pizlicka

SJM a vyrovnání po rozvodu,jak to je?

Dobrý den,pokud exmanžel vlastní auto a bral na něj půjčku v době manželství, mám nárok na polovinu auta,které má nyní hodnotu po letech pouze 70tisíc,NEBO – mám úvěrovou smlouvu,která se půjčky na auto týká,ta úůjčka byla v hodnotě 150tisíc,plus 70tisíc úrky,celkem 220 000kč,které platil roky ze společných peněz.Jak to soud posuzuje? Argumentem,že ze společných peněz zaplatil za auto 220 000kča já mám nárok na polovinu,nebo to soud bere tak,že auto má nyní hodnotu 70 tisíc, z toho polovinu??Děkuji.

Nejlepší odpověď
autacek

Majetek se bude dělit v dnešní hodnotě, dluhy taktéž.

Další odpovědi
ivzez

Správně byste měla obdržet polovinu toho, co bylo na úvěr bylo vynaloženo ze SJM.

Pepa25

Pokud je úvěr splacen a jde jen o vypořádání automobilu v současné tržní hodnotě 70 tis,, pak požadovat více než polovinu tržní hodnoty je nehorázný nesmysl.

Hlada

Jestli jste schopni se dohodnout, můžete uzavřít dohodu o majetkovém vypořádání v jakémkoli poměru. Soud se pak nebude majetkem zabývat.
Jestli nejste schopni se dohodnout a navíc, půjde-li o rozvod sporný, je potřeba si najmout advokáta. V takovém případě je ale jisté, že prosoudíte nejenom staré auto, ale i kus baráku. Řešit v této situaci hodnotu splaceného úvěru nemá žádný smysl.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

To je úvěr nebo leasing? Už je to doplaceno nebo se pořád splácí?

pizlicka

No dovolte?? proč se mě ptáte,když pak odsuzujete?On si koupil automobil,ja domeček ve stejne hodnotě,mam ziskat polovinu ze 70 tisic,ale domeček jsem zhodnotila já,ve kterém ani nikdy nežil,a on bude vyplacen protože jsem za roky hodnotila,a opačně je to nehoráznost??Nechá­pu,proč se mě vůbec na to ptáte.

Pepa25

Pokud to bylo tak, tak jste zřejmě nikdy nebyly manželé a žádné SVJ nevzniklo. Koncepce SVJ spočívá v tom, že manželé pořizují věci SPOLEČNĚ, po DOHODĚ, ze SPOLEČNÝCH peněz. Nehoráznost je především v tom, že by znehodnocení v čase mělo jít jen k tíži jednoho.

ivzez

Pokud na majetek jednoho z manželů vydal prostředky i druhý manžel,
má po rozvodu nárok na polovinu nákladů vynaložených ze SJM (SJM se po rozvodu dělí napůl).

Poznámka: Nejde o SVJ, ale o SJM.

pizlicka

poučujte mě,zda jsme byli nebo nebyli manželé,vy to asi víte lépe,než já.

Pepa25

Spíš jsem se pokoušel naznačit, že ve vašich úvahách není žádná logika … Tak jinak: přestavte si, že to bude naopak: manžel dostane dům a vy auto (a ještě budete muset doplatit). To by vám přišlo spravedlivé?

pizlicka

Mohu vás poprosit,aby pokud něčemu nerozumíte,jste se bud zeptal,nebo raději nevyjadřoval?

Pepa25

Já vám zase doporučím, abyste si zaplatila advokátku a nechtěla na internetu, ať vám ostatní potvrzují vaše představy, akorát si tím majetkové vypořádání s manželem komplikujete (pokud po něm budete chtít hlouposti). Advokátka vám přesně řekne, na co máte nárok. Howgh.

pizlicka

Je to úvěr od Home kreditu a už je splacen