Rokio

Ve kterých zemích světa se společnost na sebevrahy nedívá tak negativně?

Vím, že sebevražda je špatná a není řešením. Zajímá mě, ve kterých státech se lidé na ty, kteří si sáhnou na život, nedívají s takovým opovržením?

Rovněž bych se chtěl zeptat, jak je sprovození se ze světa vnímáno jinými kulturami než je ta naše a naší podobné kultury?

Odpovědi
Bobek 2

Ono záleží i na tom na které sebevrahy. Třeba názory na Jana Palacha nejsou jen negativní. Nebo za okupace, pokud se někdo v obklíčení gestapem raději zabil, než aby riskoval, že ho gestapo mučením donutí něco prozradit, tak je to taky celkem úctyhodný důvod.

Ve většině případů je člověku sebevraha spíš líto, a pokud se někomu zabije blízký člověk, tak pak většinou mívá člověk i výčitky, že dotyčnému nedokázal včas nějak pomoci. Asi před deseti lety se zabil jeden můj dost blízký kamarád – a sice mu to na jednou stranu vlastně přeju a nevyčítám, protože vím, jaký pro něj byl život boj, ale na druhou stranu je mi líto, že to nakonec vzdal a že si své místo v životě nedokázal najít, i když měl spoustu dobrých vlastností a dokázal být někdy docela prima. Třeba by býval ještě v životě nějaké šance měl.

aliendrone

Tak donedávna např. v Japonsku byla sebevražda považována za důstojný a ctihodný způsob odchodu ze světa. Kupříkladu v průběhu a především na konci 2. světové značné množství Japonců (zejména důstojníků) spáchalo sebevraždu jakožto jediné východisko, jak si uchovat čest (nesplnili svoji povinnost vůči tennó [císaři] tím, že válku prohráli a odmítli nést „hanbu porážky“), čímž si ji uchovali.

Dokonce ještě dnes je v Japonsku na sebevraždu coby důsledek přijetí zodpovědnosti za chybu či projev nesouhlasu (jakkoliv se již páchá zcela vyjímečně) pohlíženo jako na čin úctyhodný a s respektem.

zbyndo

Čo sa dá na samovražde vidieť pozitívne?

Rokio

zbyndo: Spoustu věcí. Mě napadají hned tři. Zaprvé, daný člověk tak chce odčinit své hříchy. Zadruhé, je to dobré pro ekologii, tedy pro naši planetu. Čím je na planetě méně lidí, tím je na tom Země lépe. Zatřetí, rodina shrábne dědictví po sebevrahovi.