Saurus

Proč mi v těchto vedrech vůbec neschnou podlahy?

Prosím, máte s tímto někdo zkušenost? Bydlíme ve starém rodinném domku, jsme tu teprve od září loňského roku, takže jsme tady první léto. A teď, jak jsou ty pařáky, se děje něco, z čeho mi stojí vlasy na hlavě. Absolutně mi neschnou podlahy, když např. vytřu. Prostě vůbec. Večer vytřu, a ráno jsou podlahy naprosto stejně mokré, jakobych je právě vytřela. Kdyby šlo jenom o vytírání, jenomže třeba v koupelně se cáká pořád, při koupání, při umývání rukou, a pokud to nevydrhnu suchou hadrou a nevysuším fénem, ta voda by tam stála snad na věky věků. Když se mi syn počůrá na podlahu nebo něco vylije, musím to vzít nejprve vlhkou hadrou, potom suchou a nakonec fénem, jinak to neuschne nikdy, a z toho jsem už úplně na nervy. Občas podlahy schnou déle, to je normální, ale aby neschly VŮBEC? S tím jsem se ještě nikdy v životě nesetkala. Poradí mi někdo co s tím? Děkuji?
Doplňuji:
Průvan tvořím celé dny, všechna okna otevřená, i vstupní dveře, a nepomáhá to vůbec ☹

Nejlepší odpověď
batanavi

Problém je ve STARÉM domku, mám to samé ve STARÉ chalupě.
Je to kvůli tomu, že je venku hodně velké teplo a uvnitř domu hodně studená podlaha. Průvan tomu nepomáhá. Zlepší se to, až se teploty vyrovnají nebo obrátí. Až bude venku alespoň trochu chladněji.
Když do sklenice nalijete ledovou tekutinu, sklenice se orosí. A můžete ji otírat jak chcete, bude se rosit, dokud se rozdíl teplot nesníží na přijatelnou úroveň.
Vaše podlaha je jako sklenice – bude se rosit a nebude schnout, dokud bude o dost chladnější než okolí.
Co s tím fakt nevím. Asi při velkých vedrech nevytírat… ☹

Další odpovědi
autacek

Samotné teplo v uzavřené místnosti nestačí, je třeba vytvořit průvan.

Carlos1

Tento jev má souvislost s teplotou tzv. „Rosného bodu“. Je to meteorologický termín a určuje nadmořskou výšku a teplotu, ve které se odehrává tento proces. Je , například velmi důležitý v souvislosti s nanášením tzv. antikorozní ochrany, kdy je podmínkou právě teplota tohoto rodného bodu ,která se měří.. Jinak se může stát, že se bude nanášet barva na orosený materiál. Je to stejný jev, jako když se venku a zvláště v noci, rosí kameny.

mosoj

Je to tím že v těchto dnech byla hódně vysoká relativní vlhkost. Po mnoha dnech dešťů, kdy bylo vše nacucané vodou přišla vedra. Vlhkost se začala odpařovat do vzduchu.
Osobně u nás byla venkovní teplota 36oC a vlhkost při této teplotě 84 % !!!
To se již blíží tropickému podnebí v pralesích !
To je obrovské množství vody ve vzduchu. Venkovní vzduch se dostává do bytu a tím pádem byla vysoká vlhkost i uvnitř bytu ( blížila se té venkovní). Takovéto nasycení vzduchu vodou je při daných teplotách blízké rosnému bodu a neumožňuje další odpařování vody z podlahy. Podlahy a nejen podlahy tedy špatně schnou.

vítek

Má domek hydroizolaci? Není špatně provedeno zateplení domu? Zkuste zjistit vzdušnou,pomocí vlkoměru.

Saurus

vítek: Domek je podřezaný, jinak podlaha je odizolovaná jen v jedné místnosti, kterou jsme si dělali sami, zbytek není udělaný moc dobře. Zateplení tady není vůbec. Ale kdyby sem vnikala vlhkost odspodu nebo stěnami, už dávno by byly zničené parkety, které tady máme, a ony jsou naprosto v pořádku… Nechápu to, vždycky mi všechno schlo rychle, tohle se mi děje poprvé v živitě, poprvé od té doby, co tady žijeme. Začalo to s těma vedrama… Vlhkoměr nevlastníme…

arygnoc

nezáleží iba na teplote, ale aj vlhkosti. Môže byť 30 °C, ale vlhkosť 80 – 100 % (sparno), a neuschne (zle schne) čokoľvek, kde je k uschnutiu potrebné odparovanie vody.