Pepa25

Všimli jste si na případu cvrčků v pečivu, jak snadno vznikají dezinformace?

Odkazuji na včerejší dotaz https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-vam-bude-libit-jist-susene-cvrcky-v-chlebu a související diskusi. Dezinformace má tyto znaky: 1) vezme se reálný základ (v tomto případě nařízení EU) a 2) úmyslně nebo neúmyslně se tam něco přidá nebo dovodí, co tam není. Často stačí jedno slovo: „EU nově **umožňuje **přidávat cvrčky do pečiva“ x „EU nově **nařizuje **přidávat cvrčky do pečiva“ A všimněte si, že ani jedna z vět v uvozovkách není o názoru („Myslím si, že cvrčci by se neměli přidávat do pečiva“). Také neplatí, že „každá dezinformace se časem stane pravdou“ (protože zaprvé nikdo nezná budoucnost a zadruhé vyvození je často pomocí argumentačního faulu šikmé plochy – „dali jsme mu klíč od skladu a umožnili rozkrádat zboží, takže bude rozkrádat“).

Nejlepší odpověď
paul1

Dezinformací je už příliš, je to jakýsi moderní mor. A ku škodě jim hodně lidí věří, ani se nesnaží najít si nějaké objektivní informace a dezinformace „zblajznou i s navijákem“. Bohužel.

Další odpovědi
Filip84

Já to vím.

To bylo i kolem té choroby, například. Bože, to byly krávoviny! Že na ochranu před tou chorobou pomáhá vyplachovat si, pravidelně, ústa vodou, že se ten virus smyje do žaludku, a tam ho žaludeční kyseliny zmordují. Nebo s tou antihelmintickou pastou ad usum veterinae.

Nebo zaručený recept, jak na chemtrails: naliješ do truhlíku na balkóně ocet, takový ten český, nebo polský, prostě nejkyselejší na světě. Čím víc, tím líp, a jak on se bude odpařovat, tak ty mraky rozpustí! 🙄🙃🙃🙃 Podepíše se pod to nějaká Mgr. Kráva Nebeská, lektor terapeut Tattatuo systému, aby to znělo extra vědecky, a už se jihočeské matky, a členové Československého klubu autistů, domlouvají na fuckbooku na octování! 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

To říkám: lid je vůl! 😂😂😂

http://www.ol­gabufkova.cz/Duchov­n%C3%AD+vzd%C4%9Bl%C3%A1­v%C3%A1n%C3%AD/Oc­tov%C3%A1n%C3%AD+-+neutralizace+chem­trailsu
https://www.fa­cebook.com/1341868­23387005/posts/177704835­687642/

Ametyst

Moje otázka má velmi reálný základ, a Pepovy vývody připomínají hnidopišské poznámky ke gramatické, či větné stavbě.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF­/?uri=CELEX:32023R00­05

da ny

Nečetla jsem ve zmíněných příspěvcích nic o tom, že EU nařizuje (ani v příspěvcích ani z informací ČTK). Pouze to, že po několika letech schválila jeho přidávání do potravin.
Což logicky výrobce opravňuje přidávat kamkoliv. Nejčastěji to budou proteinové výrobky (chléb, tyčinky, těstoviny, pudinky, dezerty = zzv. HIGH PROTEINové, případně uzeniny aj.). Mohou se stát náhražkou za vejce atp.)
Vše co je schváleno je povoleno/dovoleno. Mnohokrát se stalo, že pokud je produkt cenově výhodný, pro výrobce k dalšímu zpracování. Nacpe se všude, kam to jen trochu jde.
Podobné to bylo s palmovým olejem. byl/je téměř ve všem, v různém poměru.
Jen někteří výrobci na naléhání spotřebitelů, přestali palmový olej používat zcela. Nebo v některých výrobcích (EMCO).
Jedna naše malá pekárna cpe palmáč stále všude, byl i na vyžádaném složení jejich koblihů.
Nebyl na prodejně hned, k mání až za 10 dní.
Tady, u cvrčků se zatím novináři/média, závažných dezinformací nedopustily (ani Ametyst).
Ty cvrčky časem najdeme i tam, kde doposud nebyly. To je snad dezinformace?

Anna20

Ahoj lásko, ráda tě poznávám, jsem Anna, žena z Ukrajiny. hledám seriózního partnera, napiš mi prosím na email, abychom se lépe poznali,,, annamakara20@gmail.com

Pepa25

Ametyst: sebereflexi jsem nečekal, urážky typu „nemyslícího Pepy“ neřeším. Ale napsat na můj komentář, že jedno slovo může zcela změnit sdělení že jde o „hnidopišské poznámky ke gramatické, či větné stavbě“ je docela síla. Gramatika a význam slov je něco docela jiného.

Ametyst

Paul1: Kde hledáš ty relevantní informace, když ne přímo v dokumentech z Evropské komise, které jsem dala v linku????? Snad je nečekáš od pražských pisálků.

Ametyst

https://www.re­taildetail.eu/new­s/food/europe­ans-now-also-allowed-to-eat-cricket-powder-and-small-mealworms/
https://genv.or­g/insects-on-the-menu/

Druhý link obsahuje i tento odstavec: The use of cricket flour in the EU is authorized under the 2023/5 regulation of 3 January 2023 as “novel food” for a “trial period” of five years, based on an application by just one producer. The request made and accepted by the Commission authorizes “partially defatted powder obtained from whole Acheta domesticus (house cricket) to be used in multigrain bread and rolls, crackers and breadsticks, cereal bars, dry pre-mixes for baked products, biscuits, dry stuffed and non-stuffed pasta-based products, sauces, processed potato products, legume- and vegetable- based dishes, pizza, pasta-based products, whey powder, meat analogues, soups and soup concentrates or powders, maize flour-based snacks, beer-like beverages, chocolate confectionary, nuts and oilseeds, snacks other than chips, and meat preparations”, which is like saying almost everywhere.

Ametyst

„Na závěr tohoto tentokrát velmi krátkého výčtu událostí zařazuji odkaz na úvahu Důsledky evropské integrace pro demokracii, která vznikla na základě přednášky na toto téma na semináři v Poslanecké sněmovně. Obsah mohu shrnout takto: Expanze Unie vede k zužování prostoru pro politické rozhodování na úrovni, kde demokracie funguje, zatímco moc se přesouvá na úroveň, kde demokracie fungovat nemůže. Platí tak nepřímá úměra: čím více Unie, tím méně demokracie.“ Tomáš Břicháček

Filip84

Co máte z té demokracie všichni takovou posvátnou krávu? Demokracie, v té naší formě, znamená akorát tak to, že rozhodne většina, a většina z té většiny nerozhoduje proto, protože tomu rozumí, ale proto, protože má předepsaný věk, průkazku a chce rozhodovat.

Sakra, vždyť to je jedna z nejhorších forem vlády, proto se, taky, nikdy nikde příliš dlouho neudrží a vždycky skončí nějakým konfliktem, nebo diktaturou.

Lidi jsou, jako malé děti. 🤦‍♀️

Ametyst

Filip84: Komu ubližuje, že mají bezvýznamní lidi svůj názor? Chceš zakazovat přemýšlení, aby zůstala jen slepá víra? Tam už jsme byli. Názor není dezinformace, oblíbené to slovo nemyslícího Pepy.

Dochy

Mezi vlastním názorem a dezinformací je jasná hranice. Pokud někdo napíše:

„Myslím, že přidávat crvčky do chleba je blbost.“ / „Cvrčci by mohli vyřešit nedostatek potravin“

Je to jeho názor. Pokud někdo napíše:

„Evropská komise zadala studii výrobcům toho prášku z cvrčků. Studie potvrdila nějaké potravinové intolerance, ale Komise usoudila, že je to zanedbatelné číslo. Tak se výroba rozšíří bez debaty do všech zemí a všech chlebů.“

tak pokud nemá podložené, že někdo chce nařídit aby se to přidávalo do všech potravin, jde o jasnou dezinformaci. Něco jiného je prověřit, zda je přidávání hmyzu zdravotně OK, něco jiného je nařídit, aby se to strkalo do veškerého pečiva. Mně nevadí když bude existovat cvrčkový chléb vedle Cvrčkovského, vadilo by mi, pokud by cvrčkové chleby byli všechny.
A hodně mi vadí, pokud někdo zaměňuje svobodu slova se svobodou lhát.

Filip84

Ametyst: Třeba jejich dětem. Nebo komukoli, jim nestačí ten názor mít, oni musí ten názor prosazovat per fas et nefas. Jinak by nebyl populismus, ne?

S aplikací práva musí jít ruku v ruce odpovědnost. Takže, pokud chtějí „bezvýznamní lidé“ mít svůj názor, ať ho mají – to snad nikdo nikomu nebere, proboha! Ale pokud chtějí, aby se podle toho jejich takynázoru něco dělo, tak ale nechť ať si potom za to nesou odpovědnost, ať ji nehází na Babiše, Fialu, nebo kohokoli jiného! A to se neděje.

Ametyst

Filip84: To vidím, jak mohou mít bezvýznamní lidé svůj názor, když jsou od takových horlivých nemyslících Pepů hned nálepkovaní jako dezinformátoři. Bravo! Realita je hnusná, tak se jí musíš vyhýbat, žejo?
Máš prapodivné názory na to, jak funguje zodpovědnost. Když nechodíš k volbám, myslíš si, že jsi nade všemi vyhrál. Omyl. Potom jiní zvolí místo Tebe. Neutečeš.

Filip84

Ametyst: Někdy ano, někdy jsou nálepkováni, někdy ne, někdy mají „Pepové“ i pravdu. Ale to není to podstatné: „bezvýznamní lidé“ se liší právě tím, že jim záleží na tom, co si „Pepové“ myslí.

I když „Pepy“ vůbec neznají. I když jsou „Pepové“ cizí. I když sami ani neví, proč jim na tom, co si „Pepové“ myslí, záleží.

Takže, problém není v tom, že „Pepové nálepkují“, problém je v tom, že „bezvýznamní lidé“ ani nepřemýšlí nad tím, měl-li tady tento „Pepa“ pravdu, či-li nic. „Bezvýznamní lidé“ posuzují, jestli je, ten který konkrétní, „Pepa“ přítel, nebo nepřítel. Přítel je, když se na ně směje, a když jim maže med kolem huby. I když melou úplně z cesty! Nepřítel je, když má jiný názor, než mají oni, protože „bezvýznamní lidé“ se cítí být významní (nebo méně bezvýznamní, těžko říct, takhle z hlavy), pokud jsou členem tlupy. A kdo není v tlupě, toho se snaží přesvědčit, a když ho nelze přesvědčit, je ho třeba zlikvidovat! Nebo alespoň odstěhovat do Země královny Maud. Nebo tak něco a podobně.

A když ta tlupa, jejíž jsou součástí, tvrdí, že slunce je hranaté, chlupaté a zelené, tak je slunce hranaté, chlupaté a zelené, a kdo tvrdí, že je slunce kulaté, oranžové a tak horké, že chlupy mít poněkud nemůže, ten je zavilý reakcionář!

V každém případě, i když „Pepové“ tvrdí, že slunce je kulaté, oranžové a bez chlupů, tak jim tím nebrání věřit, že slunce je hranaté, zelené a chlupaté. A, e contrario, když oni tvrdí, že slunce je kulaté, oranžové a bez chlupů a „Pepové“, že je hranaté, zelené a chlupaté, tak jim tím také nijak neškodí.

Tomu se říká různě: nízká osobní integrita, davová psychosa, nízké sebevědomí, podle okolností, a taky typu každého „typa“ soudruha. Ale v zásadě je to všecko dokolečka dokola, podle stejného mustru. 😅