Larek

Řemeslník špatně položil podlahu, je hrbolatá a s nesprávnou podložkou, chce po mně peníze za opravu.

Řemeslník vylil nivelační vrstvu, položil podložku pod podlahu a následně položil vinyl click podlahu. Práce ještě není dokončená/dopla­cená, protože se musí nechat prvně vyrobit dveřní obložení, až potom se dodělají obvodové lišty na podlaze – tudíž není možná reklamace. Smlouva o dílo nebyla, jen cenovka. Zjistilo se ale, že podlaha je křivá ,někde i 8mm na 2m a nesplňuje normu rovinatosti a že byla použita neodpovídající podložka pod podlahou.

Podlahář si rozdíly v podlahách určitě nezměřil, prostě nacenil 5mm nivelace.

Podlahář teď chce za opravu roviny povrchu peníze navíc, že padlo víc nivelačky než je v cenové nabídce atd. Souhlasí s výměnou podložky, ale za demontáž, zbroušení a vyrovnání povrchu aby odpovídal normě chce peníze navíc za práci i materiál navíc, protože prý “předtím padlo víc nivelace než je v cenovce a šlo to z jejich kapsy”. Takto navrhl odstranění závad, opraví to, ale chce za to další peníze. Zároveň se podlaha nemůže už zvednout kvůli vchodovým dveřím.

Odpovědi
Filip84

Tady je jiný problém: „[s]mlouva o dílo nebyla, jen cenovka“ a „padlo víc nivelačky, než je v cenové nabídce“.

Jak řádně si dílo ujednáš, tak podle toho pak můžeš vymoci jeho řádné provedení. Tady asi není spor o tom, že dílo bylo provedeno nekvalitně – v konečném důsledku se domůžeš toho, že to bude muset, svým nákladem, uvést do řádného stavu, a že bude muset uhradit veškeré škody a náklady, které Ti tím vznikly. S ohledem na frapantní nedostatečnost formy ujednání se však obávám, že on Ti ty náklady rozpočítá do položek, a že na tom budeš stejně, nebo i hůř, jako bys mu zaplatil, co teď chce.

Chtělo by to více informací, ale to je zbytečné tu vypisovat, takhle na dálku, bez prostudování veškerých podkladů a bez možnosti vidět to „dílo“ Ti stejně víc informací dát nemohu.

Chtělo by to „přítomnost dospělého bílého muže“, který by to prošel, pozval si ho „na preso s mlíčkem“, vysvětlil mu, kolik stojí znalecký posudek, kolik – zhruba – náklady soudního řízení a kolik by, třeba, dělala škoda, že – co já vím – nebudeš moci tu cimru dva roky používat, nebo i déle, než vyhraješ soud, a než on to dá do pořádku, nebo zaplatí.

Pak by se, asi, choval jinak, že?

Ametyst

Z doby nedávno minulé vím od právníka, že řemeslník nebo obchodník nesmí navýšit cenu víc než o 10 % proti původní cenové nabídce. Nevím, zda to ještě platí, a zda řemeslníci/ob­chodníci jen předstírají neznalost, nebo očekávají neznalost u zákazníka. Stálo by zato toto prověřit, jak to formuluje obchodní zákoník.

Filip84

Ametyst: Obchodní zákoník neplatí 11 let! 🤦‍♀️

Larek

Děkuju za odpověď, neměla být tedy předtím rovinatost proměřena a řešena ještě před započetím prací a doceněna v cenovce ? Já přece nejsem odborník, abych chodil a kontroloval jestli tam bude spotřeba 5mm nebo více, či méně. Mě jenom zajímá výsledek, který je strašný a křivý.

Chápu, že měla být důkladná smlouva o dílo, ta ale boužel není, poučím se pro příště i jako v tomto případě téměř souseda. Jedná se o podlau v celém bytě, kam se budu muset za měsíc nastěhovat.

Řemeslník sice komunikuje, ale lže v každé druhé větě – o normě že není 2mm/2m ale 2mm na 1m, takže vlastně 4mm na 2m, nebo že podložka neplní funkci parozábrany – ale technický list říká něco jiného, včetně nesprávnosti celkového technologického postupu, a neustále kopíruje a přikládá jeho řešení, kde píše, že podlahu zbrousí a doleje nivelaci ( což prý hradí zákazník za nivelaci navíc ), navíc se prý jedná pouze o dva pokoje kde je podlaha nevyhovující ( což taky není pravda, našli jsme asi 8mm prohlubeň s dvoumetrovou latí v další místnosti ) a navrhuje, že tyto dvě místnosti zbrousí, doleje ( za příplatek ) a tím pádem vznikne schodek do chodby který tam nechceme, podlaha měla být bezprahová v celé rovině, nechci tam mít schody kvůli odfláklé přípravě, nebo já vlastně nevím čemu, začínám mít pocit, že za to vlastně můžu já a teď tím pádem nemám na výběrm buďto na jeho řešení kývnou a doplatit mu co si tam navymýšlí, což bude obrovská částka vzhledem k těm nerovnostem co tam teď vznikly a mají být vyrovnány, a nebo to budu tahat po soudech kde zaplatím možná uplně stejné peníze, ale rekonstrukce se protáhne třeba na půl roku…

Upřímně dle jeho jednání si ani nejsem jistý tím, jestli tam vůbec požadované množství vylil, podle mého podlahu prostě jen namočil nivelačkou aby nebyl vidět beton a počítal s tím, že je podlaha rovná.

Nenapadá Vás prosím jiné řešení, nebo jak se můžu bránit ?

Filip84

Larek: Já taky nejsem řemeslník – podlahář.

To, co popisuješ, je „klasika“, kterou nemůžeš vyhrát: Ty mu řekneš A (a asi máš i pravdu!), ale on Ti řekne B. Ty mu na to řekneš C, on Ti – zase – řekne B.

Napadá: nechej vypracovat znalecký posudek, který vypořádá to všecko, co Ti on tvrdí, a co tady popisuješ. Pak jdi za advokátem, dej mu substituci, a ať to vyřeší. A nebo jdi nejprve za advokátem, ten si zjedná soudního znalce – princip stejný.

Jestli je to „skoro soused“, no prostě jak to popisuješ, tak na takový malý ryby to docela funguje. Jasně, bude Tě to nějakou tisícovku stát. Spíš, se znalečákem atd., nějakou desítku tisíc. Jasně, bude. Ovšem – jak sám píšeš: je to skoro soused, věřils mu, měl jsi se o smlouvu lépe postarat. Holt, za blbost se platí.

Další možností je mu to prostě nedat, ať s tím jde k soudu on, no a na opravu, dodělání atd. najmout normální firmu, orientovat se podle referencí (poptat se!), recenzí atd.

Nic moc víc mne nenapadá. Ale vždycky je, zvlášť u takové banality, lepší se vyhnout soudnímu roku. Protože – jak sám píšeš – za měsíc chceš bydlet a soud za měsíc neudělá opravdu nic. 😅

No, držím palce, ať to dobře dopadne! 😃

Larek

Ještě jsem našel, na podnět Ametysta, nějaký článek, který řeší vlastně stejnou věc.

https://onbusi­ness.cz/remes­lnici-a-jejich-ceny-jak-je-urcit-a-kdy-muze-byt-cena-vyssi-nez-dohodnuta-4254

Ale já už jsem z toho fakt jelen..

Filip84

Larek: Z toho budeš „jelen“, právu nerozumíš! 😅

Ale já se pokusím: primární je ta smlouva, jak je tam cena ujednána, jestli je to za celé dílo, položkově za „suroviny“, a za práci zvlášť…

Ono by to bylo jednoduché, kdyby to bylo dobře sepsáno. 😅

Ona cena za dílo může být určena pevnou částkou, odkazem na rozpočet, který může být úplný, nebo neúplný, odkazem na způsob určení ceny, ale i odhadem! Je jen na vás, na čem se dohodnete, jak to sepíšete a podle toho se pak všecko odvíjí.

Je-li cena určena pevnou částkou, navýšit ji nelze, leda dohodou obou stran. Taková dohoda má místo, je-li v souladu se zásadou dobrých mravů. Jistě pamatuješ dobu, kdy stálo prkno jeden tejden tolik a druhej tejden o 10% víc – tak to je místo pro takovou dohodu. Nicméně muselo by jít o dohodu, pokud byste se nedohodli, musel by Tě řemeslník zažalovat. A, v takovém (modelovém) případě, by vyhrál.

Stejné je to s cenou určenou odkazem na rozpočet. Úplně stejné.

Pokud je však rozpočet neúplný, cenu lze navýšit, jestliže se zvýší rozsah nebo nákladnost práce. Navýšení ceny je nutno sdělit objednavateli bez zbytečného odkladu, a v případě nepřiměřeného navýšení může objednatel od smlouvy o dílo odstoupit.

To Ametyst zmiňované navýšení ceny o dílo o 10% platí u smlouvy o dílo, jejíž cena je dohodnuta odhadem. Odhad může řemeslník překročit o 10–20% (podle judikatury, není to věc positivního práva a judikatura nikdy není zcela konsistentní; v civilu rozhodně ne! 😅), aniž by to musel bez zbytečného odkladu oznámit objednateli. Pokud má být překročení ceny o dílo vyšší, musí to bez zbytečného odkladu oznámit objednateli, jinak má právo na úhradu pouze dohodnutého odhadu.

Jenže u vás je to složitější. On tvrdí A (tvrdí objektivní skutečnosti), Ty tvrdíš B (tvrdíš jeho Schlamperei). Proto říkám: Ty nejsi odborník, pomohl by znalecký posudek (ten ale stojí další peníze, proto by bylo záhodno mu to navrhnout: dobře, tvrdíš A. My tomu ani trochu nerozumíme, nejsme na faře, abychom věřili, uděláme znalečák. Když to Tvoje znalec potvrdí, zaplatíme znalce my. Když nepotvrdí: zaplatíš znalce ty! Většina takových couvne – ovšem jednat by s ním měl advokát, co ví, co a jak, nebude zaskočen atp.

Larek

Podlahář přišel, změřil si rozměr místnosti a podle mě prostě jen spočítal x5mm nivelace a to nacenil. Neupozornil mě před dokončením prací, že je potřeba víc a tím pádem odpadá moje povinost mu platit něco navíc a zároveň po něm mohu požadovat uvedení podlahy do správného stavu ne ? ( jako je norma rovinatosti a podložek 1,5mm – tu totiž použil jenom asi v polovině bytu a v druhé je nějaká obyčejná levná s poloviční výškou a zároveň jsou ty fólie i několik cm od sebe a nejsou slepené jak je v technickém listě ...... 😁 )

Máme jen papír, kde jsou rozepsané práce a materiály – nějaká neurčitá podlaha, podložka 1,5mm bez dalšího označení, vysátí, příprava atd. a nivelace : „spotřeba 1,5kg/mm/m2 29kč/kg a cena + celková částka a poměr zálohy a doplatku po dokončení prací. Nikde na té nabídce ale není napsáno ( co jsem "asi“ pochopil z toho článku ) že je možné případné navýšení ceny a že cena není konečná, nebo jsem fakt jelen ?