Africanus

Může být vrah policistou/soudcem?

Příklad: 20 letý člověk je usvědčen z vraždy a odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce 12 let. Po odpykání trestu se na něj může nahlížet jako by nebyl odsouzen, pokud splní příslušné podmínky. K tomu cituji:

"U nepodmíněného trestu odnětí svobody:

Podmínkou zahlazení odsouzení je, že odsouzený vedl po výkonu trestu nepřetržitě řádný život, a to po dobu:

  • patnácti let, jde-li o odsouzení k výjimečnému trestu,
  • deseti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu pět let,
  • pěti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu jeden rok,
  • tří let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody nepřevyšujícímu jeden rok nebo k trestu vyhoštění."

Takže pokud během dané lhůty vedl řádný život, a splní další podmínky (vzdělání), pak je možné, aby povolání policisty/práv­níka/soudce vykonával.

Je to ale v pořádku i dle vyššího principu mravního?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Nemůže.
Tato povolání mají specifické požadavky na bezúhonnost, kde je výslovně řečeno, že k zahlazení se nepřihlíží.
Policisté: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2003-361#p14
Soudci: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2002-6#p60
Morální dilema tedy není.

Další odpovědi
Rokio

Ne, protože se hledí na opis z rejstříku trestů, kde je zaznamenané všechno.

Z morálního hlediska by to bylo špatně.

da ny

Ano,
dle vyššího principu mravního, je v pořádku,
že vrah,
nemůže být policista, právník, soudce.

Drap

Nemohl. Vrah i od odpykání trestu zůstává stále vrahem, nemůže tedy být policista ani soudce. Vyšší princip mravní jsem nečetl, ale myslím že i podle něj by to v pořádku nebylo.

aliendrone

Ptáš se na teorii nebo realitu? 😉

BTW – tzv. „vyšší princip mravní“ zde ANI NÁHODOU nezmiňuj! Místní pravdoláskaře, obhájce humanitárního bombardování, mučení, válkotleskače apod. pakáž by mohla potkat srdeční mrtvice (mozková NEHROZÍ)!! 😉 😂 😂

df

V Rusku je to normální a legální, aspoň podle tvrzení jednoho ruského vora v zákoně. Ale na to ses asi neptal, že.

Disraeli

Může, ale nesmí to o něm nikdo vědět a nesmí ho odhalit/chytit. Jinak ne. ;)

Africanus

Pepa25: Díky za objasnění. A u povolání právníka to platí taky?

Pepa25

Definujte právníka. Právník může být soudce, státní zástupce, justiční a právní čekatel, asistent soudce a státního zástupce, vyšší soudní úředník, vyšší úředník státního zastupitelství, notář, soudní exekutor, exekutor, advokát, advokátní koncipient, ale také absolvent právnické fakulty, který nedělá nic z uvedeného, ale pracuje ve firmě nebo na úřadu.

Africanus

Právník v soukromé firmě. Co se týče úřadů, tak tam se to asi bude lišit, nebo ne?

Pepa25

Nejde jen o veřejné funkce, rozdíl je advokát (klidně typu Saula Goodmana z Breaking Bad / Perníkový táta) a právník neadvokát (např. consigliere Tom Hagen z Kmotra). Advokát musí být bezúhonný (ale roli hrají také kárná opatření nebo neslučitelné funkce), takže Saul musel občas dost balancovat, aby nepřišel o licenci; na jiné osoby tyto požadavky nejsou (Tom Hagen poskytoval právní služby svému donu i v hodně delikátních záležitostech). Takže záleží jen na zaměstnavateli, co vyžaduje (čistý výpis nebo naopak osobní zkušenosti … )