cappuccino

Na jakem bizarnim miste jste videli vosi hnizda?

Parkuji auto venku v prirode. Minuly tyden si vosy zacaly stavet hnizdo ve dverich meho auta, v prohlubni vedle pantu. Byla to asi vosi kralovna a hnizdo bylo jeste male. Zlikvidovala jsem ho.
Vcera jsem zaregistrovala dalsi vosi hnizdo opet v aute ve dverich kufru. Tentokrat to bylo uz 5 vos v malem hnizde.
Co muze byt na aute pro vosy tak zajimaveho? Nemam chut se s nimi pratelit za jizdy!!! Nevite, co je muze odradit?

Odpovědi
elkon

Možná je přitahuje barva auta, nebo jeho pach. Zkusil bych do těch míst nastříkat sprej proti vosám. Nějakou dobu tam jeho pozůstatky vydrží.

Filip84

Ano.
Ne.

Jako vezmu-li, „pracovně“, za vosy i sršně a vezmu to dohromady: v trubce sušáku na prádlo, kde se prokousaly polystyrenem, kterým ta trubka byla ucpána, obří sršní hnízdo ve vstupních dveřích, kterého si bába „po lobotomii“ nevšimla, dokud nedostala pět píchanců najednou 😅🤪, vosí hnízdo pod blatníkem auta, které bylo odstavené snad dva týdny … Toho je!

Víš co – úplně na rovinu: na vosy kálí bílý tesák, protože uděláš „kss, kss“ a je po vosách! Se sršněmi je to horší.

Jednak, vosy prostě zlikvidovat musíš, jsou agresivní. Sršně nejsou ani agresivní (myslím ty naše, vespa crabro), ale navíc jsou užitečné. No dobře, ale sršně nepřestěhuješ, žádná realitka jim byt nepronajme, takže zlikvidovat to hnízdo, pokud je na blbým / nebezpečným místě musíš.

A likvidovat sršní hnízdo tý velikosti, o které píšu, co bylo v těch vstupních dveřích do sklepa …, to byl docela oříšek. Proč? No, protože pokud máš sršní hnízdo někde na půdě, tak tam vlezeš (vhodně oblečená, a v plynový masce, samozřejmě), zavřeš světlík, nastříkáš tam, pořádně, „obyčejnýho“ Biolitu, počkáš 1/4 hodiny, znovu tam, pořádně, nastříkáš „obyčejnýho“ Biolitu, a za další 1/2 hodiny se válí tak 80% sršní po zemi mrtvých, nebo v agónii. No jo, ale tohle nebyla uzavřená cimra.

Tak prostříkáš celý ten papírový obal tím „drahým“ Biolitem, „hasičák“, nebo jak se to jmenuje. Z toho začnou padat k zemi, jak partyzáni z tanku. A padají a padají a padají. Dlouho! 😅 Pak, jak je to veliký: co s tím? Tak dobře, zameteš ty mrtvé sršně, dáš do černýho pytle. Ještě jim tam stříkneš „obyčejnýho“ Biolitu, protože se to, v tom pytli, „hejbá“. 😅 Chvíli počkáš, pak už se to „nehejbá“, tak dáš ten pytel pod to hnízdo a opatrně to (mám „chemické“ gumové rukavice) do něho strháváš. Pak pořádně zametáš! 😅 A všecko do pytle. Pak jim tam ještě přidáš „obyčejnýho“ Biolitu, pytel zauzluješ, dáš do druhýho, taky zauzluješ a hodíš do popelnice. Práce na 2 hodiny! 🙄 Minimálně! 🙄 Nic pro neurotiky. 😅

Pak jsem likvidoval sršně v takový dutině v krovech. Jo, a jenom věcná, vždycky se to likviduje, když je tak 30 – 35°C, že? V gumákách, gumových rukavicích, v kombinéze, a s plynovou maskou, přes kterou máš, ještě, kuklu – ony se, prostě, nesmí dostat na holou kůži. A taky ty výpary … 😅 No nic: poštípaly půlku tý Familie, a do tý dutiny létaly zvenku – zevnitř se k tomu hnízdu dostat nešlo. Tak na žebři 5 m vysoko, v tom „mundůru“ 😅, a tam tak 3 cm široký otvor. Kolem hlavy tak stovka sršní – ten hukot! 😅 – a jak tam dostat Biolit? Musel jsem práci přerušit, dojet koupit hadičku, a to takovou, abych ji nasadil na ten „hasičák“ Biolit, pak ji strčit dovnitř, pořádně nastříkat, pak zalepit pevnou lepící páskou vstup, počkat hodinu, a to několikrát opakovat, protože ono to tam – zjevně – nebylo úplně těsný. Jo, a to hnízdo tam je určitě dodnes, v tý dutině! 😅

To, co popisuješ, jsou malý věci. 😅

Můžeš být klidná, na autech není pro vosy nic zajímavého. Respektive je: dutiny. Vosy, logicky, hledají bezpečný místo a – zamysli se – kde jinde najdou takové „skalní město“, jako zrovna na autě? 🤷‍♀️

Emefej

V autě jsem je ještě nikdy neměl, ale pravidelně si u nás dělají hnízdečko ve schránce na dopisy na vratech. Sršni si postavili hnízdo v udírně.

Ametyst

Měli jsme vosi hnizda v zateplení ve štítu domku. Dále ve skleníku v kovové konstrukci střechy. Vejít do skleníku bylo nebezpečné, mít tolik vos v malém prostoru.

Drap

Kdysi jsem viděl dost velké vosí hnízdo v hasičské přilbě.

cappuccino

Ja jsem mela i vcelaci hnizdo ve skrini v garazi. To byl hukot pri nastupovani do auta!!
Ale byli krasni!! Ty jsem nevyhnala.

cappuccino

oprava: cmelaci

Filip84

Na zimu, nebo i na chladné noci, se mi mladé vosí královny schovávají do košíků s kolíky na prádlo. 😅👌

cappuccino

Barva je stribrna metaliza. Likvidovala jsem je Biolitem. Asi tam nejaky jeste nastrikam.