Tonda Káňa

Pokud vám někdo bude tvrdit, že má ve skřini neviditelného růžového jednorožce, jak se k tomu postavíte?

Abych to vysvětlil – ezoterici mnohdy říkají, že věda stejně nezná na všechny otázky odpovědi (což je pravda) a že nikdy nemůžeme nic vědět na sto procent (což je také pravda). Ovšem oni to používají jako argumenty proti vědě.

Tedy, kdyby vám někdo tvrdil, že má ve skříni neviditelného magického růžového jednorožce, který se ale žádnými pokusy nedá detekovat a jehož existenci nic nenasvědčuje, co byste si o tom pomysleli? Tipuji, že byste si pomysleli, že ten člově je buď blázen, nebo že lže. Zkrátka byste se na to dívali racionálně, pochybuji, že by někdo reálně uvažoval nad tím, zda tam ten jednorožec nemůže náhodou skutečně být (samozřejmě může, ale racionálně je to zavrženíhodné).

Tedy, jak se to liší od ezoteriky? Tam se taky nedá nijak dokázat, že planety ovlivňují lidi, nebo že homeopatika léčí. Naopak, stovkami studií je dokázáno, že astrologie a homeopatie zkrátka nefunguje. Ale jejich zastánci tvrdí, že ty studie nic neznamenají a že stejně věda nikdy nebude znát na všechno odpovědi. To je jejich argument snažící se schodit výsledky vědy.

Pokud tedy někdo věří astrologii i přes všechny studie proti ní, není to podobná víra, jako kdybychom věřili člověku s tím jednorožcem? Protože ezoterici obecně tvrdí, že jejich disciplína funguje. Není zde velká paralela?

Nejlepší odpověď
JK2021

Myšlenkový experiment s neviditelným/nez­jistitelným tvorem (já ho znám s drakem v garáži) má být, pokud vím, spíše paralela k víře v Boha, kterého ještě nikdo neviděl a přesto v jeho existenci lidé věří (jeho existence se principiálně nedá dokázat, ale ani vyvrátit – je to tvrzení proto tvrzení), avšak i ezoterika je založena na víře, tudíž se to dá vztáhnout i na ni.

Další odpovědi
zjentek

Jak se postavím? Já? Inu, já, na rozdíl od drtivé většiny entity zvané lidstvo, vnímám a cítím (bo nejsem NIJAK materialisticky založený)! Tímto „darem“ nedisponuje každý, to je bez debaty, netřeba řešit. Čili k věci. Bylo by zapotřebí, abych se setkal s dotyčným a dostavil se k té jeho skříni a teprve tam bych mu potvrdil či vyvrátil, já, zda v ní neviditelného růžového jednorožce má, či naopak v ní neviditelného růžového jednorožce nemá. Chápeš??? Docela jednoduché. Všechno ostatní neznámé či známé na celém širém světě, čehož jsem se neúčastnil a neměl možnost pocítit či vnímat, jsou pro mě jen domněnky, teorie, polopravdy, zdánlivé pravdy, relativní pravdy, subjektivní pravdy, exaktní „pravdy“… a tak různě a podobně. Fakt jednoduché. A dále- nemáš „dar“? No tak, ať tě vedou/řídí! Osud neoblafneš, vybavené 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

(No a pokud, Káně, jsi třeba ten „typ/model“, který ve svém vlastním zázemí či bydlení, pokud se zde vyskytne na př. pavouk, ROZHODUJE o tom, zda tento pavouk zde BUDE či NEBUDE žít, no tak potom DOBŘE TI TAK, ať o tobě JINÉ ROZHODUJE!!! Už chápeš? Pokud stále odpovědi na otázku nerozumíš, nastuduj karmu, MATERIÁLY JSOU DOSTUPNÉ 💁‍♂️💁‍♂️💁‍♂️)

aliendrone

Podívej, dokud si někdo jenom věří v jednorožce ve skříni, tak je to vpořádku (jeho problém). Ale pokud po mně bude chtít, abych ho chodil krmit a venčit, či mne „jen“ nutil v něj věrit také, tak už to je za hranou. ☺

elkon

Ať si říká kdo chce co chce, ale já vím své.

df

Povykládej nám o svých stavech, když jsi drogoval a co jsi užíval. Nějaké zážitky z jiných světů/dimenzí.

EKSOT123

To je docela výstižný a pěkný dotaz. Nereagoval bych, ale se to zvrtlo v diskusi o víře. Ale to nelze zevšeobecňovat. V první řadě jde o zdravý rozum, do něhož jednorožec příliš nepasuje. Naopak klasická křesťanská víra je podle mého odhadu nejrozumnější vysvětlení, mnohem pravděpodobnější než jiné víry. Přesto v některých částech světa a navzdory pokroku vědy, převládá čím dál více ateismus a jiné směry. Přitom ze statistického a vědeckého hlediska mi přijde ateistický výklad ještě mnohem rozumný než ten růžový nosorožec. Ateismus je silná víra v něco naprosto nepravděpodobného, a to převážně z důvodu lidské vůle nebo nevůle.
Co se astrologie týče, z vědeckého pohledu se to opravdu jeví jako naprostý nesmysl, přesto podle mých životních zkušeností to tak zřejmě není. Vysvětlení neznám, Bůh mohl schválně z nějakých důvodů takový nesmysl použít, když kladl základy vesmíru.

Filip84

Eksot: „Ateismus je silná víra v něco … nepravděpodobného, a to převážně z důvodu lidské vůle nebo nevůle.“ Může být, on atheismus nemá dogmatiku, takže co atheista, to originál.

Nicméně, dokážeš si, vůbec, představit, ne tak pochopit, že existují na světě lidé, kteří v nic nevěří, z principu? Říká Ti něco radikální skepticismus?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Filozofick%C3%BD_skep­ticismus

Tonda Káňa

JK2021, ano, já to také znám jako paralelu k víře, ale zde mi to právě přijde stejné.