Rokio

Pokud zaměstnanec předstírá svoji práci, tak se dopouští krádeže?

V případě, že pracovník dělá, že dělá, tak svého zaměstnavatele okrádá?

Je to horší než například krádež zboží v samoobsluze?

Odpovědi
Filip84

Ne, spíše je to podobné podvodu.

V Německu máš trestný čin „podvodné získávání služeb“, jehož skutkovou podstatou je např. jízda načerno veřejným dopravním prostředkem; je to nejčastější skutková kvalifikace, za kterou jsou činci odsouzeni k nepodmíněnému trestu žaláře v Berlíně, například. V praxi to funguje tak, že když tě chytí přepravní kontrolor, zaplatíš pokutu na místě, tak to nikdo moc neřeší. Ale když už si vezmeš „složenku“, tak už si tě zapíšou, a když tě chytí za měsíc znovu, podají na tebe trestní oznámení. A zástupce státní obžalobu. A soud ti uloží podmínku a náhradu škody. A když ta podmínka se opakuje, peněžitý trest taky nepomůže, tak skončíš, na nějaký měsíc, v žaláři.

Mi to přijde, docela, logické: Nemůžeš jet 5× za rok MHD „omylem“ bez jízdenky. Jednou ano, dvakrát? Stane se, když jsi lofas. Ale pak už je to úmysl, viď? Prostě chceš se systémem vyjebat. A nemáš na to. Byl jsi lapen. A kdo je všivák, má být chytrý, a kdo je hlupák, má být poctivý. 😈

Tohle máš stejný princip. Ty máš, se svým zaměstnavatelem, business contract, arciť sui generis. A v rámci toho kontraktu máš konat někde, nějakou, práci od – do, no a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A osobně. A ty, namísto toho, si támhle v rohu leštíš konsoli. Nebo, co já vím, chatuješ na fuckbooku s „Mařenou“. No jo, no, ale toho tvýho zaměstnavatele to stojí peníz. On ti platí, abys makal, a ty namísto toho buláš. Ale on ti platí!

Z judikatury vyplývá, že se na to soudy dívají obdobně, jako bys mu v práci kradl. Ono, pozor, za prvé, nikdo nepočítá, že z osmi hodin bude zaměstnanec pracovat osm hodin, a jestliže to někdo předpokládá, no tak je blbec. Nebude, není to možné, jsou na to výzkumy, dobrý zaměstnanec pracuje z osmi hodin cca čtyři! Drsné, co? No, ale je to tak. Pak není práce jako práce, někde se i zaměstnanec může natáhnout, hlavně u tvůrčí činnosti nějaký výkon moc nelze vymáhat – tam se řeší výsledky. Ale zůstaňme u měřitelné práce. Tak si, třeba, představ pásovou výrobu, ty se můžeš nechat vystřídat, když potřebuješ na záchod, napít se, nebo něco podobného. A ty se necháš vystřídat, aniž by o tom zaměstnavatel (parťák, mistr …) věděl a jdeš kouřit. A ještě někde, kde to je, třeba, zakázané. Tak na tohle jsou soudy sakra háklivé!

Nejde ani tak o tu škodu. Dobré, tak chytí tě, jak kouříš, řekněme, je to patnáct minut, s cestou, sakumprásk. To je třeba škoda Kč 100.00. Nebo někde v automobilce, kde hodně platí, Kč 200.00 – musíš to brát v superhrubém. No jo, ale oni tě nikdy nechytnou na poprvé, nebo málo kdy, to už tak je.

Tak si to nějak přeber.

Syd

Ale co když v práci rozepisuješ, co na čem jsi kterou čtvrthodinu dělal? Když pak půl hodiny neděláš nic, ale vymýšlíš si, tak je to těžší, resp. víc do očí bijící, se flákat, než když jen vykazuješ, že jsi v práci.

Filip84

Syd: To je úplně to nejlepší, co může být: papírová válka! 😈 Jak jde něco „pokrýt papírem“, papír snese všecko. 😎😈