roso-mák

Řídil někdo v Izraeli s českým řidičákem? Musím nutně mít mezinárodní?

Odpovědi
Filip84

Nemusíš, akceptuje.

Nicméně bych, být Tebou, zvážil, jestli tu stokorunu neobětovat a nevyřídit si, pro jistotu, oba mezinárodní řidičské průkazy (podle Úmluvy o silničním provozu (Vídeň 1968) i podle Úmluvy o silničním provozu Ženeva 1949).

O nic nejde: na nich není foto, dáš padesátikorunu, vyfasuješ papír, vezmeš s sebou. Oba dva platí jenom s národním řidičským průkazem (protože ten má foto), na 99.99% to nikde po Tobě nikdo nebude chtít.

Logika je stejná, jako třeba v U. S.: officiálně potřebuješ řidičák Ženeva 1949. Nikdy to po nikom nikdo nechtěl. Není na tom ani slovo anglicky (ani španělsky), takže průměrný americký opicajt vůbec nechápe, co mu to ukazuješ. Nicméně máš to mít, kdyby došlo na lámání chleba (nějaký průser, byrokratický idiot atd.), bez toho nemáš řidičák. Tečka. A ano, kdesi jsem četl, že v nějaké „Horní Dolní“ v AL, nebo tak něco, to po komsi chtěl (nějaký zástupce sheriffa) a měl veliký štěstí, že to měl.

Zdroj: https://www.glo­balassistance­.cz/turisticke-informace/izrael

da ny

„Chystáte se řídit motorová vozidla i na svých cestách v zahraničí MIMO členské státy Evropské unie? Pak byste si MĚLI pořídit mezinárodní řidičský průkaz. Vyhnete se díky němu případným problémům při silničních kontrolách.“
Vzhledem k tomu, že v Izraeli můžete být často kontrolováni, považuji mezinárodní ŘP, za základní podmínku procestování.
Všude mimo EU.

„Od ledna 2013 Izrael přistoupil k vydávání vstupních kartiček (s čárovým kódem, osobními údaji a dobou platnosti pobytu),…. Kartičku je třeba uschovat až do odjezdu ze země, její předložení bude požadováno, zejména při překračování izraelských kontrolních stanovišť z/na Západní Břeh nebo při odjezdu ze země.“
https://www.mzv­.cz/jnp/cz/en­cyklopedie_sta­tu/blizky_vychod/iz­rael/cestovani/in­dex.html
https://www.mzv­.cz/jnp/cz/ces­tujeme/aktual­ni_doporuceni_a_va­rovani/palestin­ska_autonomni_u­zemi_doporuce­ni.html