Rokio

Pokud je voják důstojníkem, je automaticky velitelem?

Důstojník je vyšší šarže (hodnost). Nižší důstojníci jsou poručíci (podporučík, poručík, nadporučík a kapitán) a do vyšších důstojníků spadá major, podplukovník a plukovník.

Pokud je tedy někdo důstojník (třeba i podporučík), je velitelem?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Já bych to vysvětlil, ale protože jsi ROKIO, tak nebudu házet hrách na zeď. https://m.you­tube.com/watch?v=W5C_xad­MsCE&pp=ygUYa25vZmxpa292­YSB2YWxrYSB2ZWxpdGVs 😂

Další odpovědi
Drap

Ne

Filip84

Ne, mícháš hrušky s jabkama.

Nebo, respektive, dnes to v armádě, a u nás, funguje, jako v ozbrojených sborech, tj. funkci přísluší hodnost (v ozbrojených sborech funkci přísluší služební hodnost a služební hodnosti přísluší hodnost, ale to je detail: vojáci služební hodnosti nemají! 😅), voják je jmenován do funkce a má hodnost, která přísluší jeho funkci, tečka.

Já to vysvětlím na policii, protože vojsku nerozumím (nemáme jízdu = nemáme vojsko, tečka! 👿 Sława Husarii! https://www.y­outube.com/wat­ch?v=kmSZW6f0s_Y): vedoucí OOP je komisař, přísluší mu hodnost nadporučík. I zástupce vedoucího OOP je komisař s hodností nadporučík. Ředitel KŘP je rada nebo vrchní rada; je-li rada, může mít hodnost podplukovník nebo plukovník, je-li vrchní rada, plukovník. Rozhoduje o tom jeho služebně představený, na základě délky služby (a podmínkou je dosažené vzdělání).

Klasicky se voják povyšoval, až na lidové armády bylo potřeba pro důstojnický sbor středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou, generalita musela mít vysokou školu. O povýšení rozhodoval velitel.

Ty hodnosti se, původně, jmenovaly podle velitelské funkce: četař velel četě, rotný a rotmistrz rotě, plukovník pluku, etc. Postupem času to přestalo platit, že četař (přímo) velel četě, atp.

U důstojníků vojska však důstojnické hodnosti náležel velitelský post: setnina, rota, atp. Výjimkou byli Ordonanz generality, no a důstojníci intendantstva. Polní kurát, polní chirurgus, polní lékař atp. neveleli setnině, veleli maximálně tak pěti lapiduchům a polní kurát leda tak nikomu. To samé důstojníci intendantní služby, vojenský prokurátor, vojenský soudce, vojenský (hlavní) kuchař, etc. etc. etc.

Ergo, z toho, že je někdo důstojníkem, nevyplývá to, že je velitelem a priori.

elkon

Velitelem je voják, který je do funkce jmenován.

Dochy

Ne.
Důstojník je voják mající někteoru z důstojnických hodností.¨
Velitel je funkce. (Pak je ještě otázka velitelem čeho je)
Důstojník nemusí být velitel. A vyšší šarže nemusí být pro vyšší funkci.

Jako velitele roty jsme měli kapitána (možná nadporučíka, už si nejsem jist, zástupce mu dělal major. Tj. fukčně mu byl podřízen ačkoli měl vyšší hodnost.