HelloDarknes

Proč došlo v kostele sv. Michaela archanděla v Brně k otočení orientace oltáře i vstupu?

Hezký večer, proč prosím při přestavbě kostela sv. Michaela archanděla v Brně došlo k otočení orientace oltáře i vstupu do kostela směrem k západu? Mám mít o této stavbě referát ale nikde jsem to nenašla. Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
annas

Je známé, že

1." Orientace kostela (v odborné lit. postihuje výraz orientovaná stavba; z lat. oriens – východ, Východ) je údaj udávající, zda jeho presbytář (a tedy i hlavní oltář) směřuje východním směrem. Pokud ano, označuje se taková stavba prostě jako orientovaná (bez dalšího doplnění); event. neorientovaná v případě, že se nejedná se o stavbu směřovanou východním směrem.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Orientace_kos­tela

3. Hisstorie kostela
Kostel byl těžce poničen během 30leté t války. Patronát nad ním tehdy převzal Lev Vilém z Kounic, nejvyšší moravský sudí, společně se svou manželkou, Marií Eleonorou z Ditrichštejna, a po něm jejich syn Dominik Ondřej I. z Kounic, říšský dvorský vicekancléř. Na jejich náklady byl v letech 1658–1679 postaven nový, raně barokní kostel v té podobě, v jaké chrám známe i dnes. Stavitelem byl známý brněnský stavební mistr Jan Křtitel Erna.

V duchu barokního urbanismu tehdy byla změněna orientace kostela. Chrám byl presbytářem obrácen k západu, zatímco směrem na východ – do prostoru náměstí – byla vyzdvižena monumentální fasáda chrámu. Presbytář vznikl na místě někdejší chrámové lodi. Zhruba ze stejné doby pochází také terasa s bohatou sochařskou výzdobou (dnešní podoba soch je z velké části určena jejich novodobou renovací Jaroslavem Vaňkem v 60. letech 20. století). ".

https://koste­lybrno.signaly­.cz/1011/kostel-sv-michala
http://www.pru­vodcebrnem.cz/kos­tel-sv-michala

3. Pročtěte si znaky barokního urbanismu.

Třeba ke změně došlo jen kvůli tomu, , že šlo o to, aby dominantní stavba vynikla a " zapojila" se do stávajícího okolí atd.

4. Poznámka
Až do liturgické reformy Pavla VI. na Druhém vatikánském koncilu oltář v katolickém kostele byl obvykle přistavován k východní zdi kostela.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Olt%C3%A1%C5%99