dust8

Vyplatí se dle vás z dlouhodobého hlediska používat především nabíjecí baterky AA a AAA oproti jednorázovým?

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Jiná odpověď...

Byl jsem velkým příznivcem akumulátorů a vyzkoušel jsem jich a nastřádal stovky. Akumulátory se ekonomicky jistě vyplatí, i když podstatně méně, než by plynulo z teorie. Ta říká, že akumulátor je sice třeba 10× dražší než primární článek, ale lze jej použít 400× i víckrát. Takže (když započítám cenu nabíječky a proudu ze sítě) s každým akumulátorem ušetřím cenu dejme tomu za 300 primárních článků. Jenže ve skutečnosti akumulátor, než ztratí rozumně použitelnou kapacitu, nabiju tak 40 x…

Jinými slovy: pokud články používám hodně a zejména do typických žroutů jako jsou hračky a modely, ROZHODNĚ se akumulátory vyplatí.

Pokud ale používám články jen málo, žonglování s akumulátory je pro mne otravné a otravuje zvlášť těch rychle slábnoucích 1,2 V místo 1,5 V. Modely neprovozuju, takže na těch pár svých aplikací používám teď už jen primární články. A nabíjím si je, většinu jich otočím tak 10×. Nevěřil jsem tomu, ale „dobíjení“ primárních článků na regenerátoru celkem spolehlivě funguje.

Další odpovědi
Filip84

Jiná odpověď...

To je vcelku dětinská otázka, protože alkalické (a lithiové a zinkové) články AA a AAA mají provozní napětí 1.5V, kdežto nabíjecí články (Li-ion, Li-Po, NiMH, NiCD…) mají provozní napětí 1.2V.

Takže v prvé řadě záleží na tom, jestli Ti ten Hebel, který tím ráčíš napájet, jestli má na to dedikovanou elektroniku, jestli ho tím neodpálíš, atp.

Uvedu příklad: většina světel na kolo má jednoduchou elektroniku, a tak, když do nich vrazíš nové články AA (nenabíjecí), svítí, jak na prvního máje, leč s klesající kapacitou článků klesá i napětí, a proto světlo svítí méně a méně. Většina německých svítilen (schválených podle StVZO) má elektroniku, která zajistí, že světlo svítí relativně stejně (bejvá tam rozdíl maximálně cca 10%, což ale v reálu moc okem nepostřehneš) až do doby, kdy se přihlásí o novou šťávu v podobě rozsvícení kontrolky (ta je podle DIN normy povinná). Do obou můžeš vrazit nabíjecí články, akorát ty obyčejné svítilny bez elektroniky budou svítit na hovno, protože, v podstatě, do nich vrazíš „vybité baterky“. Ty s řídící elektronikou budou svítit úplně stejně, jako bys do nich vrazil články alkalické, akorát nevydrží na ně svítit, třeba, deset hodin, ale jenom čtyři.

Jinak se to vyplatí, zvlášť, když nabíjecí články koupíš někde ve výprodeji, v akci, atp., za, co já vím, Kč 20.00 – Kč 30.00 / ks. Použitelné AA a AAA alkalické články se dají koupit něco kolem Kč 6.00 / ks, tak si to spočítej.

iceT

Jiná odpověď...

Nevím, za dobíjecí AAA jsem dala asi 200, strkala jsem je jen do pc myši, která potřebovala dvě baterky. Za pár dobití mi na dvou z nich nabíječka ukazovala error a ty dvě baterie se nedobíjely. Tak jsem se vším švihla do smetí a kupuju si obyč baterky, u Čonga 4 ks za 20, mají i za 40, ty jsou asi lepší.

Hlada

Jiná odpověď...

Každý druh spotřebičů má jiné potřeby, takže to nelze zevšeobecnit. Je potřeba rozlišovat. Mezi různými články jsou obrovské rozdíly. Když primární, tak alkalické, ne burelové. Když akumulátory, tak Eneloop nebo ekvivalent. Akumulátory jsou lepší ve spotřebičích s velkou spotřebou. Svítilny, rádia, přehrávače, měřicí přístroje, turistické navigace. Naopak primární články jsou lepší v různých ovladačích, hodinách a tam, kde se napětím drží paměť nebo ve spotřebičích s krátkodobým odběrem, jako jsou např. teploměry.

cochee

iceT, zrovna ta myš je ukázkovým příkladem zařízení, které nemusí vůbec na dobíjecí články fungovat. Jedna z myší, se kterými osobně dělám, lehá a její baterky mají v tu chvíli po přeměření přesně 1,3V – to je napětí, které má nabíjecí článek jen těsně po nabití a to ještě musí být v dobré kondici. (Čerstvé, nové, nedobíjecí články mají asi 1,62, ale i více, voltů.)

Dochy

U slušné myší se akumulátor ani moc nevyplatí – slušná myš vydrží na jednu baterku skoro rok. Mám logitechy a zhtuba rok na 1 alkalickou AA přežijí. Když už ale nevědí jak dál, tak je na článku něco kolm voltu 😉
(A pak jsme koupil nouzově jinou myš někde u vietnamců, ta na dvě nebo tři baterky vydrží asi 2 dny ☹ )

cochee

Asi bych bral myš s vnitřní LiPol, která by se dala dobíjet buď kontaktlessně, anebo zaparkováním v nějaké myší díře. Možná to existuje, ale v práci mám ergomyš, kterou nám kupují téměř povinně a doma recykluju to, co se v práci vyhodí a přitom to ještě jede (teď třeba 2 x Microsoft Wireless Mouse 5000 a jednu laserovou Logitech M310) – přece nebudu vyhazovat za krysu svoje vlastní many…