huxa

Může se každý vyhnout svědectví?

Zákonem je stanoveno, že člověk nemusí svědčit, pokud by to mohlo vést k jeho trestnímu stíhání.
Zkoumá nějak soud, zda-li by nevypovězené svědectví (neexistující) mohlo vést k trestnímu stíhání? Můžu říct u čehokoliv, že svědčit nebudu, neboť by to mohlo vést k mému trestnímu stíhání?

Nejlepší odpověď
ivzez

Odmítnout výpověď kvůli možnému stíhání
může jen ten, komu by stíhání opravdu hrozilo.

Další odpovědi
led

Odmietnúť výpoveď môže len ten, komu by, alebo jeho blízkej rodine (rozumej manžel/manžel­ka/súrodenci, rodičia, deti) za túto výpoveď hrozilo trestné stíhanie, alebo priame ohrozenia života a zdravia.

Drap

Tak snadné to v žádném případě neni.