annas

Nemůžeme změnit minulost, jen postoj k ní, ale můžeme změnit budoucnost, pokud nevěříme na osud. Je to pravda?

Nejlepší odpověď
led

Ano, je to pravda.
Ale ak sa o svoju budúcnosť nesnažíme a nepričiníme, budeme len čakať s otvorenými ústami a natiahnutými rukami, či nám čosi do nich padne, naša budúcnosť bude taká, akú nám pripravujú iní a my na to nebudeme mať žiadny vplyv.
Minulosť, bez ohľadu na to, ako ju podávame my, alebo nám ju sprostredkovávajú iní, je už nemenná. Čo sa stalo, stalo sa… teraz už len aký bude k tomu daný výklad.
Napríklad spomínam si, ako sme sa učili kedysi dávno na hodine dejepisu o „1.človeku“ na svete. Zhodou okolností, deň pred mojou odpoveďou na otázku učiteľa „odkedy sa datuje vznik človeka“ som sa dozvedela, že objavili pozostatky človeka staršieho od „vtedy známeho 1.človeka“ a hrdo som odpovedala „První člověk žil před dvěma miliony let.“ Prirodzene, dostala som guľu (5). Keď som sa ohradila, dejepisár mi povedal vetu „Takhle to v učebních osnovách není!“ S touto vetou som odvtedy bojovala celý život až do dnešných čias. Ale to predsa neznamená, že keď to nie je na (úradnom) papieri, tak to nie je pravda A tu práve budúcnosť mi dala za pravdu, to len úradný pohľad na minulosť zmenil a vtedajší pohľad na vtedy nemennú informáciu sa zmenil.
Rovnako je to aj dnes, pokiaľ budeme ticho veriť vo svoj osud a brať za sväté, v čo nám prikazujú veriť, naša budúcnosť bude nemenná.
Ale ak sa aj my pričiníme a pomôžeme zmeniť plánovanú budúcnosť, aj naša budúcnosť sa môže zmeniť. Aj z malej iskry môže horieť plameň…

Další odpovědi
Ametyst

Minulost se vesele mění tak, aby se minulí poražení, a dnes vlastně vítězové a spojenci, neurazili. Zpráva „Německý koncentrační tábor Osvětim byl 27.ledna 1945 osvobozen vojsky Rudé armády, pod vedením maršála Koněva. " Pozor, změna: " Koncentrační tábor Osvětim byl 27.ledna 1945 osvobozen. "
Před pár dny jsem sledovala besedu o ideologii změn klimatu. Bylo tam řečeno: "NASA mění historii tím, že v minulosti naměřené zachované hodnoty upravuje podle nových zjištění.“ 😮
Nechtěla bych vidět, jak vypadaly dějinné události mnoho století zpět, 100× opsaná a přepsaná historie, když se nám současnost, kterou vidíme na vlastní oči, ideologicky překrucuje. Fakta ani věda už nehrají roli.

Disraeli

Jak by mohla, když:

  1. se budoucnost ještě nestala
  2. za předpokladu existence osudu (ale stejnětak jeho neexistence), my stejně nevíme, co je nevyhnutelné a co budoucnost přinese, co se stane a jak bude vypadat

Jak teda můžeme změnit NĚCO, co se nestalo a o čem nevíme a ani nemůžeme vědět, jak a co se vlastně stane? Takže CO vlastně můžeme změnit?

Pepa25

Ano, můžeme.
Příklad: budoucnost (budoucí stav) je počet hvězdiček („zajímavá otázka“) u této otázky. Nevíme, kolik to bude (máme jen očekávání), ale každý to můžeme ovlivnit (změnit).

Drap

Teoreticky je to možné. U jedince prakticky, co se však stane ve společnosti a lidstvu jako celku, dost dobře neovlivníme, protože lide se nikdy nedomluví.

df

Nezáleží na tom, jestli člověk věří nebo nevěří v osud (já v osud věřím. Ale věřím i ve svobodu). Záleží na tom, zda člověk dokáže konat svobodné činy. Osudovou budoucnost je možné změnit svobodným činem a takového konání není schopen každý.

Někdo na osud nevěří a bude tvrdit, že je tvořitel svého života. Ok. Pak je ale nutné, aby jeho konání bylo svobodné.

Co je svobodné konání? Je to volní konání, které je opakem nutnosti. Neboť osud je nutnost. Takový neznalý jedinec může celý život žít v omylu, že koná svobodně, ale přitom je tlačen osudem. Jedná na základě vnitřních pohnutek a zaměňuje to se svou vůlí.

Filip84

Osud vychází z premisy predestinace, nějakého určení, co se stane, a co nemůže jedinec (ale např. ani společnost) ovlivnit.

Osud je domněnka.

Jestliže jedinec odmítne domněnku osudu, nebo sice bude akceptovat predestinaci jako možnost, ale chovat se bude tak, jako by neexistovala, pak je vysoce pravděpodobné, že se bude více soustředit na přítomný okamžik. Protože většina lidí se, buďto, patlá v minulosti (není s to se jí zbavit), nebo se obává budoucnosti, která neexistuje.

Jestliže, tedy, jedinec odmítne věřit, přestane se budoucností zabývat, je, paradoxně, možné, že svou budoucnost tím ovlivní: ovlivní ji tím, že se bude více soustředit na přítomný okamžik, což ovlivní i jeho budoucnost.

annas

Děkuji všem za subjektivnáí názory, i když se vešemil nesouhalsíom, . Jako poděkovánoí dávám všem bod., protože nejde o oodborný dotaz.
annas

Disraeli

Pepa25, to ovšem není žádná reálná ZMĚNA budoucnosti, že..

annas

Disraeli nemáte pravdu. Teď je právě teď , tedy okamžik přítomnosti, která vzhldem k tomu, že měříme čas za chvíli končí.

Disraeli

:D

annas

Disraeli
Uvědomte si že v mluvnici rozlišujeme čas minulý – co bylo, čas přítomný, co je a budoucí – co bude. Budoucí čas – používáme jej při popisování dějů, faktů a událostí, které se stanou v budoucnosti. Využijeme je také pro plánované i neplánované děje a předpovědi či rozhodnutí, pro která jsme se rozhodli během rozhovoru a která se stanou v budoucnu. (literatura sci-fi) )
" Budoucnost zpravidla nelze předvídat, ale budoucnost lze vymyslet." prohlásil
autor Nositel Nobelovy ceny Dennis Gabor,.
https://magazine-rice-edu.translate­.goog/fall-2019/inventing-future-assessing-past?_x_tr_sl=e­n&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=c­s&_x_tr_pto=sc

Pepa25

Disraeli: spíš změna proti čemu? Pokud proti očekávání (osudu …) tak to podporuje můj výklad. Nebo budoucnost je neměnná?

Disraeli

Jakékoliv očekávání, prognóza atd rozhodně není budoucnost a ani osud (jak by taky mohlo?).
Budoucnost se ještě nestala. Není. Dokud nenastane -a to už pak není budoucnost, ale přítomnost. Budoucnost neexistuje a nedá se proti ní nijak zasahovat (jako proti čemukoli, co neexistuje). Její pravou podobu neznámé.
Nevíme, co se stane. A očekávání je jen očekávání.
Změnit budoucnost, to je spojení, které je nesmyslné a odporuje si. Změnit CO (vlastně), JAK a KDY? Budoucí děj/stav máme změnit teď?

V tomto tvém tvrzení můžeme měnit a ovlivňovat naše očekávání a třeba jít proti němu. Pokud něco očekáváme a záměrně děláme něco, co to očekávání změní, tak jistě, můžeš to považovat za „změnu budoucnosti“. Což je ale za mě úplně nesmyslné. Není to budoucnost ale odhad/představa o možné budoucnosti (možné – protože pro nás neznámé, nejasné. Nevíme, jak se co skutečně stane, neznámé budoucnost). A to je zásadní rozdíl.
Naše očekávání budoucnosti (subjektivní nebo i vědecké, statické), se přece nerovná budoucnosti (a není budoucnost), je to pořád jen její očekávání a nějaký předpoklad.
Budoucnost X Odhad budoucnosti ( ≠ budoucnost). To jsou dvě věci. To že odhad může být nakonec správný nebo špatný je ve výsledku jedno.
Pokud se něco nějak vyvíjí a někam směřuje (alespoň nám to tak připadá), můžeme to nazývat budoucností nebo osudem nebo říct, že je to nevyhnutelné? No jistě, říct to můžeme, ale to neznamená, že je to tak. A už vůbec to není budoucnost sama o sobě. Pokud proti tomuto vývoji bojujeme a podnikáme kroky a podaří se nám to zvrátit, pašáci si můžou říct, že změnili budoucnost a odvrátili osud. Jenže očividně to skutečně nebyl osud ani budoucnost. Jen si to mysleli. Bojovali akorát proti svému vlastnímu očekávání (a odhadu budoucnosti – tedy, tak jak si ji představovali).

K Zemi se řítí asteroid, není od ní daleko a míří přímo na ni. Pokud nic neuděláme, s NEJVĚTŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ ji trefí. Je to téměř jisté. Pořád to ale není budoucnost (budouci děj, stav příští, jen naše momentální očekávání). A ať se stane, co se stane, vždy nastane jen jeden výsledný děj (události jsou nevyhnutelné, jinak by se nestala) a to teprve až skutečně nastane.
V tomto příkladě MŮŽEME bojovat proti očekávané hrozbě. Ale ne proti budoucnosti samotné (nebo osudu, či něčemu neodvratitelému).
Námi očekávaná budoucnost může a nemusí být nakonec skutečnou budoucností. Ale to je jedno. V době, kdy se něco očekávalo nebo se očekává, to není nic víc, než očekávání. Naše představa (o budoucnosti).

A pokud existuje osud (to už je téma částečně mimo – tu budoucnost a očekávání), tak logicky je neodvratný. Je to jeho neměnná vlastnost a princip (v opačném případě by ten osudu neexistoval… Pozměnitelný osud už NENÍ osud). Tj., skutečný osud neznámé a vše je s ním v souladu. Veškerá akce a děj. I naše činy, ať jsou jakékoli, nemůžou jít proti němu. Pokud si myslíme, že bojujeme proti osudu, je to jen naše představa (o NĚJAKÉM osudu – námi očekávaném).
Pokud k události dojde – jedno na základě čeho – tak byla/je nevyhnutelná. Jinak by se nestala. Osudem je to, co se nakonec stane a bojovat proti tomu nejde (protože ho za jedno neznámé, za druhé jsme jeho součástí a podílíme se na něm).
Pokud věříme že „toto“ je /bude osud, jen to jen naše domněnka o osudu. Kdo říká že TOHLE je osud? Jen někteří lidé, co se to domnívají a pokládají to za osud (i když jím být nemusí).

annas

Diasraeli podívejete se na otázku
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-neni-mozne-videt-do-budoucnosti

Sama jsem odpovídala.
BUdoucnost začoíná v milnulosti, takže budoucnost můžeme změnit,.

"Pro toho, kdo věří ve fyziku, je oddělení minulosti, přítomnosti a budoucnosti pouhou iluzí.“ Albert Einstein
Nejsem fyzik, ale myslím si, že vše souvisí s relativitou a s tím, že čas neexistuje. Jde o pojmy.
Všechno je právě teď. Přece dnes je dnes, včera bylo dnes, zítra bude dnes atd. Takže všechno prožíváme „dnes“,. tedy v přítomnosti.
Budoucnost tedy začíná v minulosti. Napadly mně vynálezy renesančního člověka L. da Vinciho, třeba jeho princip padáku, odstředivky. Jde tedy o minulou budoucnost.
Platí to i pro umění a literaturu. Protože to, co mnozí nabízejí, často není nic nového, už to někdy bylo, nerealizovalo se, nevyužilo, zapomnělo se to atd.
Takže to vše začalo v minulosti, ale pro budoucnost. Realizuje se v přítomností, která je realizací minulé budoucností..
Takto to může být i s vesmírem. Ten existuje od minulosti, některé poznatky se neuskutečnily, jiné se rozšířily, takže už tehdy se v minulosti vytvořila budoucnost. Její poznatky se v přítomnosti rozšiřují či upřesňuje., nachází se něco nového.
Budoucnost st můžeme jen představovat vytvářet iluze., ale žijeme v přítomnosti, čerpáme z minulosti., můžee uskutečnit např,. nerealizované vynálezy, případně potvrdit či vyvrátit poznatiky.

Pepa25

Ametyst: povzdechy mimo téma a navíc dost podivné: jak se může měnit minulost zdůrazněním nebo neopak vypuštěním informace, kdo osvobodil který koncentrační tábor? Pokud diktatury (fašisté, komunisté nebo současná garnitura v Rusku) přepisují minulost, místo A uvádají B, tak je to normální lhaní.

K NASA: kdo to řekl? Jak to tvrzení doložil? Bez těchto informací je ta věta bezcenná …

K plánům klimatických aktivistů: jde o subjektivní hodnocení („cesta do chudoby“). Plány vycházejí z projekcí, stejně jako např. posuzování potřeba dálnic (udělá se dlouhodobá projekce dopravy, i když samozřejmě nevíme, kolik aut po dané trase pojede příští týden).

Ametyst

Disraeli, annas : Klimatičtí ideologové nám naplánovali bezuhlíkovou cestu do chudoby a milníky bude rok 2035 a 2050, ale přitom nevědí, co bude příští týden.

annas

Ametyst,

1. téma otázk y- ,, minulost nemůžeme změnit, jen pohled na ni. V tom je přece velký rozdíl. Uvedu něco z nejstarších dějin – římské války existovaly, l na jejich příčinu existují dva pohledy. Který si vybereme, záleží na nás.
Napadla mě Kniha Vzpomínky na budoucnost – Nevyřešené záhady minulosti, autor Erich von Däniken., která potvrzuje , že budoucnost začíná v minulosti ,

2. Budoucnost – je představa, výhled, plán, který se často neuskuteční ze dne na den, /i to je blízká budoucnost/, začíná tedy v minulosti, uskuteční se za určitou dobu, tedy ve vzdálené budoucnosti .

,. Albert Einstein. … „Budoucnost je připravovaná minulost.“ Takže představa, plány klimatologů, které se zpravidla neuskuteční ze dne na den, ale ve vzdálenější budoucnosti. Připomínám, že dnes je dnes = přítomnost, včera bylo dnes , tedy ´minulost, zítra bude dnes, ale vzhledem k dnešku , kdy reaguji, je to budoucnost. Takže klimatologové řeší něco jiného, nebo své představy nepovažují za dokonalé, takže snad jejich postoje budou za několik let správné tedy objektivní. Netvrdím, že s nimi musíme souhlasit, ale dnes v přítomnosti, která se stane minulostí se řeší budoucnost, vědci ji chtějí změnit, zda k lepšímu, se zatím nedovíme, ale myslíme si své .

Budoucnost můřžeme změnit. Můj příklad z poslední doby. Byla jsem objednaná v zubnímu lékaři. Jenže ráno, kv uvedejný den, jsem měl jít na ošetření,přepadl měš silný kašel, tkaže jem musela ošetřenízrušit. Změnila jsem svou budnoucnost, musela jsem ji odložit,.