Dismas

Může mít rak rakovinu?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na úhlu pohledu., proto beru spíš jako hříčku se slovy. Rak je totiž název pro rakovinu. Z tohoho pohledu ji má. Takže se drží někoho svými klepety. Může se rak – rakovina vyhojit?

"Řecky se rak a také krab jmenují karkínos, z čehož je pak latinské pojmenování raka a rovněž kraba slovem cancer. Všeslovanské rak je pak podle odborníků s těmito slovy nějak příbuzné, jak jsem také včera říkal, základem pojmenování raka v indoevropských jazycích je kořen, který má význam tvrdý. Jde o tvrdou schránku račího těla. Ale vraťme se k rakovině. Staří Řekové i staří Římané této nemoci říkali prostě rak nebo snad krab. Měli pro raky, kraby a rakovinu jedno slovo. Řekové karkínos a Římané cancer. A stejné slovo pro rakovinu a raka měli také nejen staří Čechové, ale dosud mají i Němci, v obou případech říkají Krebs.

Někteří říkají, že je to proto, že rakovina bývala nevyléčitelná a držela se člověka jako rak svými klepety. Jiní tvrdí, že jde o bolest, která rakovinu provází, bolí to tak, jako by nám rak žral tělo zevnitř. Další teorie tvrdí, že prvně tak byla nazvána rakovina prsu, kde žíly někdy připomínají račí klepeta. Podobná teorie předpokládá, že nešlo o raka, ale o kraba; podle ní plicní rakovinový nádor má často tvar, který připomíná kraba. Všechny ty teorie vypadají stejně pravděpodobně, ale která je pravdivá, nelze říct. "

Autor Michal Novotný
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/ra­kovina--77559

Další odpovědi
Drap

Vzhledem k tomu, že rakovinu mívají i jiná zvířata, myslím , že teoreticky i rak by mohl mít rakovinu.

cynique

Samozřejmě, že může. ☺

Každá živá buňka nese potenciál maligního vývoje, to platí také pro buňky raka.

Zajímavé je, že u raků (Decapoda) je výskyt rakoviny/malignity – dle dostupných výzkumů – výrazně nižší, než u jiných živočichů žijících ve stejném prostředí a tedy vystavených působení stejných karcinogenů. Zatím tato rezistence vůči tumorům nemá dostatečné vysvětlení.

Zdroj: https://books­.google.cz/bo­oks?id=GxQqCgA­AQBAJ&lpg=PA13­5&ots=3YlnzPVP7k&dq=c­rayfish%20tumor­s&hl=cs&pg=PA135#v=o­nepage&q=cray­fish%20tumors&f=fal­se

cigi76

Nemůže

cynique

Odkaz nechce fungovat. Je tam víc informací.
Odkazuje na knihu „Tadashi Kawai,Zen Faulkes,Gerhard Scholtz: Freshwater Crayfish: A Global Overview“ s.135
Google it!