Tw!st

Porušují banky zákon o bankovním tajemství?

Setkávám se se zajímavým jevem.
Abych to uvedl do modelové situace: Dejme tomu, že Jirka je psychopat nebo stalker, který chce ublížit Pepíkovi. Jirka zná Pepíkovo číslo bankovního účtu, ale nezná jeho celé jméno i s příjmením. Jirka si proto vyhledal podle kódu banky, o jakou banku se jedná a zašel na pobočku. Jirka na pobočce nadiktoval číslo bankovního účtu Pepíka a vyptával se, komu tento účet patří. Na pobočce se dozvěděl, že mu nemůžou říct jméno vlastníka účtu, kvůli zákonu o bankovním tajemství. Jirka je ale chytrý stalker a uvědomil si, že z banky přecejen dokáže zjistit Pepíkovo příjmení. Požádal tedy v dané bance o založení nového účtu, dokonce ani za to nic nezaplatil a bylo to hotovo během 15ti minut. Jirka okamžitým převodem poslal z nového účtu jednu korunu na účet Pepíka. Poté otevřel výpis a zjistil, že příjemcem platby je pan Pepík Novák. Jirka tedy přecejen díky bance zjistil Pepíkovi osobní informace, které zákon o bankovním tajemství zakazuje poskytovat.
Jak moc je tedy smysluplný jen tento zákon?
Mohu banku zažalovat za porušování zákonu o bankovním tajemství?

Odpovědi
Pepa25

Takto to nefunguje. Banky automaticky na odchozích platbách nedoplňují příjemce, i když je ze stejné banky (pokud to nějaká dělá, tak je výjimka).
P.S. A také nechápu, tak někdo zjistí něčí číslo účtu a přitom nezná příjmení …

Kelt

Nevím, já mám jinou zkušenost. Dcera měla účet a protože byla mimo republiku, potřebovali jsme zjistit, kolik má na účtu. To mi nechtěli říct. Pouze jsem zjistil, zda tam má potřebné prostředky. A to jsem musel prosit pana ředitele.
A k tomu tvému nápadu, zjistíš, komu patří ten účet, ale nezjistíš, kolik tam je. To je stejné, když si najdeš v telefonním seznamu, kde bydlí pan Petr Jandák, jaký má telefon, můžeš s ním mluvit, ale do bytu tě stejně nepustí.

Tw!st

Pepa25: To se právě pleteš. Ano, když člověk posílá z jiné banky na jinou, tak se jméno a příjmení příjemce většinou nezobrazí. Pokud se ale posílá ze stejné banky na stejnou, zatím vždy když jsem to zkoušel tak se ve výpise zobrazí jméno a příjmení toho, komu jsem platbu poslal. Pokud říkáš že některá banka to nezobrazuje vůbec, ani v rámci plateb na stejnou banku, tak mi prosím řekni o jakou banku se jedná, schválně to vyzkouším.

Pepa25

Třeba Fio. Jinak „název účtu“ u FO vůbec nemusí být jméno a příjmení 😉 A pořád nechápu, jak někdo má znár něčí a přitom vůbec netušit, o koho jde.