ivzez

Trpí věřící hadefobií? Jak se dá odlišit vyznání od fóbie?

Děkuju za všechny odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

tak zjevná souvislost tam samozřejmě existuje. Propagátoři křesťanství se jistě snaží hadefobii přiživovat jak to jenom jde. Nemyslím si ale že by v tom byli kdovíjak úspěšní – k tomu potřebují skutečně výjimečně psychicky nevyrovnané jedince a těch není zase až tak moc. Spíše než na nějaké fóbii staví na prosté potřebě svést vinu ze sebe a svalit ji na kohokoliv jiného. Z pekla a satana udělali hlavního viníka všeho špatného a to dokonce i toho co oni sami špatně udělají, to přece satan vedl jejich kroky ne oni sami 🙂 … prostě si našli externího neuchopitelného viníka na kterého lze všechno zlé svalit a jeho „odmítnutím“ se všeho zlého pohodlně zbavit – je to pochopitelně čirá bláhová iluze. Přesto zabírá, protože každý chce mít možnost ukázat na univerzálního viníka, hlavně pokud to nemusí být on sám 🙂

Další odpovědi
Kepler

Jak jsem si našel, hadefobie je chorobný strach z pekla. Důležité je to slovo CHOROBNÝ. Nevěřící se nad pojmem peklo jen usmívá, věřící má dobrý důvod pekla se obávat, ale nemusí to být chorobný strach.

Rokio

Strach z pekla není hadefobie. Fobie je neopodstatněný strach. Je to strach z toho, co nám nemůže ublížit nebo příliš přehnaný strach z málo nebezpečných věcí.

Peklo ale skutečně existuje a ten, kdo tam skončí, bude věčně zatracen a bude tam neustále mučen.

Pokud jde o odpověď na tvojí otázku, tak věřící netrpí hadefobií, protože je opravdu čeho se obávat. Je to vyznání a vyznání od fobie jde odlišit tak, že lidé trpící fobií mají neopodstatněný strach a je to vždy strach z něčeho konkrétního (např. strach z výšek, strach z pavouků, strach z uzavřených prostor atd.).

EKSOT123

Myslím si, že bohužel to moc nefunguje. Je to, jako u kuřáka. Ví, že mu hrozí rakovina, ale dokud není v průšvihu, tak kouří dál. Navíc se v kostelích o pekle skoro vůbec nemluví. Spíš se s čerty lidé setkají na Mikuláše. Dokladem toho, že o pekle lidi skoro nepřemýšlí, je možná i to, že je přijímána pohádková představa čertů, jako správců pekla.
Řekl bych, že o těchto věcech spíš přemýšlí lidé, kteří provedli něco velice špatného. Ale i tam možná spíš než úvahy o pekle převládají myšlenky o sebepřijetí, sebeodpuštění. Takový člověk se k tomu může postavit třeba jako lotr ukřižovaný po Kristově pravici, nebo levici.
Křesťanství není primárně o pekle, ale o nebeském království, které je podle Krista už zde na zemi. Člověk může být pokřtěný, chodit do kostela, věřit, atd. ale často by jeho řeč při setkání s Ježíšem vypadala jako Ježíšova řeč o větru se znalcem zákona ale jinak nechápavým Nikodémem, nebo Ježíšova řeč se ženou u studny o živé vodě, nebo by Ježíš znovu připomínal různá podobenství, jako o drahocenné perle, hořčičném zrnku apod. Tedy rozhovor jako s prvňáčkem.
Pokud se ale člověk více vydá po Kristových šlépějích, objeví se tam občas velmi palčivě i otazníky kolem pekla. Ne ze strachu o sebe, ale o své přátele. Současně s dalším problémem, totiž vůbec existenci věčného trestu nějak uchopit. Jde přece o nevratný roszudek. Přestože si ho člověk volí sám. Přesto je to tak závažná věc, že to lidský rozum těžko dokáže uchopit. Jde pravděpodobně o nejtěžší věc v křesťanství. Zřejmě nezbývá, než se tím nezabývat, nechat to Bohu, aby člověk nezcvokl.

marci1

Myslím si, že termín „hadefobie“ =chorobný strach z pekla se přisuzuje spíše muslimům. Věřící vyznávající jiná náboženství mají také zcela jistě obavy, ale ne v takovém rozsahu, jež se přisuzuje hadefobii.

Papež František v údajném rozhovoru:
"29. března 2018 na Zelený čtvrtek vyšel rozhovor papeže Františka v deníku la Repubblica. Jeho nyní už obvyklý partner Eugenio Scalfari se ho ptá: »Vy jste se mnou nikdy nehovořil o duších, které zemřely ve hříchu a odcházejí do pekla, kde za to věčně pykají. Mluvil jste naopak o dobrých duších, kterým je dovoleno patřit na Boha. Ale co ty zlé duše? Kde jsou trestány?

František odpověděl takto: »Nebudou trestány, ty, které litují, obdrží od Boha odpuštění a jdou do řad duší, které patří na Boha, ale ty, které nelitují a nemůže jim být odpuštěno, zmizí, Peklo neexistuje, existuje zmizení hříšných duší«."

https://www.e­uportal.cz/Ar­ticles/18898-kacirstvi-papeze-frantiska-peklo-podle-nej-neexistuje.aspx

ivzez

Pro uživatelku Elaela: Stačí mi odpověď sem do diskuze.

Přijde mi nefér napsat z uazvřeného profilu (na zprávu se nedá odpovědět) a pokud sama nechci lidem umožnit přístup ke svému
obsahu, po nich chtít e-mail.

EKSOT123

Když už to Marci vytáhla, je na místě to rozvést. Papež jako soukromá osoba může mít různé názory. Pokud by se mu to ale podařilo vyhlásit ex katedra, jako věroučný prvek, bylo by to dost možná potvrzení jednoho proroctví o počtu papežů a o špatném závěru papežství. Odporuje to totiž Novému i Starému zákonu. Pokud si to ale nechá jako svůj názor, snad se to dá lidsky pochopit. Je to opravdu velmi těžko stravitelná problematika. Bohužel p. František má takových výroků na svém triku víc. A ke vší té smůle je tu situace dvou žijících papežů a podivné shoda okolností v den jeho zvolení.

ivzez

Papež nikdy není (úplně) soukromá osoba,
proto by měl dobře vážit, co kde řekne.

Jakou shodu okolností míníte?
__

Pokud by to papež František mínil vážně (pokud by to bylo
„oficiální“ stanovisko), byla by to podle mne po Janu Pavlovi II.
první rozumná věc, která z církve zazněla.

EKSOT123

Byl zvolen 13.3.2013 a součet čísel tohoto data je též 13.
Osobně ale s podobnými znameními nemám dobrou zkušenost. Matou a mohou vrhat jiné světlo na člověka, než jaké si zaslouží. Papež František podle všech dosavadních projevů je silně sociálně cítící a snaží se prosazovat chudobu v církvi.

ivzez

Vaši odpověď jsem našla až včera (budu se muset ke svým otázkám vracet častěji), děkuji.