icurusL

Opravdu tak moc záleží na rozlišování mě a mně?

Jen abych upřesnil předem, já chápu jejich podstatu. Vím jaký je v nich rozdíl. Vím kam jaký tvar psát. Nedokážu ale pochopit jestli opravdu pro spisovnou češtinu to písmenko N je tak smrtelně důležité. Kdyby se aspoň lišila výslovnost, tak neřeknu ani Ň, ale za mě (tebe) zrovna tento scénář nepřidává češtině žádnou hodnotu a postrádám jeho smyslu.

Mně je to jedno.
Mě je to jedno.

Odpovědi
Kelt

Jsou nějaká gramatická pravidla, ve 2. a 4. pádě se používá mě nebo mne, ve 3 a 6 pádu je mně a mi. V němčině je také rozdíl mich a mir. Pokud jsi ignorant, tak to nepochopíš.

elkon

Ten, kdo stanovil pravidla českého pravopisu dobře věděl proč to dělá. Další chytrolín by mohl říkat proč „i“ a ne „y“. Mělo by to asi jedinou výhodu:** i lempl líný na učení by psal „spisovně“.**

Disraeli

Je to především „jen“ o gramatice. A záleží na tom. Odůvodnění to taky má, tedy i smysl…

Viz v odkazech je napsáno, proč se to tak používá (souvisí to s krátkým a dlouhým tvarem při skloňování).
https://www.u­mimecesky.cz/cvi­ceni-me-mne-zajmeno-ja
https://dl1.cu­ni.cz/pluginfi­le.php/1111411­/mod_resource/con­tent/1/M%C4%9A-MN%C4%9A_atd..pdf
https://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20090130­02-psani-me-mne

Ale jako jistě, psaní mě/mně se rozlišuje podle pádů a podle toho, k čemu se vztahují, takže je to čistě otázka gramatiky. Fakticky ale není nějaký závratný rozdíl v tom mě/mně. Obojí by šlo považovat za totéž. Jde jen o to, že se to řídí těmi pravidly.
Kdyby se to teoreticky prohodilo v těch pádech (třeba mně v 2. pádě), tak by to vlastně ničemu až tolik nevadilo. :D Jo, odporovalo by si to s tím krátkým tvarem, ale že by to bylo nějak životně podstatné… Ale význam v tom je a není těžké se ta pravidla naučit a dodržovat je.
Zde by místo toho mohla být otázka, jestli má gramatika smysl. Samozřejmě má. Protože pravidla mají svůj původ, význam a smysl.

Ametyst

Mně to není jedno. Pravopisné chyby se špatně čtou.
Tam, kde můžeš říct “ tobě”- patří mně. Tam, kde rekneš “tě” patří mě. Takhle snadné to je.

Filip84

Ale awffem že nezáležý, geftly že gfy ablamen sdoftatečně w Grammatyce Czefké, gift gfem sobě tjm, že budeš welmi dabrze razumět i w przýpadnofti té, kdy pyfatel dopuftj se hrubý chyby; awffak gest-li kdos nenj tak welmi dabrze ablamen w Grammatyce Czefké, a nebo czefký gazyk nenj geho gazykem mateřfkým, pyfatel ten bude wděczným hrubě za to dobrodinj Grammatyky Czefské, a spifowánj gazyku czefkýho podle artykulauw gazykozpytných, grammatyckých a mravau vstálených.

da ny

Ano.
Alespoň, do té doby, než někdo změní a vydá, Pravidla českého pravopisu.
Je to podobné, jako otázka kdy Y x I, když by nám stačilo jedno 😉

Dochy

Nevím jestli se to někde může projevit tak dramaticky, jako špatné „učárkování“ v rozsudku: „Popravit nelze propustit“, ale patří to k „dobrým mravům“ 😉
Je tady spousta věcí, které jsou čistě záležiostí kultury a nikdo o nich moc nepochybuje… Třeba ošacení 😉 – Existují kultury, kde být nahý je standard, nikdo se kvůli tomu nepohoršuje, pánové mívají mozek standardně prokrvený 😉 ale zkus něco takovéhu o nás…