Detektovany7

Myslíte si, že jste svobodní?

Já si tím nějak jistý nejsem..

Nejlepší odpověď
Hufnágl

Já už jsem 44 roků ženatý.

Další odpovědi
orwell

Záleží na tom, v jakém kontextu to chápeš. Tak, jak svobodu chápu já a jak asi byla otázka myšlena, tak nikoliv. Dokonce jsem si to ani nikdy v minulosti nemyslel. Vždycky existují nějaké mantinely, které nám tu svobodu upravují.

annas

Otázek na toto téma je v archivu několik.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-chapete-vyrok-ze-svoboda-je-poznana-nutnost
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=svoboda%20

a další

Otázka je nepřesná. Máte na mysli svobodu vnitřní, nebo vnější ? Už jsem několikrát reagovala, proto budu stručná.,

Absolutní svoboda neexistuje. Kde začíná svoboda jednoho, končí scvooda druhé.ho, platí iI naopak.

Svoboda je poznaná nutnost – nejdůležitější pro to, aby si člověk uvědomil, že být svobodný. znamená uvažovat racionálně, tedy myslet … .
Vnější svoboda je omezená zákony, pravidly morálky, třeba i vězením atd.

Svoboda = umožňuje něco dělat, říkat v rámci daných pravidel … jenže svoboda slova přinesla hodně lží

Napadla mě Kollárova slova ze slávy dcery -" Sám svobody kdo hoden, svobodu zná vážiti každou, ten kdo do pout jímá otroky, sám je otrok."--

Oprava – Kollár samozřejmě napsal Slávy dceru.

nyjono

Zatím ne, ale pracuju na tom, aby v rámci možností byla svoboda co nějvětší.
Aspoň finanční a časová. To ostatní mě tíží minimílně.

Drap

Svobodní? V čem?

led

annas, hle zde jemně poměnivší Kollarova poema:

„Napravo šíře hledím, nalevo zrak bystře otáčím,
než mé darmo oko v Slávii slávy dceru hledá.
vtom cos' Lada Milku šepce hezká,
ten, ai, Slávy dceru stvořiv představí,
a sněm tichne, žasne, chválu tlesk“