Radovan R

Záměna nabíječek u ntb, lze ji bezpečně použít?

Podařilo se mi prohodit nabíječky u ntb, jedna má 19V 4.74A(původní) a druhá má 19.5V a 4.62A. Je to vcelku malý rozdíl, hrozí nějaké poškození počítače, když do něj půjde o půl voltu víc a o trochu méně ampérů?

Nejlepší odpověď
Edison

Nemyslím, že by to byl problém. V PC jsou další obvody upravující napájení a nabíjení.

Další odpovědi
Dochy

Nemělo by to skončit tragicky (počítač má své řídící obvody pro nabíjení a napájení), ale radši bych se šupem vrátil k předepsané nabíječce.

cochee

Půl až jeden volt rozdílu by měl být v tolerovatelném rozmezí a ampéry jsou skoro stejné, taky v pohodě. Takže jen, aby byly zaměnitelné konektory a když už jsou stejné, aby měly stejnou polarizaci (tzn. aby „plus/mínus“ bylo u obou na stejných kontaktech a ne obráceně). Protože nepíšeš, že ti notebook shořel, tak asi splněno.

aliendrone

Ano, pokud polarita na konektoru je STEJNÁ jako u originálu. Doba, kdy toto bylo spolehlivě ošetřeno obvody v ntb je DÁVNO pryč, dnes naopak se dělá všechno možné pro to, aby došlo k předčasnému znehodnocení/zni­čení zařízení (a tím vyvolat nutnost nákupu NOVÉHO), takže VELMI ČASTO podobné ochrany u moderních zařízení chybí (a je to navíc i pro výrobce levnější)! :(

mosoj

Nabíječky lze považovat za identické! Proud nabíjení bude také téměř identický a nabíjení si ukončí NT sám podle napětí či ochranný obvod v aku baterii notebooku.
Ten ochrání baterii i při přehřátí při případném nabíjení velkým proudem. To zde ale nehrozí.

elkon

Slabší nabíječka, než je potřeba pro napájení, se může hřát (pokud by rozdíl nabíjecího proudu byl větší), ale v tomto případě to je zanedbatelné.