gecco

Uvažuju o Raspberry jako o multimediálním centru – máte někdo zkušenost?

Raspberry Pi3, k tomu HD (kapacita?) nebo NAS…
Řešilo by mi to filmotéku i připojení TV k netu (SMART rozhodně nechci…).
Děkuji předem…
😉
_____________­________________________­___
NAS

  • ano, jde mi o RAID – nejde o nenahraditelná data, ale o pracnost jejich získání (řádově desítky nebo spíše stovky hodin – mám svou ´práci´ rád)
  • rychlost – v poho, NAS i RPi by bylo na jednom switchi (kabelem), 100 Mb mi určitě stačí
  • „personal cloud“ – jo, něco takového chci – máš tip na zařízení? – ale s RAID (stačilo by i 1,raději bych ale 5 či 6) – stačilo by RPi, anebo musím mít někde pod stolem ´zakopnutej´ FileServer?

___
HD – jo, su ´konzeva´, pokud jde o odolnost věřím spíše HDD než SSD… – HDD pokousanej od psa už jsem vyléčil (no – to kecám, ale data šla zachránit), z HDD utopeného v potoce šlo taky data stáhnout (výměna desky, samotný disk byl téměř netknutý); SSD nevratně mázne i ´silnějsí´ indukce
___
Jo – varianta, že k RPi připojím jen externí disk je taky možná, jde mi o to, zda má RPi dostatčný výkon k obsluze *)
AllInOne – no, skoro odmítám…
😉
_________
*) přehrávání, browsdání…
Nechci SMART TV – tam nemám OS pod kontrolou já…
😉

Nejlepší odpověď
jpau

Tohle je příliš obecný popis na příliš velké téma. Přitom taková blbost…

Ad NAS
Jde o to co od toho chceš, o jakou NAS půjde a tak. Pokud k tomu připojíš nějakou levnou NASku tak je to vlastně externí disk (jasně s RAIDem, takže data jsou více safe ale za jakou cenu), který připojíš přes síť k rpi (a co rychlost sítě, bude to stačit?). Pokud budeš chtít dobrou NAS tak (pominuli že to stojí poměrně dost peněz) nebylo by škoda to využívat např. i pro personal cloud atp.? Stojíš o to vůbec? …

Ad HDD
Chceš mít v obýváků točící se věc co je náchylná k nárazům (děti, manželka, pes – to jsou naprosto legitimní důvody, už jsem se setkal s tímto druhem poškození). A co SSD a co cena na GB, dává to smysl? Musíš vědět Ty.

Kdybych to stavěl pro sebe tak půjdu cestou za „korunu padesát“, koupím rpi, mechanický disk 1–2 TB (kam nebudu dávat nic, o co by mi nevadilo přijít) a konec. Nebo bych se na to vykašlal úplně a koupil si nějakou krabičku vedle jako „all in one“ řešení.

jpau

Aha, no pak se ten problém musí uchopit jinak.

RPi bych bral jako konzumenta, tzn. bych koupil NAS a k tomu RPi bez disku a data bych tahal po síti, pokud se jedná o normální metaliku 100Mb/s tak by to neměl být problém. Jediné co by mohl být u RPi problém je dálkové ovládání – s tím skutečně nemám zkušenosti. Samozřejmě myš je taky cesta… Každopádně takto by to mohlo plnit všechny Tvoje požadavky. K přenosu můžeš použít sshd nebo smb, záleží jaké klienty budeš připojovat. Každopádně slušná NASka i RPi umí oboje.

Ad NAS, no ono pokud to chceš připojovat ven tak je to jiná liga. Já jsem řešil podobný problém (chtěl jsem vlastní mailserver a cloud) což jsem vyřešil pronájmem VPS s Windows Server, což pro Tebe nemusí být úplně vhodné protože je zde brutální cena za gigabajt (ve srovnání s NAS). S NAS nemám osobní zkušenosti ale výhledově se o to taky zajímám a můj názor je asi takový, že nejlepší je Synology – nabízí dlouhou podporu a umí to víc věcí, např. VPN, která je pro personal cloud MUST HAVE věc. Alespoň já to tak řeším, mám ftps (ftpes) server ale komunikuji s ním přes VPN (OpenVPN – btw ta je i v té Synology), tzn. mám celkem robustní end to end šifrování. Celkově by toto řešení mohlo být fajn, protože konfigurovat si vlastní server stojí spoustu času a je to nikdy nekončící boj (obzvlášť pokud se na tom provozují smtp a jiné věci, co by někdo mohl chtít zneužít) – zkrátka to nikdy není úplně bez údržby…

gecco

Díky za ´inspiraci´, ještě si něco nastuduju a ´uvidím´…
Každopádně jsi mne potěšil ohledně RPi – du si ho koupit… A budu si chvilku hrát…
😉