeba tě to uklidní.

Filip84

Ne, neuklidníš se.

Sorry, ale a to jsi měl myslet dřív – už jsem Ti to tu psal, a nejen na Tvý otázky: potřebuješ odbornou pomoc.

Úzkostné poruchy se neřeší tím, že se na obsesi hledá kompulse, to je začarovaný kruh, protože jedinec je pak na těch kompulsích závislý typově úplně stejně, jako na návykových látkách. Řeší se vhodnou medikací a psychotherapií.

Kdybys měl Lexaurin (nebo jiné anxiolytikum), prostě bys si ráno, když se dostavila ta úzkostná attaka, vzal prášek. A bylo by po problému. A pak bys si o tom promluvil s psychologem, a ten by Ti pomohl najít spouštěč, příčinu, prostě jak se toho vyvarovat, je-li to možné.

Ale Ty neposlechneš – jako všichni zdejší pacienti s hlavou. Tak si ale nestěžuj! 🙄

Filip84

Savier: Ten Tvůj problém je hlubší, než si dokážeš vůbec představit. Rány na těle se léčí relativně snadno: sešije se to, natře se to něčím, zaváže se to, rozhejbá se to, za pár tejdnů, maximálně měsíců, jseš chlapík. S ránami na osobnosti, nebo chceš-li „duši“, je to horší.

Jedna věc je, asi, jasná, a to, že máš tzv. úzkostně inhibovaný temperament. Buď klidný, to (samo o sobě) není nemoc 😅, a ne, nejsi jediný na světě: dá se s tím naučit žít.

Obecně vzato inhibice temperamentu určuje citovou vazbu, takže lze očekávat, že Tvá citová vazba bude úzkostná nebo vyhýbavá. Člověk s úzkostnou citovou vazbou požaduje po svých partnerech neustálé potvrzování a projevy náklonnosti, a jsou-li sami – bez partnera – necejtí se dobře, proto takoví lidé nezřídka končívají v až toxických vztazích. Není to až tak jednoduché, ten úzkostný typ citové vazby má podtypy, u Tebe, alespoň co je mi známo, předpokládám dezorganisovanou (dezorientovanou) vazbu, tzv. typ D, která vzniká, pokud je pečující osoba zároveň zdrojem bezpečí i zdrojem ohrožení, typicky týrání, zneužívání; pro osobnost s dezorganisovanou úzkostnou citovou vazbou je příznačná chronická úzkost a dezorganisace vzorců chování.

Čím budeš starší, tím to bude horší, pokud s tím nic nebudeš dělat. A pokud to budeš „řešit“ alkoholem, tak to bude tím tuplem horší. Vlastně dopadneš, jako všichni alkoholici (já chápu, že na to nemáš náhled – to souvisí s tím, co jsem popsal v předchozím odstavci, ale funguje to tak u tisíců, desetitisíců, jiných lidí: bude to tak fungovat i u Saviera! 😅): jakmile na svou situaci získáš náhled, nebudeš už mít sílu s tím něco udělat. A až tu sílu „sesbíráš“, už bude pozdě – tak nebo tak. Ať už „jenom“ budeš bez práce, bydlení a v dluzích, nebo budeš mít v řiti játra, ledviny a alkoholickou demenci (například – možností je! 🤷‍♀️).

Přitom řešení je poměrně banální: musíš sebrat odvahu a zajít do protialkoholní poradny. Ony jsou všude, pokud chceš, napiš soukromou zprávou, kontakt Ti najdu. Tam je jedna podmínka, že ten problematický pijan k nim musí dojít sám, protože jinak nemá ani základní motivaci a jejich péče by vyšla absolutně vniveč.

Oni už Tě nasměřují, hlavně oproti běžným praktikům, psychiatrům a psychologům mají bohatou zkušenost s prací s klienty s problematickým pitím, takže na Tebe nebudou hledět jak na „mimoně“.

Bez toho nedopadneš dobře! Bez legrace! Včera bylo pozdě!

Savier

Filip84: Strašně moc si vážím toho, že mi chceš pomoct. Jenže já zatím pomoc nepotřebuji. Teď se chystám na měsíc bez pití, tak uvidím jak to dopadne. Děkuji.

Savier

michalds: Nooo. To zní jako super nápad! :D