Ametyst

Překonáte tento limit platby za odpad 2024?

Zastupitelstvo města odsouhlasilo poplatek na obyvatele 1080,– Kč. Pětičlenná rodina zaplatí 5400,–, a je to jenom odpad.
Jak je to u vás?
Po dlouhých letech, možná desítkách let, jsem teď viděla černou skládku v příkopu u pole. Možná jsem výjimka. Nenahrává drahý poplatek za odpad tomu, že lidé nemají motivaci už víc se snažit za ty prachy, a usnadní si život?

Odpovědi
Pepa25

Krátké googleni: Město Havířov sděluje, že od 1. ledna 2024 se mění částka poplatku za komunální odpad na 1 092 korun – viz odkaz

My platíme za objem, ale s nominální platbou, celkově je to jen o málo méně. Když vám to připadá moc, tak si to přepočtěte na měsíc, nebo na den. Někam to vozit je fakt hodně trapné, ale nepochybuju, že na vesnicích to bude víc bujet.

Zdroj: https://www.havirov-city.cz/aktua­lity/od-1-ledna-2024-se-meni-castka-poplatku-za-komunalni-odpad-na-1-092-korun

Emefej

Tak to se asi překonat nedá. U nás je zákl. sazba 720 Kč/os. Jsme senioři, máme to za polovic. Ta černá skládka s výší poplatku podle mě nesouvisí, pokud někdo musí platit 1080, tak proč by se dřel se zakládáním černé skládky? Má to zaplacené, tak to narve do popelnice.

df

U nás v Karviné to za nás platí město, takže nás to nestojí ani korunu. 😛

zjentek

No, u nás na Prajzské jsme na pětikilo lezli od 90 let, trapně po desetikorunce, jako nějací hlemýžďi. Ale až teprve pětikolka svým svérázným přístupem k osobnímu finančnímu fondu každého jednoho občana zajistila, že ani zastupitelstvo našeho města nechtělo zůstat pozadu a konečně se neštítilo skočit z pětikila pěkně na rozumných osm kil českých, bo prajzák je pička, jako i jiný Čech. Beze slova to stráví se zavřenou tlamou, jako ostatní krádeže. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Syd

Ano, překonám. Máme 1 210 na osobu za loňskej rok.

da ny

To jste celkem z laciného kraje!
U nás se platí 100 Kč, za osobu a měsíc.
Čeká nás navýšení ceny.....

cappuccino

U nas se plati 750Kc na osobu. Drive, kdyz byly kontejnery, se platilo 400,–Kc.
1080,–Kc mi pripada hodne!

Filip84

Nezlob se, ale ta otázka je nesmyslná! 🙄🤪

Obce mají na výběr ze dvou systémů platby za likvidaci odpadu z domácností: 1. poplatek za obecní systém odpadového hospodářství a 2. poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci.

U modelu 1 platíš poplatek bez ohledu na tu skutečnost, jestli a kde odpad produkuješ, či-li nic – jde o místní poplatek, který vychází z nevyvratitelné domněnky, že každý někde tvoří odpad. Svého času to bylo hojně mediálně propíráno, když se to zavedlo, ale svůj smysl to dává: platíš, i když reálně bydlíš v úplně jiném městě, respektive platíš, nejsi-li od platby osvobozena na základě osvobození daného obcí v OZV o odpadech, nebo na základě zákona o odpadech.

U modelu 2 platíš poplatek podle počtu odpadu. Z logiky věci se většina obcí tomuto modelu snaží vyhnout, protože to pak vede k tomu, co popisuješ v dotazu – ke vzniku černých skládek, atp.

Tvůj dotaz směřuje – zjevně – k modelu 1. Platit, tedy, budeš, ať zakládáš černou skládku, nebo nezakládáš. Proč bys, potom, měla zakládat černou skládku? Prostě to nedává smysl.

Dobře je to rozpracováno veřejným ochráncem práv, odkaz dávám ve zdroji. Je tam popsán rozdíl v modelech, osvobození ze zákona, jedno s druhým.

Zdroj: https://www.ochran­ce.cz/uploads-import/Letaky/Ko­munalni-odpad.pdf

plebs

Malá víska 800 obyvatel / pražský Pepík by řekl vidláci / 850 tvrdých českých na osobu.

Ametyst

Plebs: doufám, že před vámi obecní úřad při posedlosti tříděním neschovává a nezamyká černé kontejnery, za které platíte těch 850 Kč.

Pepa25

Ametyst: aha, takže problém není v platbě, ale že vás obec nutí do třídění? Tak to přístě napište rovnou!