Rokio

Myslíte si, že Bitcoin je aktuálně předražený?

Podle mě ano.

Co si myslíte vy o této nejstarší a nejhodnotnější kryptoměně?

Odpovědi
Filip84

Takhle otázka nestojí, respektive je nesmyslná.

Bitcoin není normální měna.

Historicky vzato byla hodnota jednotky měny, nejprve, dána obsahem drahýho kovu v penízu. Jsi měl peníz – zlaťák, stříbrňák, nebo měďák, no a v tom penízu bylo nějaký zlato, stříbro nebo měď. Nějaký, protože z ryzího zlata, nebo stříbra, peníz nevyrobíš. Vyrobil bys z ryzího zlata, či stříbra, peníz, leč ten peníz by byl tak měkký, že kdybych měl v peněžence na jedný straně stříbrný penízy, a na druhé straně zlatý penízy, no tak po nějakém měsíci – roku bych z peněženky vyklepal zlatej prach za, třeba, patnáct tisícovek! 😅 (Peněženka je toto: https://www.drak­karia.cz/kuze-brasnarstvi-opasky/brasny-mesce-sporrany/rimska-penezenka-barger-compascuum.html/, to, co používá většina lidí jako peněženku, tomu já říkám „pouzdro na dokumenty“, a to je toto: https://reenac­tor.cz/222-kozena-penezenka.html; i když to nazývají peněženkou, není to peněženka, arciť to jako peněženka sloužilo a často i slouží, jenom aby jako bylo jasno, co myslím, když napíšu „peněženka“! 😅)

Tak měl jsi v penízu, dejme tomu 3.00 g zlata, no tak 1.00 g čistýho (999/1,000) zlata je dneska Kč 1,761.44, takže takový peníz by měl hodnotu Kč 5,284.32. Když bys ho, za nějakou takovou částku, nesměnil ve směnárně, no tak bys došel k Mistru cechu zlatnickýho, ten by ho roztavil, slil z něj ryzí zlato, zvážil a vyplatil by Ti cenu toho zlata – o mezinárodní obchodovatelnost takový měny bys nemusel mít obavu.

No jo, jenže jdi s kyblíčkem pro vejplatu, že jo. 😅 Teďka jak měly ty zlaťáky a stříbrňáky obsah toho ryzího kovu, tak byly velké, těžké a poměrně snadno se padělaly. Nějaký „žlutý peníz“, „stříbrný peníz“, to ti vyrobí, pomalu, každá bába doma. 😅 Banky by musely mít ohromný sejfy, přitahovalo by to loupeživý bandy, etc. etc. etc. Tak přišly bankocedule. No a tak v tý tobě byla taková bankocedule relativně bezpečná, protože byla na speciálním papíru a vytištěná, a v tý době neměl tiskárnu každej doma. No a postupem času se začaly přidávat ty bezpečnostní prvky, takže bankocedule jsou (relativně) bezpečný i dnes. A původně byly kryty tím drahým kovem někde v sejfu v podzemí národní / státní banky, zove se to měna na zlatým standardu.

Ovšem v dnešní době je to tak, že „tvrdost“ měny je určována výkonností ekonomiky, až na pár výjimek není měna ničím kryta. To způsobuje devalvaci měny, nestabilitu měny, a také risiko toho, že když by padnul režim (jako v sérii Režim (2024) – https://www.csfd­.cz/film/1308246-rezim/prehled/ – doporučuju!), tak si s těmi bankocedulemi můžeš, třeba i, leda tak vytřít prdel. Nebo podpálit kotel. 😅

Kryptoměny to tak nemají, „tvrdost“ kryptoměny určuje počet uživatelů, obchodníků a míst, kde je kryptoměna akceptována jako platidlo.

Takže, pokud roste počet těžitelů kryptoměny, počet těch, co s kryptoměnou obchodují a počet prodejců, kteří kryptoměnu akceptují, roste i hodnota kryptoměny.

Ausgerechnet u Bitcoinu je docela nepravděpodobné, že by, v nějaké dohledné, rozumné, době, o něj interessanti ztratili interess. Proto je i vysoce nepravděpodobné, že by směnný kurs Bitcoinu začal klesat.

A proto je nesmyslné ptát se, je-li předražený, či-li nic.

Zdroj: https://www.bi­nance.com/cs/pri­ce/bitcoin

Drap

To brzy poznáš. Pokud bude v nejbližší době klesat, byl nahodnocený a pokud bude stoupat tak podhodnocený.

Filip84

Frajere, doufám, že už Tě nenapadne vyzdvihovat, že máš ekonomku, že ne, že Tě to už nenapadne? 🤦‍♀️ Když takovou banalitu, jako na jakým principu funguje směnný kurs Bitcoinu Ti musím – zase! – vysvětlovat já, že? Nenapadne, viď? 😅🤪🤦‍♀️