Vrchla

Prý má být konečně v novele ZP možnost stejné mzdy jako kolegové. Je to pravda ?

Upřesnění : Má být možnost nahlédnout, kolik berou kolegové na stejné nebo podobně pozici a žádat dorovnání pokud mám menší mzdu. V současné době nemám nárok takovou věc oficiálně zjistit.

Odpovědi
elkon

Nemá mít zaměstnanec takovou možnost. To může jen vedoucí, i za cenu toho, že bude někoho prosazovat více z tzv. známosti.

Anketa je k ničemu. Ale pochybuji, že by něco takového bylo možné. Každý má plat podle kvalifikace a praxe, případně dalších zásluh. Nikomu do toho nic není a vedlo by to k závisti a nepokojům, protože řada lidí to nechápe. My jsme v práci podepsali, že nesmíme vyzrazovat nic okolo platu. Bylo by to bráno jako porušení pracovní kázně. A je to tak v pořádku. Každý má pracovat tak, aby vydělával co nejvíce, bez ohledu na druhé a nic mu není do platu druhých.

Drap

Má mít zaměstnanec takovou možnost. Proč by měl brát méně než kolega na stejné nebo podobné pozici.

Anketa je nesmyslná. Mimo jiné chybí jiná možnost a takto postavené otázky nedávají smysl. Netuší, proč je to pro někoho důležité.

da ny

Nemá mít zaměstnanec takovou možnost. To může jen vedoucí, i za cenu toho, že bude někoho prosazovat více z tzv. známosti.

Příliš tomu nevěřím. V české kotlině, to může nadělat jen zlo. mezi kolegy, závist, pocit křivdy, nedocenění, rivalita. Nejsem si jistá, že by to někoho přimělo k lepším, kvalitnějším výkonům, k plnému využití pracovní doby 😉 Ten, kdo to v sobě má, to dělá automaticky…

Většina zaměstnavatelů, se drží tabulkových mezd/platů (tam je vždy podlaha a strop).
Má možnost zajímavého, potřebného zaměstnance ohodnotit „osobní mzdou“.
Někde je mzda několika složková. Kdo (vedoucí, majitel), a jakou částku osobního ohodnocení či odměny, je na jejich rozhodnutí.

NIC mi není do toho, kdo kolik bere!!!
Proč, nač a zač….. Jsem přející, nezávidím Hledím si svého. 😉
Mám vždy, alespoň 2 možnosti. Přijmout práci, za smluvenou mzdu, případně, časem požádat o navýšení základní mzdy. V případě nespokojenosti, odejít.
Odměny a osobní ohodnocení, nejsou nárokovou složkou mzdy/platu. Poskytovat benefity zaměstnancům, není povinností zaměstnavatele (my žádné nemáme, asi 7 let).

NAŘÍZENÍ O OCHRANĚ OSOBNÍCH ÚDAJŮ (GDPR) V PRACOVNĚPRÁVNÍ PRAXI
Za osobní údaj nelze považovat jen obecně známá identifikační data, jako např. jméno, příjmení, datum narození, adresa apod. Patří mezi ně však i údaje, které jsou o určité osobě shromažďovány a zpracovávány. V této souvislosti je nutno považovat za osobní i údaj o mzdě (platu) nebo odměnách zaměstnance.
http://www.bulletin-advokacie.cz/na­rizeni-o-ochrane-osobnich-udaju-gdpr-v-pracovnepr
https://www.boz­pinfo.cz/muze­me-se-na-pracovisti-vzajemne-informovat-o-platech

zjentek

Má mít zaměstnanec takovou možnost. Proč by měl brát méně než kolega na stejné nebo podobné pozici.

Má mít zaměstnanec takovou možnost. Ať si uvědomí a ví, KOLIK má kolega na stejné nebo podobné pozici.

Nový „nedostatek“ v ZP brzy vyřeší prémie/bonusy/od­měny, rovnosti mezi schopnými a neschopnými (oblíbenými a neoblíbenými) nikdy nebude.

Drap

Prý má být, ale zatím nic takového není.

Vrchla

Elkone, co když děláš svoji práci, ale nestíháš a přijmou dalšího člověka, který bude dělat stejnou práci, ale on dostane o 5 tisíc víc a ani nebude dělat tolik co ty. Je to spravedlivé nebo ne ? Ty prostě budeš dělat dál co děláš a bylo by ti to fuk jo ?

Jo a jinak takové papíry o tom, že nesmím vyzradit nic o svém platu, jinak je to porušení pracovní kázně, už zaměstnavatel nesmí požadovat podepisovat. Je to považováno za šikanu ze strany zaměstnavatele. Takže to vedoucí jen říkají ústně, aby nebyl důkaz.

elkon

Vrchla, když nestíháš svojí práci, tak na tom místě nemáš co dělat. Co jsem napsal to platí, nikomu do mého platu nic není. A je to správně.

Vrchla

Drape, ty netušíš proč je to pro někoho důležité ? Třeba když vedoucí nadržuje svému kamarádovi a přidává mu peníze na tvůj úkor. Ty nic a tvůj kolega, protože je vedoucího kamarád, bere za stejnou práci o 5 tisíc víc. To by ti nevadilo ?

Drap

Pokud by mě to vadilo, mám stále možnost jít pracovat jinam. To je přece každého osobní věc, kolik vydělává.