Marťas Q9

Neexistuje způsob, jak se mohu bránit ČOI?

Tyhle kontroly jsou zlo, a měl by se vymyslet lepší systém. Všichni víme, jak to je, ČOI podnikatele pokutuje za všemožné blbosti.

A když na mě někdo zavolá inspekci za to, že ho pošlu do… vyřešit si svoje mindráky jinam a ne za to, že bych snad klamal, šidil apod., co mám dělat? Bude mi nakonec udělena sankce za to, že mi cenovka přepadla mimo krabici se zbožím.

Mimochodem mi tuhle jedna ženština z ČOIky tvrdila, že i přesto, že jsem příbuzný majitele a provozovatele prodejny, musím s rodiči mít sepsanou smlouvu, abych mohl prodávat. Co je na tom pravdy? Jedná se o bezplatnou výpomoc, nikdo si mě z daní neodškrtává..
EDIT: Ohledně té výpomoci vás asi odkážu na mou původní otázku, tam mi byly poskytnuty odpovědi v rozporu s jejím tvrzením: https://m.odpo­vedi.cz/otazky/mo­hu-vypomahat-v-zivnosti

Nejlepší odpověď
Drap

Bránit se lze tak, že bude vše v naprostém pořádku a nebude za co pokutovat. Ženština z ČOI má pravdu.

Další odpovědi
JájsemRaibek

ČOI jako kontrolní orgán řeší vše podle správního řádu. Na místě může být uložena bloková pokuta, ovšem proti té není odvolání. Nebo může být zahájeno správní řízení a zde máš možnost se odvolat k vyšší instanci. Myslím, že k Ministerstvu obchodu a průmyslu, popř. se domáhat svých práv u správního soudu.
Rovněž tak může být přestupek řešen domluvou. Domnívám se, že zapadlá cenovka by mohla být řešena domluvou, tedy bez finančních sankcí. Ale záleží co vše kontrola najde.
Nemáš pravdu v tom, že ČOI kontroluje na udání. ČOI nemůže kontrolovat přímo konkrétní nahlášený případ, ale na udání provede kontrolu dle svého uvážení a v případě zjištění nedostatků to bude řešit. Nebude však řešit přímo tvou stížnost – udání na třeba nesprávnou reklamaci tvých bot v obchodě.
Co se týče pomoci, ano měl bys mít smlouvu s rodiči – příbuzným nebo být jako spolupracující osoba na základě živnostenského zákona.

ivzez

Podnikatel (obchodník) je povinen zboží viditelně označit.
Pokud označení někam přepadlo, měl jste je vrátit a omluvit
se zákazníkovi.

Jestli podnět ke kontrole dal on, byl oprávněný. Vy jste byl povinen se
k zákazníkovi chovat slušně (podle mne lidé s popisováným jednáním
nemají v obchodě co dělat).

Je Vám jasné, že bez zákazníků nebude zisk?

__________

Poznámky:
Některé kontroly opravdu podnikatelům zbytečně ztěžují život,
ale v uvedeném případě byla kontrola i případná pokuta na místě.

K výpomoci rodinného příslušníka jsem odpověděla včera.